Edmondo De Amicis Kimdir? İtalyan Yazarın Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Edmondo De Amicis kimdir ve ne yapmıştır? İtalyan yazar Edmondo De Amicis’in hayatı, biyografisi ve eserleri hakkında bilgi.

Edmondo De Amicis

Edmondo De Amicis

Edmondo De Amicis 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında yaşamış önemli bir İtalyan yazar ve gazetecidir. Varlıklı bir tüccarın oğlu olarak 31 Ekim 1846’da İtalya’nın Oneglia kentinde doğmuş, Torino’da eğitim görmüş ve daha sonra öğretmen olmuştur. Ancak gazetecilik ve yazarlık alanında kariyer yapmayı tercih etti ve İtalyan edebiyat çevrelerinin önde gelen isimlerinden biri haline geldi.

De Amicis yazarlık kariyerine 1870’lerde çeşitli İtalyan gazete ve dergilerinde makale ve denemeler yayınlayarak başladı. İtalyan milliyetçiliğinin güçlü bir savunucusuydu ve İtalya’nın birleşmesi hareketi olan Risorgimento’nun destekçisiydi. Ayrıca Birinci İtalya-Etiyopya Savaşı ve Rusya-Türkiye Savaşı sırasında “La Nazione” gazetesinde savaş muhabirliği yaptı ve bu çatışmalardaki deneyimleri daha sonraki yazılarının çoğuna ilham verdi.

De Amicis 1886’da en ünlü eseri olan ve kısa sürede İtalyan çocuk edebiyatının klasiklerinden biri haline gelen duygusal ve eğitici bir hikaye olan “Cuore “yi (Çocuk Kalbi) yayınladı. Roman, Enrico Bottini adlı bir öğrencinin annesine yazdığı bir dizi mektuptan oluşuyor ve okul deneyimlerini, sınıf arkadaşlarıyla ilişkilerini ve hayat dersleriyle karşılaşmalarını anlatıyor. İtalyan çocuk edebiyatının başyapıtlarından biri olarak kabul edilen roman, İtalya’da ve dünyanın dört bir yanında nesiller boyu okunmuş ve sevilmiştir.

De Amicis, yaşamı boyunca hem İtalya’da hem de uluslararası alanda yazılarıyla büyük beğeni topladı. Çok sayıda onur ve ödüle layık görüldü ve eserleri birçok dile çevrildi. Aynı zamanda popüler bir konuşmacıydı ve halka açık konferansları ve görünüşleriyle tanınıyordu.

Advertisement

Popülerliğine rağmen De Amicis aynı zamanda tartışmalı bir figürdü ve muhafazakar görüşleri ve algılanan duygusallığı nedeniyle eleştirildi. Bazı eleştirmenler eserlerinin aşırı duygusal ve propagandacı olduğunu ve diğer çağdaş yazarların eserlerinin sanatsal ve edebi değerinden yoksun olduğunu savunmuştur.

Sonuç olarak, Edmondo De Amicis İtalyan edebiyatının önemli isimlerinden biriydi ve eserleri nesiller boyu okunmaya ve sevilmeye devam ediyor. Bir yazar ve gazeteci olarak mirası yüzyılı aşkın bir süredir devam etmektedir ve İtalyan edebiyatı ve kültürüne katkıları bugün hala geniş çapta tanınmakta ve takdir edilmektedir.

Eserleri

Edmondo De Amicis, kariyeri boyunca aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda eser yayınlamış üretken bir yazardı:

  • “Cuore” (Çocuk Kalbi) – 1886 yılında yayınlanan en ünlü eseri, kısa sürede İtalyan çocuk edebiyatının klasiklerinden biri haline gelen duygusal ve eğitici bir öyküdür.
  • “Lezioni di geografia” (Coğrafya Dersleri) – 1877’de yayınlanan coğrafya ve seyahat üzerine denemelerden oluşan bir koleksiyon.
  • “La città lontana” (Uzaktaki Şehir) – 1884 yılında yayınlanan kısa öykü ve denemelerden oluşan bir derleme.
  • “Nuovi quaderni di E. DA.” (E. DA’nın Yeni Defterleri) – 1891 yılında yayınlanan bir deneme koleksiyonu.
  • “Viaggi e ricerche scientifiche” (Seyahatler ve Bilimsel Araştırmalar) – Denemeler ve seyahatnamelerden oluşan bir derleme, 1896’da yayımlandı.
  • “Lettere di un soldato” (Bir Askerin Mektupları) – De Amicis’in savaş muhabirliği yaptığı dönemde yazdığı mektuplardan oluşan bir derleme, 1897’de yayımlandı.
  • “La scuola elementare” (İlkokul) – 1900 yılında yayınlanan, eğitim üzerine denemelerden oluşan bir derleme.

Bunlar De Amicis’in eserlerinden sadece birkaç örnek. Hayatı boyunca üretken bir yazar olmuş ve çok sayıda deneme, seyahatname ve kısa öykü koleksiyonu yayınlamıştır. Yazdıklarıyla büyük beğeni toplamış ve eserleri birçok dile çevrilmiştir.


Leave A Reply