Diferansiyel Kan Testi Nedir?

0

Diferansiyel Kan Testi Nedir? Diferansiyel kan testinde nelere bakılır, neden yapılır, yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir?

kan testi

Diferansiyel Kan Testi Nedir?

Diferansiyel Kan testi, vücudunuzdaki beyaz kan hücresi (WBC) miktarını ölçer. Beyaz kan hücreleri (lökositler), bağışıklık sisteminizin, sizi enfeksiyondan korumak için birlikte çalışan bir hücre, doku ve organ ağıdır. Beş farklı tipte beyaz kan hücresi vardır:

Nötrofiller en yaygın beyaz kan hücresi türüdür. Bu hücreler enfeksiyon bölgesine gider ve istilacı virüs veya bakterilere karşı savaşmak için enzim adı verilen maddeleri salıverir.
Lenfositler. İki ana lenfosit tipi vardır: B hücreleri ve T hücreleri. B hücreleri istilacı virüs, bakteri veya toksinlerle savaşır. T hücreleri vücudun virüs veya kanser hücrelerinin bulaştığı kendi hücrelerini hedefler ve yok eder.
Monositler yabancı maddeleri temizler, ölü hücreleri temizler ve vücudun bağışıklık tepkisini arttırır.
Eozinofiller enfeksiyon, iltihaplanma ve alerjik reaksiyonlarla savaşır. Ayrıca vücudu parazitlere ve bakterilere karşı korurlar.
Bazofiller, alerjik reaksiyonların ve astım ataklarının kontrolüne yardımcı olacak enzimleri salgılar.

Ancak, test sonuçlarınız beşten fazla sayıya sahip olabilir. Örneğin, laboratuvar sonuçları sayılar kadar yüzde olarak da listeleyebilir.

Kan diferansiyel testi Neden Yapılır?

Kan diferansiyel testi, çeşitli tıbbi durumları teşhis etmek için kullanılır. Bunlar arasında enfeksiyonlar, otoimmün hastalıklar, anemi, inflamatuar hastalıklar ve lösemi ve diğer kanser türleri sayılabilir. Genel bir fizik muayenenin bir parçası olarak sıkça kullanılan yaygın bir testtir.

Bir çok nedenden dolayı kan diferansiyel testi kullanılır:

***Genel sağlığınızı veya rutin kontrolün bir parçası olarak
***Tıbbi bir durumu teşhis etmek amacıyla. Kendinizi alışılmadık şekilde yorgun veya güçsüz hissediyorsanız veya açıklanamayan morarma veya başka belirtiler varsa, bu test yapılabilir.
***Mevcut bir kan bozukluğunu veya ilgili durumu takip etmek için

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Kan diferansiyel test sonuçlarınızın normal aralığın dışında olmasının birçok nedeni vardır. Yüksek beyaz kan hücresi sayısı, bir enfeksiyon, bağışıklık bozukluğu veya alerjik reaksiyonu gösterebilir. Düşük bir sayı kemik iliği problemleri, ilaç reaksiyonları veya kanserden kaynaklanabilir. Ancak anormal sonuçlar her zaman tıbbi tedaviye ihtiyaç duyan bir durumu göstermez. Egzersiz, diyet, alkol kullanımı, ilaçlar ve hatta kadınların adet döngüsü gibi faktörler sonuçları etkileyebilir. Sonuçlar anormal görünüyorsa, sebebi bulmak için daha spesifik testler istenebilir. Sonuçlarınızın ne anlama geldiğini öğrenmek için doktorunuz ile görüşün.

Kan diferansiyel testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

Bazı steroidlerin kullanılması beyaz kan hücresi sayınızı artırabilir, bu da kan diferansiyel testinizde anormal bir sonuca neden olabilir.


Leave A Reply