Dünyadaki En Güçlü 10 Metal, Hangi Metal Hangi Yönden Daha Üstün

0
Advertisement

Hangi metalin hangi özelliği diğerlerine göre üstündür? Dünyanın en güçlü metalleri nelerdir ve hangi açılardan birbirlerini tamamlarlar, özellikleri.

Metaller

Dünyadaki En Güçlü 10 Metal

Bilim adamları ve mühendisler için metalleri en güçlüden en zayıfına kadar gruplamak yararlıdır, ancak bunu anlamlı bir şekilde yapmanın ana engeli, gücün çeşitli özelliklerle tanımlanmasıdır. Bunu akılda tutarak, çelik ve alaşımları genellikle genel güç için en üst sıralarda yer alır. Titanyum yakın bir rakip olmasına rağmen, tungsten genellikle doğal metallerle sınırlı listelerde bir numaradır. Bu metallerin hiçbiri elmas kadar sert veya grafen kadar sert değildir, ancak bu karbon kafes yapıları metal değildir.

Dört Mukavemet Belirleyici

Bir metalin mukavemetini değerlendirirken, dört kaliteden herhangi birinden bahsediyor olabilirsiniz:

Çekme mukavemeti, bir metalin kopmaya ne kadar dirençli olduğunun bir ölçüsüdür. Kurabiye hamuru ve macunun her ikisi de düşük gerilme mukavemetine sahipken, grafen şimdiye kadar kaydedilen en yüksek gerilme mukavemetlerinden birine sahiptir.

Basınç dayanımı veya sertliği, bir malzemenin birbirine sıkıştırılmaya ne kadar dirençli olduğunu ölçer. Bunu belirlemenin bir yolu, 10 ile en zor olan 0 ile 10 arasındaki değerlerle Mohs ölçeğini kullanmaktır.

Advertisement

Akma mukavemeti, belirli bir metalin bir çubuğunun veya kirişinin bükülmeye ve kalıcı deformasyona ne kadar direnç gösterdiğini ifade eder. Bu yapı mühendisleri için önemli bir önlemdir.

Darbe mukavemeti, bir malzemenin kırılmadan darbeye dayanma kabiliyetidir. Her ne kadar elmas Moh ölçeğinde 10 iyon olsa da, bir çekiç tarafından vurulursa parçalanabilir. Çelik, elmas kadar sert değildir, ancak kolayca paramparça edemezsiniz.

Çekme Deneyi

Çekme Deneyi

Alaşımlar Vs. Doğal Metaller

Alaşımlar metallerin birleşimidir ve alaşım yapmanın ana nedeni daha güçlü bir malzeme üretmektir. En önemli alaşım, demir ve karbonun bir kombinasyonu olan ve iki temel bileşeninden çok daha sert olan çeliktir. Metalurjistler çoğu metalin, hatta çeliğin alaşımlarını oluştururlar ve bunlar en sert metallerin listelerine aittirler.

En Güçlü Metallerin Listesi

Bir metalin mukavemetini tanımlamak için birçok faktör bir araya geldiğinden, sıralı bir listeyi en yüksekten en düşüğe doğru düzenlemek zordur. Aşağıdaki sıralanmamış liste, dünyanın en güçlü doğal metallerini ve alaşımlarını içerir, ancak liste, hangi özelliğin en önemli olarak kabul edildiğine bağlı olarak değişecektir.

Karbon Çelik

Bu yaygın demir ve karbon alaşımı yüzyıllardır üretilmektedir ve gücü tanımlayan dört özellik için de yüksek puan almaktadır. 260 mega paskal (Mpa) akma mukavemetine ve 580 Mpa gerilme mukavemetine sahiptir. Mohs ölçeğinde yaklaşık 6,0 puan alır ve darbelere karşı oldukça dayanıklıdır.

Çelik-Demir-Nikel Alaşımı

Bu alaşımın birkaç varyasyonu vardır, ancak genel olarak, nikel ile karbon çeliği alaşımı akma mukavemetini 1.420 MPa’ya ve gerilme mukavemetini 1.460 Mpa’ya kadar arttırır.

Advertisement
Paslanmaz Çelik

Çelik, krom ve manganez alaşımı, 1.560 Mpa’ya kadar akma dayanımı ve 1.600 Mpa’ya kadar gerilme mukavemetine sahip korozyona dayanıklı bir metal üretir. Tüm çelik türleri gibi, bu alaşım da darbeye karşı oldukça dayanıklıdır ve Mohs ölçeğinde orta menzilde skorlar.

Tungsten

Doğal olarak oluşan herhangi bir metalin en yüksek gerilme mukavemetine sahip olan tungsten, daha güçlü alaşımlar oluşturmak için genellikle çelik ve diğer metallerle birleştirilir. Bununla birlikte, tungsten kırılgandır ve darbe altında paramparça olur.

Tungsten karbür

Bir tungsten ve karbon alaşımı olan bu malzeme, bıçaklar, daire testere bıçakları ve matkap uçları gibi kesici kenarlı aletler için yaygın olarak kullanılır. Tungsten ve alaşımları 300 ila 1,000 Mpa arasında tipik akma mukavemetine ve 500 ila 1.050 Mpa arasında çekme mukavemetine sahiptir.

Titanyum

Bu doğal olarak oluşan metal, herhangi bir metalin en yüksek gerilme mukavemet / yoğunluk oranına sahiptir. Bu da onu tungsten’den daha güçlü yapar. Yine de Mohs sertlik ölçeğinde daha düşük puanlar. Titanyum alaşımları güçlü ve hafiftir ve genellikle havacılık ve uzay endüstrisinde kullanılır.

Titanyum alüminid

Bu titanyum, alüminyum ve vanadyum alaşımı, 800 Mpa akma dayanımına ve 880 Mpa çekme dayanımına sahiptir.

İnkomel

Östenit, nikel ve kromun süper alaşımı olan inkomel, aşırı koşullar ve yüksek sıcaklıklardaki güçlü yönlerini koruyarak yüksek hızlı türbinler ve nükleer reaktör uygulamaları için uygun hale getirir.

Krom

Bir metalin gücünü sadece ne kadar sert olduğuna göre tanımlarsanız, Mohs ölçeğinde 9.0 puan alan krom, listemizde en üst sırada yer alır. Kendi başına, verim ve gerilme mukavemeti açısından diğer metaller kadar güçlü değildir, ancak daha sert hale getirmek için genellikle alaşımlara eklenir.

Demir
demir bileşikleri

demir bileşikleri

Çeliğin bileşenlerinden biri ve çağlar boyunca takım ve silah üreticileri için kullanılan metal olan, demir, dünyanın en güçlü metallerinin listesini tamamlar. Dökme demir Mohs ölçeğinde yaklaşık 5 puan verir ve verimi ve çekme mukavemetleri sırasıyla yaklaşık 246 ve 414 Mpa’dır.


Leave A Reply