Dikenli Kuyruklu Monitör Kertenkelesi Nasıl Bir Hayvandır? Genel Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Dikenli kuyruklu monitör kertenkelesi nasıl bir hayvandır? Hangi bölgelerde yaşar? Ne gibi özellikleri vardır? Benekli ağaç monitörleri hakkında bilgiler.

Dikenli Kuyruklu Monitör Kertenkelesi (Kaynak : wikipedia.org)

Dikenli Kuyruklu Monitör Kertenkelesi (Kaynak : wikipedia.org)

Dikenli kuyruklu monitör kertenkelesi (Varanus acanthurus), kuzeybatı Avustralya’ya özgü küçük bir kertenkele türüdür ve aynı zamanda batı Queensland’de de yaşar. Kurak veya çöl bölgelerinden tropikal iklime sahip bazı yerleşim bölgelerine kadar yaşar. Oluştuğu bölgeye göre küçük farklılıklar gösterse de, kırmızımsı kahverengi bir renge sahiptir ve bazı sarı noktalar vardır. Bu küçük monitörün bir özelliği, kalın kuyruğunda küçük dikenlerin bulunmasıdır, dolayısıyla adı, bir savunma mekanizması olarak hizmet eder ve içinde yaşadığı kayaların içinde bir tutuş görevi görür ve avcılarının avlanmasını zorlaştırır.

Diyetleri çoğunlukla böceklerden ve küçük memelilerden oluşur, bazen diğer küçük kertenkelelerle de beslenirler.

Evcil Hayvan Olarak

Dikenli kuyruklu monitör kertenkelesini esaret altında bulmak kolaydır, 3 tanesi evcil hayvan olarak tutulan yaygın monitör kertenkele türlerinden biridir . Bakımı kolaydır ve doğru ekipmanla bakılırsa gelişir. Normalde vahşi doğada bu hayvan küçük yuvalar kazar, bu nedenle teraryumda en az 40 santimetre olan kalın bir kum tabakası veya sert bir alt tabaka olması gerekir. Besleme, ilk yıl boyunca günde bir kez yapılmalı ve 20 dakika boyunca yiyebildiği kadar yemesine izin verilmelidir. Kuyruk dahil uzunluğu 45 ila 60 santimetre arasında değişecek olan 2 yaşında maksimum boyutuna ulaşır. Şu anda bu tür Nesli tükenmekte olan veya tehdit altındaki hayvanlar listelerinde yer almamaktadır.

Alt Türleri

3 alttür tanınmıştır :

  • Varanus acanthurus acanthurus , “ackie” rojo
  • Varanus acanthurus brachyurus , “ackie” amarillo”
  • Varanus acanthurus insulanicus , adanın dikenli kuyruklu monitör kertenkelesi, Avustralya’nın kuzeyindeki bazı açık deniz adalarında bulunabilir.

Ekoloji

Dikenli kuyruklu monitörler günlük, yalnız yer sakinleridir. Bu tür çoğunlukla sığınaklarında, özellikle kaya levhalarının, kaya parçalarının altında veya kaya yarıklarında bulunur. Spinifex’te nadiren saklanırlar. Yeraltında barınmak, onlara, yaşam alanlarının aksi takdirde çok kurak doğasından kurtulmak için yeterince nemli kalmalarına yardımcı olan nemli mikro iklimlere erişim sağlar. Dikenli kuyruklu monitör, diğer monitör kertenkelelerine kıyasla daha düşük bir aktivite düzeyine ve ayrıca daha düşük bir metabolik hıza sahip olduğundan, genellikle gündüzleri saklandığı yerde bulunur ve büyük olasılıkla bir otur ve bekler.

Advertisement

Leave A Reply