Dramamine İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Dramamine ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Dramamine yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Dramamine neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Dramamine

Dramamine

Kullanımları

Dimenhidrinat, bulantı, kusma ve hareket hastalığının neden olduğu baş dönmesini önlemek ve tedavi etmek için kullanılan bir antihistamindir.

Bu ilacı, doktor tarafından yönlendirilmedikçe iki yaşından küçük çocuklarda kullanmayın.

Dramamin nasıl kullanılır?

Ürün paketindeki tüm talimatları izleyin. Doktorunuz bu ilacı reçete ettiyse, talimatlara göre alın. Herhangi bir bilgiden emin değilseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilacı, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağızdan alın. Bu ilacın sıvı formlarını özel bir ölçüm cihazı / kaşık kullanarak ölçün. Doğru dozu alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın. Çiğneme tabletleri yutulmadan önce iyice çiğnenmelidir.

Advertisement

Dozaj yaşınıza, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı yönlendirilenden daha sık almayın.

Hareket hastalığını önlemek için seyahat gibi aktivitelere başlamadan önce 30 ila 60 dakika arasında ilk dozu alın.

Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Uyuşukluk, kabızlık, bulanık görme veya ağız / burun / boğaz kuruluğu oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Ağız kuruluğunu gidermek için (şekersiz) sert şeker, (şekersiz) sakız çiğneyin, su için veya tükürük yerine kullanın.

Doktorunuz sizi bu ilacı kullanmaya yönlendirdiyse, size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Advertisement

Zihinsel / ruh hali değişiklikleri (huzursuzluk, karışıklık gibi), hızlı / düzensiz kalp atışı, titreme (titreme), idrara çıkma zorluğu gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın: nöbetler.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Dimenhidrinat almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya difenhidramin; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: solunum problemleri (astım, amfizem gibi), gözdeki yüksek basınç (glokom), kalp problemleri, yüksek tansiyon, karaciğer hastalığı, nöbetler, mide / bağırsak problemleri (ülserler, tıkanma), aşırı aktif tiroid (hipertiroidizm), idrara çıkma zorluğu (örneğin, genişlemiş prostat nedeniyle).

Bu ilaç sizi uykulu yapabilir veya görüşünüzü bulanıklaştırabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Sıvı ürünler veya çiğnenebilir tabletler şeker ve / veya aspartam içerebilir. Diyabet, fenilketonüri (PKU) veya diyetinizde bu maddeleri sınırlandırmanızı / önlemenizi gerektiren başka bir durumunuz varsa dikkatli olunması önerilir. Doktorunuzdan veya eczacınızdan bu ürünü güvenle kullanmasını isteyin.

Çocuklar bu ilacın yan etkilerine daha duyarlı olabilir. Bu ilaç genellikle uyuşukluk yerine küçük çocuklarda heyecana neden olabilir.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle uyuşukluk, karışıklık, kabızlık veya idrara çıkma sorununa daha duyarlı olabilir. Uyuşukluk ve karışıklık düşme riskini artırabilir.

Advertisement

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: cilde uygulanan antihistaminikler (difenhidramin kremi, merhem, sprey gibi).

Opioid ağrı veya öksürük gidericiler (kodein, hidrokodon gibi), alkol, uyku veya anksiyete gibi ilaçlar (alprazolam, lorazepam, zolpidem gibi), kas gevşeticiler (karizoprodol, siklobenzaprin gibi) veya diğer antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi) alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden, tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Bu ürünlerin güvenli kullanılması için eczacınıza başvurunuz.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan bazı laboratuvar testlerine (alerji cilt testi dahil) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply