Denizyıldızı Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri İlginç Gerçekler Üreme Beslenme

0
Advertisement

Denizyıldızı nasıl bir hayvandır? Çeşitleri, özellikleri, yaşam alanları, beslenme, üremesi, davranışları hakkında ilginç gerçekler.

deniz yıldızı

Kaynak: pixabay.com

Denizyıldızı

Denizyıldızları sınıfından yıldız biçiminde, beş kollu, kayalıklar üzerinde yaşayan derisidikenlidir. Tüm derisidikenlilerde olduğu gibi denizyıldızının gövdesi de beş kat bakışımlıdır. Tipik olarak beş benzer ve giderek incelen “ışınlar” ya da kollarla kuşatılmış olan mide ve ağzı içeren merkezi bir diskten oluşur. Ancak, dört, altı ya da yedi kollu olanları da vardır. Birçok türde kol sayısı on, on beş gibi beşin katlarıdır. Çok ışınlı türler sekizin yukarısında herhangi bir sayıda olabilir.

Avrupa denizyıldızının genellikle on iki, Amerikan denizyıldızının kırk ve güney yarıküredeki Labidiaster’ın elli kolu vardır. Çap olarak (kol açıklığı) denizyıldızları yaklaşık 2.5-90 cm kadar olurlar. Hayvanın vücudu çok sayıda kalsiyum plakalarından oluşan sert bir deriyle kaplıdır. Birçok tür dişli kerpetenleri, şekermaşalarını ya da karides tırnaklarını andırabilen birkaç ufak kavrayıcı organla güçlenmiştir. Gövde üzerindeki ince boşluklara dağılan bu organlar, büyüteç olmadan güçlükle görülebilirler.

Denizyıldızlarının gözleri var mı? Oku

Alt yüzlerinde kolların iki ya da dört sıra halinde dizili çok sayıda tüp bacak içeren dikine olduğu vardır. Bazılarının emici organları olup hareket ve avı yakalamak için kullanılırlar. Ağız, disk merkezinin altındadır ve doğrudan mideye açılır. Besin ağıza tüp bacaklar yoluyla, kolların bükülmesiyle ya da bazı türlerde ince kıllarca oluklar boyunca dolaşan mukus akıntılarıyla getirilir.

Bazı denizyıldızları deniz tabanındaki çamurda bulunan aşıntı maddelerle beslenirken öbürleri etoburdur ve solucanları, süngerleri, öteki derisidikenlileri, kabukluları ve yumuşakaları avlarlar. Çift kabuklu bir yumuşakçanın kabuğunu açmak için denizyıldızı kendisini onun çevresine sarar, tüp bacaklarıyla her iki kabuğu kavrar ve ayırır. Bu uzun zaman alabilir, ancak genellikle kabuklu hayvan önce yorulur, sonra denizyıldızı midesini ağızın içinden tersine döndürür ve iki kabuk arasından sokar, kabuklu hayvanı yerinden kaldırmadan sindirir.

