Dürbün Nedir? – Sözlük Anlamı

0

Dürbün ne anlama gelir? Dürbün kelimesinin terimler sözlüklerindeki anlamı, deyimler ve birleşik kelimelerin anlamları nedir?

Dürbün

Dürbün Sözlük Anlamı

1. Uzaktaki cisimlerin görüntülerini büyütmeye veya yaklaştırmaya yarayan, objektif ve oküler adlı iki mercekten oluşan optik alet, bakaç
2. Gözetleme deliği
bir şeyi küçümsemek, olduğundan çok daha az önemli görmek

Dürbün Hakkında Kısa Bilgi

Uzaktaki cisimlerin görüntüsünü yaklaştırarak büyük görünmelerini sağlayan optik alete «dürbün» denir. Dürbün, çeşitli şekilleri varsa da esas bakımından biri «objektif», biri de «oküler» diye anılan iki mercekten meydana gelir.

Uzağı görmeye yarayan «dürbün», gökyüzünü incelemeye yarayan «teleskop», küçük zerreleri, mikropları görmeye yarayan «mikroskop» gibi aletlerin icadı Hollanda’lı Metius adındaki bir gözlükçünün 1609’daki denemeleri ile başlar. Bu gözlükçünün çocukları, bir gün gözlük camları ile oynarken, bir içbükey camı bir dışbükey camın karşısına koyarak bir hizada bakınca cisimlerin yaklaştığını gördüler. Metius bu buluştan faydalanarak dürbünün ilk örneğini yapmaya çalıştı. Fakat o daha bir şey yapmadan, Galileo Galilei bu buluştah haberdar oldu, dürbünün ilk şeklini yaptı.

Aradan geçen yüzyıllar içinde dürbün, teleskop ve mikroskoplar bir hayli geliştirildi. Dürbünlerin boyları prizmamercekler sayesinde kısaltıldı. Bir cismi birkaç bin defa büyüten teleskoplar, çok küçük zerreleri büyüterek gözle görülebilir, incelenebilir bir hale getiren mikroskoplar yapıldı.


Leave A Reply