Edgar Watson Howe Kimdir?

0
Advertisement

Edgar Watson Howe kimdir, ne yapmıştır? Edgar Watson Howe hayatı, biyografisi, eserleri, romanları hakkında bilgi.

Edgar Watson Howe

Edgar Watson Howe; (d. 3 Mayıs 1853, Treaty, Indiana, ABD – ö. 3 Ekim 1937, Atchison, Kanada), ABD’li yayın yönetmeni, romancı ve deneme yazarıdır. Yerleşik inanç ve kurallara karşı saldırganlığı ve kötümserliğiyle tanınır.

Yedi yaşında, Missouri’deki Bethany yakınında, babasının çiftliğinde çalışmaya başladı. On iki yaşında matbaacı çırağı oldu; Missouri, Iowa, Nebraska ve Utah’da (1867-72) bu mesleği sürdürdü. On dokuz yaşında, Colorado’da çıkan Golden Globe’ un yayımcılığını üstlendi. 1877’de Kansas’ da Atchison Daily Globe gazetesini çıkarmaya başladı. ABD’nin her yanında yazılarından sık sık yapılan alıntılarla adını duyurdu.

İlk ve en başarılı romanı The Story of a Country Town (1883; Bir Taşra Kasabasının Öyküsü), Ortabatı’da küçük bir kasabadaki yaşamı anlatan ilk gerçekçi roman sayılır. Sonraki yıllarda Howe’s Monthly dergisini çıkararak yayın yönetmenliğini üstlenen (1911-33) Howe denemeler, gezi kitapları ve Plain People (1929; Sıradan İnsanlar) adlı bir otobiyografi de yazdı. Gazete yazılarını The Indignations of E. W. Howe (1933; E. W. Howe’un Kızgınlıkları) ve başka kitaplarda topladı.

Advertisement

Leave A Reply