Doğal Aspirin Söğüt Kabuğunun Sağlığımıza Yararları Kullanımı Yan Etkileri

0
Advertisement

Aspirinin etken maddesini aldığı söğüt kabuğunun sağlığımız için kullanım alanları nedir? Söğüt kabuğunun kullanımı ve olası yan etkileri, riskleri.

söğüt kabuğu

Söğüt kabuğu nedir?

Söğüt ağacının birkaç çeşidinin kabuğu olan söğüt kabuğu, yüzyıllardır ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Söğüt kabuğundan yapılan ilaçtaki aktif bileşene salisin denir.

Bazı insanlar söğüt kabuğunu aspirine, özellikle de kronik baş ağrısı veya sırt ağrısı yaşayanlara alternatif olarak kullanır. Söğüt kabuğu da bazı ürünlerde kilo kaybına yardımcı olmak için kullanılır.

2-3 yaşındaki söğüt ağaçlarının dallarından gelir. Söğüt ağaçları ve çalılar Avustralya ve Antarktika hariç tüm dünyada yetişir. Beyaz söğüt ve siyah söğüt, tıbbi olarak kullanılan en yaygın söğütlerden ikisidir.

Yan etkiler

Uygun miktarda alındığında, söğüt kabuğu olumsuz yan etkilere sahip görünmemektedir. Söğüt kabuğundaki salisin, salisilik aside dönüşür. Bazıları bunun midenizde laboratuvar tarafından oluşturulan aspirinden daha yumuşak olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, çok fazla söğüt kabuğu mide kramplarına ve kanamaya neden olabilir.

Advertisement

Söğüt kabuğu formları ve dozu

Kapsüller

Söğüt kabuğu birçok eczanede ve hemen hemen tüm sağlık gıda mağazalarından toz, kapsüllenmiş bir formda satın alınabilir. Ağrı kesici için önerilen doz günde 240 miligramdır.

Söğüt kabuğundaki aktif bileşen salisin’dir, ancak eşlik eden flavonoidler ve bitki parçacıkları söğüt kabuğunu etkili kılan şeyin bir parçası olabilir. Bu nedenle, bazı insanlar söğüt ağacının işlenmemiş kabuğunu gerçekten çiğnemeyi tercih eder. Her bir kabuk parçasından ne kadar salisin aldığınızı belirlemek zordur, bu nedenle bu tüketim yöntemine dikkatle yaklaşılmalıdır.

Sıvı

Söğüt kabuğu damıtılmış bir tentür formunda da bulunabilir. Ağrıyı hafifletmek için günde bir veya iki damla almak (2 mililitreye kadar) bir anti-enflamatuar ve ağrı kesici yerine kullanılabilir.

Çay

Bazı sağlık gıda mağazaları söğüt kabuğu çayı satıyor, bir ağrı kesici ve anti-inflamatuar olarak ilan ediyor. Söğüt kabuğu çayı sıcak suda iki ila üç dakika demlenir. Bu formda söğüt kabuğu tüketirken, her bir porsiyonda ne kadar salisin aldığınızı söylemek zordur.

Topikal

Söğüt kabuğu topikal olarak kullanılabilir. Sindirim yoluyla emilmediğinden, topikal söğüt kabuğu, mide ülseri yaygın olarak yaşayanlar için iyi bir alternatiftir. Bununla birlikte, topikal kullanım sert olabilir ve cilt tahrişine neden olabilir.

söğüt kabuğu

Advertisement

Potansiyel faydalar

Bel ağrısı olan kişilerde kullanıldığında, söğüt kabuğu, yakın zamanda yapılan bir bitkisel ilaç incelemesinde plasebodan daha etkilidir. Söğüt kabuğunu geleneksel aspirine benzeten kesin verilere ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, aspirine alternatif arıyorsanız, söğüt kabuğunu düşünebilirsiniz.

Söğüt kabuğu, adet kramplarını hafifletmek ve ateşi düşürmek için de kullanılabilir. Söğüt kabuğunun içindeki salisin, kan dolaşımınıza girerken iltihabı ve ağrıyı azaltarak aspirin ile aynı şekilde çalışır. Söğüt kabuğunun anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle, eklem ağrısı ile mücadelede özellikle etkili olabilir.

Söğüt kabuğunun potansiyel riskleri

Söğüt kabuğu kullanmaması gereken bazı insanlar vardır. Aspirin alerjiniz varsa, söğüt kabuğuna da tepki vermek mümkündür. Söğüt kabuğu, kan incelticiler ve beta blokerler gibi bazı ilaçlarla da etkileşime girebilir.

16 yaşına kadar olan çocuklar ve ergenler genellikle herhangi bir nedenle söğüt kabuğu almamalıdır. Bunun nedeni, beyin ve karaciğer hasarına neden olan nadir bir durum olan Reye’n sendromu riskidir. Hamile ve emziren kadınların da salisilat içeren herhangi bir ilacı almamaları önerilir. Mide ülseri olan kişiler, aspirine karşı temkinli olacakları gibi söğüt kabuğuna özellikle dikkat etmelidir, çünkü mide kanamasına neden olabilir.

Yaygın olarak kullanılmasına rağmen, söğüt kabuğunun etkinliğini doğrulamak için çok az klinik çalışma yapılmıştır. Bazı sağlık yararları olduğunu ve bazı söğüt türlerinin diğerlerinden daha yüksek konsantrasyonlarda salisin ve flavonoid içerdiğini göstermektedir.

Yapılan çalışmalarda, riskler ve yan etki oldukça az görünmektedir. Ve aktif bileşenini söğüt kabuğundan alan aspirin üzerine yüzlerce çalışma ve kullanım alanı vardır.

Özetle

Söğüt kabuğunun bazı hafif rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Ancak aspirinden nasıl farklı olduğunu tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bazıları için aspirine etkili bir alternatif olsa da, söğüt kabuğu almayı seçmeden önce doktorunuzla konuşun.


Leave A Reply