Doğal Yolla Kanınızı Sulandırmak Mümkün, İşte Kan İnceltici Yiyecekler

0
Advertisement

Kanınızı doğal yollardan inceltmek, sulandırmak için faydalı olacak yiyecekler. Doğal olarak kan inceltici görevi gören besinler.

Kan incelticiler

Vücudunuzun sizi kanamadan korumasının bir yolu vardır. Çoğu zaman kanınızın pıhtılaşma yeteneği iyi bir şeydir. Ancak kan pıhtılarının tehlikeli olabileceği zamanlar vardır.

Düzensiz kalp ritmi veya konjenital kalp kusuru gibi belirli durumlarınız varsa veya kalp kapak cerrahisi gibi belirli prosedürleriniz varsa, doktorunuz kan inceltici reçete edebilir.

Bu durumlar ve kalp kapağı replasman ameliyatı, kalp krizi veya felce neden olabilecek hayatı tehdit eden kan pıhtıları geliştirme riskini arttırır. Kan incelticiler, kan pıhtılarının oluşma olasılığını azaltarak kalp krizi ve felç riskini azaltır.

Kanı inceltmeye yardımcı olduğu bildirilen aşağıdaki doğal ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz. Öncelikle doktorunuzla konuşmadan bu doğal ilaçları almayın ve bunlar reçeteli ilaçların yerine geçmez.

1. Zerdeçal

Zerdeçal

Kaynak: pixabay.com

Zerdeçal, köri yemeklerine sarı bir renk veren bir baharattır ve uzun zamandır halk tıbbında kullanılmaktadır. 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre, ana aktif bileşenlerinden biri olan kurkumin, antikoagülan görevi görüyor.

Advertisement

Pıhtı oluşumunu önlemek için pıhtılaşma kaskad bileşenlerini veya pıhtılaşma faktörlerini inhibe etmek için çalışır.

2. Zencefil

zencefil

Kaynak: pixabay.com

Zencefil, zerdeçalla aynı ailede bulunur ve birçok bitkide bulunan doğal bir kimyasal olan salisilat içerir. Salisilatlar bitkilerde bulunur. Salisilik asitten türetilirler.

Sentetik olarak salisilattan türetilen ve genellikle aspirin olarak adlandırılan asetilsalisilik asit, inme ve kalp krizini önlemeye yardımcı olabilir.

Avakado, bazı meyveler, biberler ve kirazlar gibi salisilatlı yiyecekler de kanın pıhtılaşmasını önleyebilir.

3. Tarçın

tarçın

Kaynak: pixabay.com

Tarçın ve yakın kuzeni Çin tarçını (cassia), hem yaygın olarak bulunur hem de kumarin içerir. Bu madde bazı ilaçlarda güçlü bir antikoagülan görevi görür.

Tarçın ve Çin tarçını (cassia) ayrıca kan basıncını düşürebilir ve artrit ve diğer enflamatuar durumların neden olduğu iltihabı hafifletebilir.

Advertisement

Kan inceltici olarak tarçın kullanırken dikkatli olun. 2012 yılı risk değerlendirmesi, tarçın bazlı ekmekler ve çaylar da dahil olmak üzere gıdalarda uzun süreli tarçın tüketiminin karaciğer hasarına neden olabileceğini göstermiştir.

4. Acı biber

Acı Biberin Faydaları Nelerdir? Acı Biberin Vücudumuzdaki Etkileri

Kaynak: pixabay.com

Acı biberler, yüksek salisilat seviyeleri nedeniyle vücudunuzda güçlü bir kan inceltici etkiye sahip olabilir. Kapsül formunda alınabilir veya yiyecek için bir baharat olarak kolayca öğütülebilir.

Acı biber ayrıca kan basıncınızı düşürebilir ve dolaşımı artırabilir.

5. E Vitamini

vitamin yağ

Kaynak: pixabay.com

E vitamini hafif bir antikoagülan olduğu bildirilmiştir.

Diğer yiyecekler

Kardiyovasküler veya kalp ve kan damarı, hastalığınız varsa veya bunu önlemeye yardımcı olmak istiyorsanız, doktorunuz kalp sağlığı için bir diyet önerebilir.

Kalp-sağlıklı bir diyet taze meyve ve sebzeleri, yüzde 100 tam tahılları, sağlıklı yağları, az yağlı veya yağsız süt ürünlerini ve sağlıklı proteinleri içerir.

Kalp sağlıklı bir diyet, yüksek yağlı, yüksek kolesterol ve yüksek şekerli gıdaları sınırlar. Genel sağlığınız için bu en iyi diyettir.

Coumadin (warfarin) alırsanız, her gün yaklaşık aynı miktarda K vitamini içeren yiyecekler yemek çok önemlidir.

Diyetinizde çok fazla K vitamini, Coumadin’in etkinliğini azaltabilir. Yeşil yapraklı sebzeler, marul ve ıspanak ve brokoli ve brüksel lahanası gibi diğer sebzeler K vitamini bakımından yüksektir.

Özetle

Kan pıhtılaşmasını azaltmak için birçok doğal ilaç vardır. Öncelikle doktorunuzla konuşmadan reçeteli kan inceltici yerine bunları ikame etmemeniz önemlidir.

Doğal ürünler ve bazı gıdalar reçeteli ilaçlarınızı etkileyebilir. Kanınızı çok ince yapabilirler, bu da kanama riskini artırır. Doğal ilaçlar reçeteli ilaçlarınızın etkinliğini azaltarak pıhtı oluşumu olasılığını artırabilir.

Advertisement

Sağlığınızı etkileyebilecek herhangi bir ilaç, ev ilacı veya tedaviye başlamadan önce daima doktorunuzla konuşun.


Leave A Reply