Dülgerlik Nedir?

5

Dülgerlik ne anlama gelir? Dülgerler ne iş yaparlar, dülgerliğin özellikleri, hakkında bilgi.

dulgerlikDülgerlik; Yapıların kaba ağaç ve tahta kısımlarını yapanlara “dülger”, bunların işine de “dülgerlik” denir. Ahşap binalarda çatmaların kurulması, bütün binalarda merdiven, döşeme, çatı, tavan gibi kısımların yapılması dülgerlik işidir. Dülgerliği marangozlukla karıştırmamak lazımdır. Marangoz çeşitli mobilyaları, evin pencere, kapı gibi kısımlarını yapar; bunları yerine koymak, kasaları takmak da dülgerin işidir.

Advertisement

Dülgerlik işlerinde kullanılan ağaçların başında meşe ve çam gelir. Bunların her iki-‘ sinin de kendine göre özellikleri vardır. Meşe dayanıklı ve ağırdır. Çam, meşe kadar dayanıklı olmamakla beraber, hafiftir. Bunlardan başka ağaçlar da dülgerlik işlerinde kullanılır. Bir dülger her şeyden önce kullanacağı ağacın budaksız, kuru, böceklenmemiş olmasına dikkat eder. Budaklar ağaçların en zayıf noktasıdır, çünkü asıl ağaçla bir parça halinde değildir. Ağaç, yaş olursa, sonradan kuruyacağından eğilip bükülür; bu bakımdan kurumuş ağaç seçilir. Böceklenme de ağaçların dayanıklılığını azaltır.

Dülgerlikte çeşitli aletler kullanılır. Bunların bir kısmı metre, cetvel, gönye, düzeç, çekül gibi ölçme; bir kısmı testere gibi kesme aletleridir. Çekiç ve keser dülgerlikte kullanılan aletlerin en önemlilerindendir.


5 yorum

Leave A Reply