E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

0
Advertisement

E Vitamini tam olarak nedir ve ne işe yarar? Özellikleri nelerdir? E Vitamini en fazla hangi besinlerde yer alır ve faydaları nelerdir?

vitamin kapsul

Kaynak: pixabay.com

E vitamini nedir?

Vücudumuzdaki sağlıklı işleyiş için mutlaka gerekli olan vitaminlerden biri de kuşkusuz ki E vitaminidir. E vitamini, bünyede pek çok görevde yer almaktadır. E vitamininin faydalarını başlıca olarak saymamız gerekirse; kalp krizine karşı koruma sağlamak, kalp damarlarında sertleşme durumunun ortaya çıkmasına engel olmak, hafızayı güçlendirerek daha da iyi bir bilişsel güce sahip olunmasını sağlamak, gözlerin sağlıklı bir yapıda görüşe sahip olmasını sağlamak, yüksek tansiyon hastalığının vücutta oluşmasına engel olmak, bacaklarda meydana gelebilecek her türlü damar tıkanıklığının önüne geçmek ve dolaylı olarak da bu damar tıkanıklıklarından meydana gelebilecek ağrı durumlarının önüne geçmek ve şeker hastalığının bünyede oluşmasını engellemektedir.

Bu tip faydaları olan E vitamini aynı zamanda vücudumuzda her mevsim bağışıklık sistemimizi güçlendirerek herhangi bir hastalığa sebep olacak bakterilerden ya da virüslerden korunmamıza da yardımcı olacaktır. Antioksidan etkisi sayesinde vücudumuzda bulunan zararlı organizmaların hücre sağlığını bozmasını engelleyerek en kısa zamanda vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Hastalık durumlarının dışında gayet sağlıklı bir hayat yaşayan kişilerin de aynı şekilde E vitaminine ihtiyacı vardır çünkü E vitamini vücuda alındığında vücuttaki sağlıklı hücrelerin de çalışmasına yardımcı olarak yerine getirmeleri gereken fonksiyonları eksiksiz tamamlamalarına yardımcı olur. Günlük hayatımızda en kolay şekilde E vitamini elde edebileceğimiz ürünler; sebzeler, meyveler, tahıllar, bazı tür baharatlar, kuruyemişler ve kümes hayvanlarıdır. Bu gıdalardan tükettiğimiz sürece vücudumuzda E vitamini eksikliği yaşanmayacağı gibi pek çok sağlık koşulu da E vitamini sayesinde eksiksiz yerine getirilmiş olacaktır.

E vitamini içeren besinler nelerdir?

Birazdan açıklayacağımız E vitamini içeren besinlerde başlıca E vitamini alacağınız ürünler yer almaktadır. Ancak unutulmaması gereken nokta, bu ürünlerin sadece E vitamini almak amacıyla çok fazla tüketilmesi, başka sağlık problemlerine ya da kilo problemlerine yol açabilir. Örneğin; listede yer alan kuruyemişlerin bilinçsizce avuç avuç tüketilmesi, E vitamini yararından çok hem fazla bir şekilde yağ ve karbonhidrat yüklenmenize hem de kilo alım sürecinizin hızlanmasına sebep olabilir. Bu yüzden vücudunuzun tam olarak ne kadar E vitaminine ihtiyacı olduğunu uzman bir hekim kontrolünde öğrenip kendisinin önerdiği yiyeceklerle beslenmeniz en mantıklısı olacaktır.

Badem

Kaynak: pixabay.com

Badem:

100 gram miktarındaki badem, günlük E vitamini ihtiyacınızın yaklaşık oran verilirse bir buçuk katı kadarını karşılayabilecek zengin içeriğe sahiptir. İçeriğinin bu kadar zengin olması sayesinde sadece E vitamini değil, daha bir çok vitamin ve enzimin vücudumuza girmesini sağlar. Örnek verecek olursak, badem günlük folat ihtiyacımızın yüzde on ikilik bir kısmını. Günlük demir ihtiyacımızın yüzde yirmi birlik bir kısmını. Günlük magnezyum ihtiyacımızın yüzde altmış yedilik bir kısmını. Günlük kalsiyum ihtiyacımızın yüzde yirmi altılık bir kısmını ve günlük fosfor ihtiyacımızın yüzde kırk sekizlik bir kısmını karşılayabilecek içeriğe sahiptir. Bu oranların dışında manganez, potasyum, selenyum, çinko ve bakır gibi pek çok minerali de barındıran badem, tam bir vitamin deposu olan bir besindir.,

Advertisement
Yer Fıstığı

Kaynak: pixabay.com

Yer Fıstığı:

100 gram miktarındaki yer fıstığı, günlük E vitamini ihtiyacınızın yaklaşık yüzde otuz beşlik bir kısmını karşılayabilecek bir içeriğe sahiptir. E vitamini dışında B6 vitamini, niasin, folat, magnezyum, potasyum, kalsiyum, sodyum, demir, fosfor, selenyum, çinko, manganez ve bakır gibi bir çok enzim açısından da çok zengin olan yer fıstığı, mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasındadır.

Çiğdem (Ay çekirdeği):

Çiğdem ya da İzmir’li olmayanların garip söylemi ile Ay çekirdeği, içeriği itibariyle yiyecekler arasında en fazla E vitamini içeriğine sahip olan besin olma özelliğini taşıyarak ilk sıraya yerleşmiştir. 100 gram miktarındaki ay çekirdeği, günlük E vitamini ihtiyacımızın yüzde yüz seksen ikilik bir kısmını karşılar. Yani yaklaşık iki katı oranındaki bir ihtiyacı karşılayabilmektedir. Bunun dışında ay çekirdeğinin içeriğine baktığımızda B6 vitamini ihtiyacımızın yüzde kırkını. Kalsiyum ihtiyacımızın yüzde dokuzunu. Fosfor ihtiyacımızın yüzde yüz on dördünü ve demir ihtiyacımızın yüzde yirmi dördünü karşılayabildiği görülmektedir.

toz biber

Kaynak: pixabay.com

Toz acı biber:

Günlük tüketebileceğimiz bir çay kaşığı miktarındaki toz acı biber, günlük E vitamini ihtiyacımızın yüzde dördünü karşılayabilmektedir. E vitamini içeriğinin yanında bol miktarda magnezyum, manganez, A vitamini, demir, bakır, K vitamini ve B6 vitamin içeriklerine de sahip olup vücudun bu vitaminlere olan ihtiyaçlarını da karşılayabilmektedir.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply