Elektrik Kablosu Çeşitleri

0

Elektrik kablosu çeşitleri nelerdir? Elektrik kablosunun bileşenleri nelerdir? Elektrik kablosu ne işe yarar, çeşitlerinin özellikleri, hakkında bilgi.

Advertisement

Elektrik Kablosu Çeşitleri

Elektrik iletimi için bir elektrik kablosu veya güç kablosu kullanılır. Elektrik kabloları bağlantı sağlar ve kablolu bilgisayar ağlarına, televizyonlara, telefonlara ve diğer elektrikle çalışan aygıtlara güç taşır. Yapı, boyut ve performans bakımından farklı birçok elektrik kablosu türü vardır.

Elektrik Kablolarının Bileşenleri

Tüm elektrik kabloları en az iki iletken tel ve bir dış koruyucu kılıftan oluşur. Yüksek voltaj taşıyan orta ve yüksek güç kabloları için, iletken teller dış koruyucu kılıflarına ek, yalıtım kılıfları ile kaplanırlar. Elektrik iletkenleri genellikle bakırdan yapılır. Sentetik polimerler dış ceketi ve koruyucu, yalıtım malzemesini oluşturur.

Koaksiyel kablo

Bir koaksiyel elektrik kablosunun bakır kaplı bir çekirdeği vardır, bu da bir yalıtkan izolatör ile çevrilidir. Dokuma bir bakır kalkanı, en dışında bir plastik kılıf tarafından sarılmış yalıtım tabakası çevrelemektedir. Koaksiyel kablolar, boyut, performans, esneklik, güç işleme özellikleri ve maliyet bakımından farklılık gösterir. Bunlar evdeki ses ve video ekipmanlarını, televizyon ağlarını ve yerel alan ağının bileşenlerini bağlamak için kullanılır. Sert kablo, RG / 6, çift eksenli, çift eksenli ve yarı sert, koaksiyel kabloların türleridir.

Advertisement

Şerit kablo

Bir şerit elektrik kablosu (çok telli düzlemsel elektrik kablosu veya düz ikiz kablolar olarak da adlandırılır) birbirine paralel çalışan birden fazla yalıtılmış tellerden oluşur. Bu paralel teller, birden fazla verinin aynı anda iletilmesini sağlar. “Optik İletişim Esasları” na göre, tipik bir şerit kablo dört ila 12 telden oluşur. Genellikle ağ aygıtlarını birbirine bağlamak için kullanılır. Şerit kablolar aynı zamanda anakartı, bilgisayarlardaki diğer çekirdek CPU (merkezi işlem birimi) bileşenleri ile de bağlar.

Çift Bükümlü Kablo

Çift bükümlü elektrik kablosu, birbirine sarılmış yalıtılmış bakır tel çiftlerinden (renk kodludur) oluşur. Her telin çapı 0,4 ila 0,8 mm arasında değişir ve çift sayısı, farklı bükülmüş kablo türlerinde değişir. Çiftlerin sayısı ne kadar yüksekse, kablonun dış gürültüye ve çapraz konuşmaya karşı direnci o kadar yüksek olur. Çift Bükümlü Kabloların kurulumu kolaydır, esnek ve ucuzdur. Telefon kablolama ve yerel alan ağlarını kablolama için kullanılırlar.

Advertisement

Korumalı Kablo

Korumalı bir elektrik kablosu, bir alüminyum Mylar folyosu veya dokuma örgü korumayla kapatılan bir veya daha fazla yalıtılmış telden yapılır. Koruması, kabloyu harici radyo ve güç frekansı parazitlerinden korur ve sinyal aktarımının sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlar. Yüksek voltajlı güç kabloları genelde korumalıdır.


Leave A Reply