Elma İle İlgili Bilgi

0
Advertisement

Elma nedir, nasıl bir meyvedir? Elma meyvesinin özellikleri nelerdir, nerede ve nasıl yetişir, çeşitleri nelerdir? Elma ile ilgili bilgi.

Elma Ağacı

Elma İle İlgili Bilgiler

Yumruktan küçük, yuvarlak bir meyvedir. Parlak ve sert kabukludur, kırmızıdan yeşile kadar türlü renkte ve değişik kokuda olur. Elma ağacı orta boylu bir ağaçtır. Ilık ve nemli yerlerde olduğu gibi yaylalarda da kolayca yetişir. Yurdumuzun birçok bölgelerinde yetişen çeşitli nevileri vardır.

Elma ağacının gövdesinin üzeri açık renkli bir kabukla kaplıdır. Yürek biçimindeki yapraklarının bir yüzü parlak, bir yüzü hafif tüylüdür. Elma taç yaprağı ayrı olan iki çeneklilerin gülgiller familyasındandır.

Elma, tohumdan fidan yetiştirip aşılamakla olduğa gibi, daldırma ve çelik yapıp aşılama yolu ile de yetiştirilir. Yabani elmalardan, aşı yapılarak, iyi cins elma elde edilebilir. Elma çiy olarak yenildiği gibi komposto, reçel, ezme, marmelât, hoşaf da yapılır. Ekşi ve bol sulu elmaların sıkılarak elde edilen suyundan elma şarabı yapılır. Elmanın içinde meyva şekeri, nişasta, biraz asit, protein, ve A, B, C vitaminleri bulunur.

Advertisement

Elma Çeşitleri

Yurdumuzda zengin elma çeşidi vardır. En meşhurları Amasya’nın yuvarlak, kırmızı, güzel kokulu Misket elması; ince uzun, sarımsı renkli, yumuşak Sapanca elması; «demir elma» (mayhoş ve kışa dayanıklı), «tavşanbaşı», Tokat’ın «gelin elması», Gümüşhane elması, Van elması, Kırşehir elmasıdır. «Ekşi elma» ise yazın çıkar, öteki çeşit elmalardan daha iridir, rengi de yeşildir.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?