Egzama Nedir? Nasıl Geçer?

0
Advertisement

Egzama nedir? Egzama nasıl bir hastalıktır, çeşitleri ve belirtileri nelerdir? Egzama nasıl geçer, tedavisi hakkında bilgi.

egzamaEgzama; Bir deri hastalığıdır. Deride kızartılar, içi su dolu kabarcıklar, hafif şişliklerle kendisini belli eder. Ayrıca, hastalık sırasında deride kabuklanmalar da olur. Alerjik bir hastalıktır, çeşitli sebeplerden ileri gelir, bulaşıcı değildir.

Eskiden çok çeşitli deri döküntülerinin hepsine egzama denirdi. Bugün egzamanın kendi başına bir hastalık olduğu, birçok çeşitleri bulunduğu anlaşılmıştır. En çok rastlanan egzama çeşidi, ucuz saç boyalarının, elbise boyalarının, bazı yağlarla zehirlerin dokunması sonucunda görülür. Bu gibi durumlarda 24-48 saat içinde deride kabartılar belirir. Vücutta bir defa böyle bir duyarlık başladıktan sonra da artık bunun iyice tedavisine hemen hemen imkân yoktur.

Bir başka egzama çeşidine atipik dermatitis (nevrodermatitis) denir. Sinirlerle ilgili olan sebebi hâlâ kesin olarak bilinemeyen bu çeşit egzama daha çok diz, dirsek, ense, gibi yerlerde, elin üstünde, ayaklarda görülür. Vücudun başka yerlerinde görüldüğü de vardır. Hastalık her yaşta görülürse de genel olarak erişkinlikten önce başlar. Bazen bütün vücudu kapladığı da olur.

Egzamanın bir başka çeşidi de daha çok ev işiyle uğraşan kadınların ellerinde görülür. Temizlik işlerinde kullanılan bazı kimyasal maddeler, su, sabun bu egzamanın sebebidir. Hattâ bu şekilde ellerde meydana gelen devamlı irkilmeler doğrudan doğruya egzamaya zemin de hazırlar. Bununla birlikte, elinde egzama çıkanların vücudunun başka yerlerinde de egzama izlerine rastlanır.

Tedavi. — Yabancı maddelerin dokunmasıyla meydana gelen egzamanın tedavisi, egzamaya sebep olan maddeyi keşfetmeye bağlıdır. Bu maddeye dokunmaktan kaçınılırsa hastalık üstelemez. Yalnız, nevrodermatitisin iyi edilmesi güçtür, bugüne kadar kesin bir tedavi şekli bulunamamıştır. Yapılabilen tek tedavi hastalığı kontrol altında bulundurmaktan ibarettir. Çeşitli merhemler, röntgen tedavisi, ruhi tedavi başvurulacak tedbirler arasındadır. Sentetik adrenal hormonu gibi ilâçların egzamaya hiçbir faydası yoktur; hattâ bunları kullanmak zararlı olabilir.

Advertisement

Leave A Reply