Advertisement
Denizyıldızı

Kaynak: pixabay.com

Denizyıldızları Hakkında İlginç Gerçekler

 • Denizyıldızı olarak adlandırılsalar da balıklarla hiçbir ilgisi yoktur. Denizyıldızı, deniz hıyarı, deniz kestanesi ve kum dolarını da içeren deniz omurgasızları grubuna aittir.
 • Yıldız benzeri şekilleri, deniz yıldızı olarak adlandırılmalarının sebebidir. Çoğu türün beş kolu vardır, ancak on, yirmi ve hatta kırk kollu deniz yıldızları vardır. Kırk kollu deniz yıldızına “güneş yıldızı” denir.
 • Denizyıldızı boyut olarak değişir. Genellikle beş ila on inç uzunluğundadırlar ve 11 pound ağırlığa sahiptirler.
 • Tüm denizyıldızlarının ortak özelliği, vücutlarının radyal olarak simetrik olmasıdır. Bu, vücutlarının beş eşit parçaya bölünebileceği anlamına gelir (beşten fazla kola sahip olsalar bile).
 • Denizyıldızının bir başka etkileyici özelliği de vücutlarının farklı (eksik) kısımlarını yenileme yetenekleridir. Avcı denizyıldızının bir kısmını yerse, kalan kısımda (örneğin bir kolda) eksik kollar gelişecek ve bir süre sonra eski haline geri gelecektir. Bu süreç her zaman hızlı değildir ve bir yıla kadar sürebilir.
 • Denizyıldızı, istiridye, kabuk ve midye yemeyi seven bir etoburdur. Yemek sırasında biri vücudun dışına itilebilen iki midesi vardır. Bu taktik, büyük avları (küçük ağızlarıyla yutulamayan) yemelerine izin verir.
 • Denizyıldızı ağzı, vücudunun alt tarafında bulunur. Anüs vücudun üst kısmında yer alır.
 • Denizyıldızı, vücutlarının alt tarafındaki yüzlerce çıkıntıdan oluşan tüp ayakları kullanarak hareket eder. Avı yürümek ve yakalamak için kullanılırlar.
 • Denizyıldızlarının beyni yoktur. Ayrıca diğer hayvanlar gibi kanları da yoktur. Kan yerine deniz suyu elek plakası yardımıyla vücutlarında dolaşır.
 • Denizyıldızının vücudunun yüzeyi, genellikle farklı türden sivri uçlar ve dikenler içeren kemikli iskeletle kaplıdır. Yırtıcı hayvanlara karşı mükemmel koruma görevi görürler.
 • Denizyıldızının tipik yırtıcıları su samuru, vatozlar, köpekbalıkları, martılar ve farklı balık türleridir.
 • Denizyıldızı cinsel olarak (erkek ve dişilerin üreme hücrelerini birleştirerek) veya eşeysiz olarak (vücudunu merkezden bölerek ve eksik kısmını yenileyerek) çoğalabilir.
 • Cinsel üreme sırasında, erkekler ve dişiler suya milyonlarca sperm ve yumurta salarlar ve burada yeni denizyıldızına dönüşen döllenmiş bir yumurta oluşturmak için karıştırılırlar. Dişi, aynı anda milyonlarca yumurta üretebilir. Bu önemlidir, çünkü yumurtaların küçük bir kısmı yetişkin denizyıldızı olmak için hayatta kalır.
 • Denizyıldızları hermafrodit değildir (her iki cinsiyetin özelliklerini taşıyan hayvanlar), ancak yaşamları boyunca istedikleri zaman cinsiyet değiştirebilirler.
 • Denizyıldızı vahşi doğada 35 yıla kadar yaşayabilir.
Denizyıldızı

Kaynak: pixabay.com

Denizyıldızları (Lat. Asteroidea)

Derisidikenlilerden bir sınıftır. Yayvan vücudundan, geniş ve yayvan kol ışınları çıkar. İç organlar kollara kadar uzandıklarından, kopan yerlerini yeniden onarabilir ve eşeysiz olarak üreyebilirler. Beş ışınlıdırlar. Üst bölümün ortasında anüs, alt bölümün ortasında ağız bulunur.

Geniş ve kassız mideye açılan çok sayıda körbağırsak kollara kadar uzanır. Alt bölümde de ağızdan kollara kadar üzerinde emici ayakların bulunduğu bir oluk uzanır. Kolların ucunda alt bölümü lekeli bir dokunaç vardır. Midye, yengeç ve balıklarla beslenirler, yırtıcıdırlar. Vücutlarıyla midyelerin üstlerine kapanır ve açmaya çalışırlar, bir süre sonra havasız kalan midye, kabuğunu biraz açmak zorunda kalır. Kabuğu iyice açılan midyenin üzerine midesini koyarak çıkardığı salgılarla besinini parçalayıp yer, küçük besinleri yutarlar. Portakal rengi denizyıldızı türü iyi bilinir.


Yorum yapılmamış

  • Meryem sude on

   Tuana diye bir kardeşin var mı çünkü o benim sınıf arkadaşım onun ablasının adıda meryem nisa benim adımda meryem sude

 1. Deniz kızı on

  Ben Gelibolu dayım 15 seneden beri 1 tane deniz yıldızı yoktu fakat bu sene 100 lerce kıyıya vurmuştu neden olabilir çok merak ettim lütfen cevap verin (mavi bayrakldı)

  • bende Gelibolu da tatile geldim şimdi burdayım ve bir kaç adet gördüm geçen yıl hiç görmemiştim

  • Uluslar arası yük taşıyan ağır tonajlı yük gemileri açık sulara çıkarken gemin iç bölümüne deniz suyu doldurur ki bu bölüm su altında kalan kısımdır gemi rüzgarlar ve büyük dalgalardan az etkilensin diye. fakat boğaz gibi dar ve sığ sulara gelince de bu suyu boşaltmak zorundadırlar işte boşaltılan bu suların içinde ki deniz canlıları
   da o suya boşalır işte geliş şekilleri bu yolla oluyor.

Leave A Reply