Dünya Şiir Günü Ne Zaman? Hakkında Bilgi

0

Dünya Şiir Günü nedir ve ne zaman kutlanır? Dünya Şiir Gününün önemi, 21 Mart, yapılan etkinlikler nelerdir, hakkında bilgi.

Dünya Şiir Günü Ne Zaman? Hakkında Bilgi

Dünya Şiir Günü, dünyadaki şairleri ve şiirleri takdir etme ve destekleme zamanıdır. Her yıl 21 Mart’ta düzenlenir ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) bir girişimidir.

Advertisement

Dİvan Şiiri

Etkinlikleri

Dünyadaki birçok insan, her yıl 21 Mart’ta Dünya Şiir Günü’nü kutlamaktadır. Devlet kurumları, eğitimciler, topluluklar ve bireyler günün tanıtımı katılmaktadırlar. Dünya Şiir Günü, çocuklar için sınıfta şiirin tanıtılması için bir fırsattır. Sınıfların şiirle ilgili derslerle meşgul olduğu, öğrencilerin şairleri incelediği ve farklı şiir türlerini öğrendiği bir zamandır.

Şairler çalışmalarını kitapçılarda, kafelerde, üniversitelerde ve okullarda izleyicilere okumak ve paylaşmak için davet edilebilir. Ödüller ve diğer formlar veya tanıtma, şairleri ve çalışmalarını onurlandırmak için yapılır. Dünya Şiir Gününde, 21 Mart’ta çeşitli şairlerin çalışmalarını sergilemek üzere sergiler ve şiir akşamları düzenlenmektedir.

Dünya Şiir Günü bir bilgilendirme, farkındalık günüdür ve resmi tatil değildir.

Advertisement

Tarihçesi

1999 yılının Kasım ayında, UNESCO her yıl 21 Mart’ta gerçekleşecek Dünya Şiir Gününü belirledi. Örgüt, şiirin dünyada ve zaman içinde, sanattaki ve kültürlerdeki önemli rolünü kabul etti. Ayrıca, küçük yayıncıların şiir yayınlama çabalarını teşvik etmek istedi. Gün, şiir resitallerinin sözlü geleneğine dönüşmenin yanı sıra şiir ve dans, müzik ve resim gibi diğer ifade biçimleri arasındaki ilişkinin güçlendirilmesine de odaklandı. İlk Dünya Şiir Günü 21 Mart 2000 tarihinde kutlandı.

Semboller

Her yıl Dünya Şiir Günü’nü tanıtmak için çeşitli şiir çalışmaları ve şairlerin görüntüleri çeşitli materyaller ve medya formlarında yer almaktadır. Bu günde çeşitli şiir biçimlerini sergilemek için sergiler ve diğer etkinlikler düzenlenir.


Leave A Reply