Oleg Penkovsky Kimdir?

0
Advertisement

Oleg Penkovsky kimdir ve ne yapmıştır? Oleg Penkovsky hayatı, biyografisi, askeri kariyeri hakkında bilgi.

Oleg Penkovsky

Oleg Penkovsky; (d. 23 Nisan 1919, Vladikavkaz, Rusya – ö. Mayıs 1963?, SSCB), Sovyet askeri haberalma örgütü görevlisidir. Soğuk Savaş yıllarında iki yanlı casusluk yaparak Batı’ya önemli bilgiler aktarmış, 1963’te ABD ve Birleşik Krallık adına casusluk yapmakla suçlanarak ölüme mahkûm edilmiştir.

1937’de Kızıl Ordu’ya katıldı. II. Dünya Savaşı sırasında topçu subayı olarak görev yaptı ve 1944’te yaralandı. 1945-48 arasında ülkenin en saygın askeri eğitim kurumu olan Frunze Askeri Akademisi’ne devam etti. 1949’da Sovyet askeri haberalma dairesine (GRU) geçti. 1949-53 arasında Askeri Diplomatik Akademi’ye devam ettikten sonra GRU’da subay oldu. 1960’a gelindiğinde örgüt içinde albaylığa yükselmişti. Aynı yıl Devlet Bilimsel Araştırmalar Eşgüdüm Komitesi’nin yabancı ülkeler bölümü başkan yardımcılığına getirildi. 1962’ye değin süren bu görevi sırasında ABD, Birleşik Krallık ve öteki Batı ülkelerindeki bilimsel ve teknolojik gelişmelere ilişkin bilgi topladı. Penkovski bu arada Sovyet yönetimine, özellikle de Kruşçev’in liderliğine karşı büyük bir hoşnutsuzluk duymaya başlamıştı. Nisan 1961’de İngiliz işadamı Greville M. Wynne’ın aracılığıyla İngiliz haberalma örgütü için çalışmaya başladı. Nisan 1961-Ağustos 1962 arasında 5 binin üzerinde gizli askeri, siyasal ve ekonomik belgenin fotoğraflarını İngiliz ve Amerikan ajanlarına iletti. Penkovski’nin Sovyetler’in uzun menzilli füzelerinin oldukça zayıf olduğunu ortaya koyan bilgileri Batı’ya aktarması, Ekim 1962’deki Küba Bunalımı sırasında ABD’ye büyük yarar sağladı. Sovyetler’den Batı’ya ayrıntılı bilgi aktarıldığının anlaşılması üzerine, Penkovski 22 Ekim 1962’de, Küba Bunalımı’nın doruğunda olduğu bir dönemde tutuklandı.

Mayıs 1963’te mahkeme önüne çıkarılan Penkovski, suçlu bulundu ve ölüme mahkûm edildi. Sovyet yetkililer 16 Mayıs 1963’te idam edildiğini bildirdiyse de, bazı çevrelerce hapishanede intihar ettiği ileri sürüldü. 1965’te ABD’de The Penkovskiy Papers (Penkovski Belgeleri) başlığıyla yayımlanan günlüğünün gerçekten ona ait olup olmadığı tartışmalıdır.

Advertisement

Leave A Reply