Elisha Gray Kimdir? Elektrikli Telefonun ve Müzikli Telgrafın Mucidi

0

Elisha Gray kimdir? Amerikalı bir mucit olan ve elektrikli telefon ile müzikli telgrafın mucidi olan Elisha Gray’in hayatı ve çalışmaları hakkında bilgiler.

Elisha Gray

Kaynak : wikipedia.org

Elisha Gray ( 2 Ağustos 1835 – 21 Ocak 1901 ) yeni telefonun icadının ilk geliştiricilerinden Alexander Graham Bell ile birlikte tarihe geçmiş Amerikalı bir mucittir. Ohio , Barnesville’de mütevazı bir Quaker ailesinde doğdu . Çocukken bir çiftlikte büyüdü. Oberling Koleji’nde birkaç yıl geçirdi ve orada elektrikle ilgili konularda okudu ve çalıştı .

1867’de telgraf iletim sistemlerini geliştiren bir patent aldı. Toplamda, 70’den fazla buluş için patent kaydettirdi. 1872’de Gray, Western Electric Manufacturing Company’yi kurdu. 1874’te emekli oldu ve kendisini Oberlin’de ders vermenin yanı sıra kendi hesabına araştırma yapmaya adadı .

Gray, hala var olan bir kilise olan Highland Park Presbiteryen Kilisesi’nin kurucu üyesiydi. 1874’te kilisesinin binasında, müzik tonlarını ve iyi bilinen melodileri telgraf kablosuyla ileterek buluşunun ilk halka açık gösterisini yaptı. Telefonuna ek olarak (ilk telefon Antonio Meucci tarafından icat edildi) bu tanıtım , bir dizi piyano tuşu aracılığıyla etkinleştirilen farklı elektromanyetik devrelerin titreşimlerini kullanan ilk müzik sentezleyicisini içeriyordu. 14 Şubat 1876’da sıvı mikrofon kullanan bir telefon için patent başvurusunda bulundu ; ama belirli bir Alexander Graham Bell‘den sadece iki saat önce benzer bir buluş için başka bir patent başvurusunda bulunmuştu. Patent ofisi, buluşu kime atfedeceklerine karar verirken ve aynı buluş için farklı yerlerde patent başvurusu yapılmış olması tuhaf bir durum göz önüne alındığında, ofisin buluşu yapanları bilgilendirmesi ve buluşu yapana bilgi vermesi gerektiğine karar verdi.

Bell’in patentine itiraz eden Gray de öyleydi, ancak yine de iki yıllık davadan sonra Bell’e buluşun abonelik hakları verildi ve bu nedenle Bell’e telefonun mucidi olarak tanındı, ancak görünüşe göre aynı anda iki yerde zaman iki kişi aynı şeyi icat etti. İlginç bir şekilde, bu acı kavgadan uzun yıllar sonra, Antonio Meucci bu buluşla anıldı.

Bell’in patenti hala tartışmalıydı, çünkü Bell’in patent ofisinde onu önceden uyaran bir muhbir olduğuna dair söylentiler vardı, sunulan özel durum nedeniyle, iki patentin en kötüsünü atmak için karşılaştırılacağı konusunda onu önceden uyardı. ve ikisinden daha pahalı. Bell’in Gray’in patentini kendisininkiyle karşılaştırma erişimine sahip olduğu söyleniyor ve bundan sonra Gray’inkiyle aynı olan alternatif bir tasarım öneren el yazısıyla yazılmış bir kenar notu ekledi. Son olarak, daha önce de söylendiği gibi, patent Bell tarafından alındı, çünkü ikisi de pratikte aynıydı ve Bell öne geçmişti.

İlk elektrikli müzik sentezleyici de 1876’da Elisha Gray tarafından icat edildi . Bir elektromanyetik devrenin sesini neredeyse tesadüfen kontrol edebildiğini keşfetti ve “Müzikal Telgraf” doğduktan kısa bir süre sonra bir temel nota osilatörü icat etti. Elektromıknatısların kullanımı sayesinde dalgalanmaları telefon hattı üzerinden iletilen çelik kamışlar kullandı. Gray ayrıca çok basit bir hoparlör cihazı geliştirdi ve sonraki modellerde manyetik alanda titreşen ve duyulabilir frekanslar elde eden bir diyafram sağladı.

1880’lerde Gray, mektupları bir telgraf sistemi üzerinden iletebilen bir cihaz olan “Telautograph”ın geliştirilmesi üzerinde çalıştı .


Leave A Reply