Edgar Allan Poe’nun Hayatı

0

Edgar Allan Poe kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü yazar Edgar Allan Poe’nun hayatı, çalışmaları ve eserleri nelerdir? Edgar Allan Poe hakkında bilgi.

Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe

Edgar Allan Amerikan edebiyatında hikayeciliği başlatan yazar, şair ve eleştirmendir. 19 Ocak 1809 yılında Boston, Massachusetts’de doğmuştur. Ölümü ise 7 Ekim 1849 tarihinde Baltimore, Maryland’de gerçekleşmiştir.

Advertisement

Annesi ve babası gezginci bir tiyatronun oyuncularıydılar. Edgar, küçük yaşta sefalete düştü. John Allen adında bir zengin ona acıdı ve evlat edindi, iyi yetiştirmeye çalıştı. Yalnız, Edgar, o kadar kötü yetişmiş, öyle kötü alışkanlıklar edinmişti ki Cahrlottesville Üniversitesi’nde ancak bir yıl barınabildi. Bunun üzerine koruyucusu onu kendi yazıhanesine yerleştirdi. Edgar Poe, oradan da kaçtı ve West-Point Askeri Okulu’na girdi. 1831’de oradan da kovuldu.

Şiirle uğraşıyordu. Bir ara New York’a gitti. Orada ilk şiir kitabını bastırdı. Bu kitapçık gerçekten bir şaheserdi ama o devrin havası içinde kimse değerini anlayamadı.

Edgar Poe hareketli bir insan olduğu için boş duramıyordu. Richmond’da bir gazetenin yazı işleri müdürlüğünü üzerine aldı. 1836’da yeğeni Virginia Clemm’le evlendi. Hayatının en buhranlı devresi böylece başlamış oldu. Evini geçindirmek için çalışmak zorundaydı. Yalnız, yazıları kazanç sağlamıyor, şair gitgide sefaletin kucağına düşüyordu. Bu arada alkolik oldu. Zavallı karısı bu hayata dayanamadı, 1847’de öldü.

Poe, bütün bütün kötü bir duruma düştü. “Delirium tremens” denilen alkol deliliğinin en şiddetli buhranları ile didişerek süründü durdu. Sonra bir ara kendine gelir gibi oldu. En sefil meyhanelerde, esrar tekkelerinde, gemicilerle dövüşerek geçirdiği bu sefalet yıllarından kurtulmak üzereydi. Çok zengin bir kadınla evlenmeye karar vermişti. Bir sabah Baltimore’da dar, çamurlu bir sokakta bir meyhane kapısında ölüsünü buldular.

Advertisement


Leave A Reply