Emirdağ Nerededir? Emirdağ Hangi İlimize Bağlıdır?

0
Advertisement

Emirdağ nerededir? Emirdağ hangi ilimize bağlıdır? Emirdağ ilçesi özellikleri, hakkında bilgi. Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde bulunan belde ve ilçelerin listesi.

Emirdağ İlçesi

Kaynak: emirdag.gov.tr

Emirdağ; Afyonkarahisar ili’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 2 bucağı (Davulga, Ümraniye), 72 köyü vardır. İlin kuzeydoğusunda; batıdan Bayat ve Merkez, güneyden İscehisar ve Bolvadin, kuzeyden Eskişehir’in Çifteler ve Günyüzü, doğudan Konya’nın Yunak ve Çeltik ilçeleriyle çevrilidir.

Genellikle dağlık ve yaylalık bir görünümde olan ilçenin güney – güneybatısında Emirdağ Kütlesi, batısında Bey-dağı (1.690 m) yer alır. Doğu ve kuzeydoğuya doğru hafifçe alçalarak düz bir ova biçiminde Sakarya Irmağı’na doğru uzanan ilçe topraklarının kuzeyi daha çok parçalanmış yayla görünümündedir. Güneybatıda 1.000-1.200 m yüksekliğinde Bayat Yaylası uzanır. Kara iklimi gözlenir; yazlar sıcak ve kurak, kışlar çok soğuk geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 10°C, yağış tutarı 500 mm’dir. Doğal bitki örtüsü bozkır olmakla birlikte, Emirdağ’ın eteklerinde meşe ve çamlar yaygındır. İlçe topraklarının dışında, (doğusunda) akan Sakarya Irmağı’nın birçok kolu ilçeden doğar (Seyit Suyu, Bardakçı Suyu, Gökpınar Deresi vb).

Ekonomi tarıma dayanır. Tahıl tarımı ilk sırayı alır (buğday, arpa); fasulye ve nohut gibi baklagillerin yanı sıra, şekerpancarı ve haşhaş gibi endüstri bitkileri geniş ekim alanları kaplar. Meyvecilik son yıllarda hızla gelişmektedir: Elma, vişne, üzüm. Küçükbaş hayvancılık (koyun, kıl keçisi) ve hayvansal ürünler, ikinci önemli gelir kaynağıdır. Afyon-Ankara Karayolu üzerinde, Adaçal Tepesi eteklerinde deniz düzeyinden 1.000 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 65 km uzaklıktadır.

Afyonkarahisar Emirdağ Belde ve Köyleri

EMİRDAĞ BELDELERİ

Adayazı – Aşağıpiribeyli – Bademli – Davulga – Gömü

EMİRDAĞ KÖYLERİ

Ablak – Ağılcık – Alibeyce – Aşağıaliçomak – Aşağıkurudere – Avdan – Aydınyaka – Bağlıca – Balcam – Başkonak – Beyköy – Beyören – Burunarkaç – Büyüktuğluk – Camili – Çatallı – Çaykışla – Çiftlik köyü – Dağılgan – Dağınık – Daydalı – Demircili – Dereköy – Ekizce – Elhan – Emirinköyü – Eskiakören – Eşrefli – Gedikevi – Gelincik – Gökçeyaka – Gözeli – Güneyköy – Güneysaray – Güveççi – Hamzahacılı – Hisar – İncik – Karaağaç – Karacalar – Karakuyu – Karayatak – Kılıçlar – Kılıçlı Kavlaklı – Kırkpınar – Kuruca – Leylekli – Örenköy – Özkan – Salihler – Sığracık – Soğukkuyu – Suvermez – Tabaklar – Tepeköy – Tezköy – Toklucak – Topdere – Türkmen – Türkmenakören – Umraniye – Veysel – Y.Kurudere – Yarıkkaya – Yarımca – Yavuz – Yenikapı – Yeniköy – Yusufağa – Yüreğil

Advertisement

Leave A Reply