Eliza Cook Kimdir? İngiliz Kadın Şairin Hayatı ve Edebi Kariyeri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Eliza Cook kimdir? Çartizm hareketi ile bağlantılı olmuş kadının özgürlüğünden yana karakteri ile tanınmış İngiliz kadın şairin hayatı ve edebi kariyeri hakkında bilgiler.

Eliza Cook

Kaynak : wikipedia.org

Eliza Cook , 24 Aralık 1818’de Londra, İngiltere’de doğdu. Çocukken kendi kendini yetiştirerek şiir yazmaya on beş yaşında başladı ve iki yıl sonra ilk şiir koleksiyonu olan Lays of a Wild Harp: A Collection of Metrical Pieces (John Bennett, 1835) yayımladı. Cook ayrıca Metropolitan Magazine, New Monthly Magazine ve Weekly Dispatch gibi dergilerde şiirler yayınladı ve en popüler şiiri “The Old Arm-Chair”i yayınladı.

1838’de Cook, hem İngiltere’de hem de Amerika’da iyi karşılanan Melaia and Other Poems adlı ikinci koleksiyonunu yayınladı ve 1844’te bir baskısı yapıldı, bunu Poems, Second Series (Simpkin, Marshall, 1845) ve New Echoes izledi. Diğer Şiirler (Routledge, Warne & Routledge, 1864). İşçi sınıfı şairi olarak bilinen Cook, kadınlar için siyasi özgürlüğü savunan ve sınıf ve sosyal adalet konularını ele alan şiirler yazdı. Popülaritesine rağmen, hem yazılarında hem de yaşamında toplumsal cinsiyet kurallarına karşı çıkma biçimleri nedeniyle eleştirildi; Cook, erkek kıyafetleri giydi ve birkaç şiirini yönettiği Amerikalı aktris Charlotte Cushman ile bir ilişki yaşadı.

1849’da Cook, öncelikle kadın izleyiciler için yazdığı şiirler, incelemeler ve sosyal makaleler içeren iki yılda bir Eliza Cook dergisini çıkardı. 1854 yılına kadar yayın hayatına devam etti. Hayatının son yıllarında sağlık sorunlarıyla boğuşan Cook çok az yayın yaptı; 23 Eylül 1889’da İngiltere, Wimbledon’da öldü.

Edebi Kariyeri

Eliza Cook, 1833’te 15 yaşında yazmaya başladı ve küçük edebiyat dergilerinde yayınlandı. Metraj kuralına göre yazımı basit bir biçimdedir; şiirleri kafiyeli beyitlerden oluşur. İlk koleksiyonu Lays of a Wild Harp: A Collection of Metrical Pieces, iki yıl sonra yayınlandı.

Cesaretlendirilerek, yalnızca baş harfi C. ile imzaladığı şiirleri Weekly Dispatch, Metropolitan Magazin, New Monthly Magazine ve Literaly Gazette’e göndermeye başladı. Weekly Dispatch ve New Monthly’de yayınlanan şiirleri Northern Star’da bir Çartist olan George Julian Harney tarafından kopyalanmıştır.

Advertisement

Weekly Dispatch’te yayınlanan ilk şiir, 27 Kasım 1836, Weekly Dispatch’in sahibi, Eliza Cook ile davayı kazanan anonimliğin kaldırılmasını talep etmesinden sadece iki sonra ve Eski Koltuk’un başarısının önünde olacak. Bunu, siyasi radikalizmi Eliza Cook’a uygun olan gazetede yayınlamaya daha düzenli bir bağlılık izledi. Gazetenin editörü William Johnson Fox ile yazar arasındaki işbirliği yaklaşık 10 yıl sürmüştür.

İkinci cildi, Melaia ve diğer Şiirler, 1838’de The Old Chair ile aynı yıl yayınlandı ve 1840 ve 1845’te yeniden basıldı. Hem İngiltere’de hem de Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük bir başarı elde etti. Koleksiyona adını veren Melaia, konusu bir köpeğin efendisine bağlanması olan bir Slav masalına dayanan bir şiirdir. 1839’da Londra’ya gelen şair Frances Osgood ile tanıştı. 1845’te Simpkin’de Şiirler, İkinci Seri yayınlandı.

Cushman ile görüşmesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde daha fazla yayın yapmasına sebep olmuştır. Cushman, Cook’a cevap vermeyen New Yorklu bir yayıncı olan Langley ile özellikle onun adına aracılık yapacaktır. Birkaç hafta sonra, bir cevap gelir, Melaia ve diğer Şiirler , basın makaleleri ile birlikte yeniden yayınlanır.

1849 ve 1854 yılları arasında Eliza Cook, zamanının çoğunu , büyük ölçüde 1860’ta yayınlanan Journal’ımdan Notlar’ın alındığı Eliza Cook’s Journal’a adadı. Bu dergi, basit bir üslupla yazılmış, genellikle bir ahlaki ile biten denemeler ve eskizlerden oluşur. Çoğu, sağduyu ve mizah kullanarak sosyal başarısızlıkların hicivleridir. Bunlar neredeyse düzyazıdaki tek girişimleridir.

Yeni Yankılar ve Diğer Şiirler, 1864’te Warne & Routledge tarafından yayınlandı. İki eseri Carl Hermann Simon tarafından çevrilmiş, bazı şiirleri Fransızcaya çevrilmiştir. Eserleri, yüzyılının tüm antolojilerinde mevcuttur.

Advertisement


Leave A Reply