Enerji Tasarrufu İle İlgili Kompozisyon

0

Enerji tasarrufu ile ilgili kompozisyon / yazı. Enerji tasarrufu neden önemlidir? Enerji tasarrufu yapılması konusunda üzerimize düşen görevler nelerdir ve enerji tasarrufunda dikkat edilmesi gerek noktalar nelerdir.

Enerji Tasarrufu İle İlgili KompozisyonEnerji son yüzyılda özellikle sanayinin de gelişmesi ile insanoğlu için büyük önem arzeden konuların başında gelmiştir. Dünya tarihinin son 40 yıllık periyodu incelenirse tüm dünyanın enerji kaynakları için hummalı bir yarış içerisinde hatta savaş içerisinde olduğu görülecektir. Enerji dün, bugün ve yarın her zaman önemli olacaktır ve önemini de asla yitirmeyecektir.

Advertisement

Ülkemiz enerji kaynakları açısından kıskanılacak imrenilecek kadar büyük zenginliklere sahiptir. Öncelikle suyumuz bol ve toprağımızda geniş olduğu için enerji üretimi konusunda normalde bir sıkıntı yaşamıyoruz. Ham maddemiz bol enerji santralleri ve ya baraj kurmak için topraklarımızda yeterince geniş ve uygundur. Hatta rüzgar ve güneş enerjisinden yararlanmak için yapılan çalışmalar neticesinde birçok bölgenin bu şekilde doğaya hiçbir zarar vermeyen kaynaklar açısından da bol olduğunu gösteriyor. (Bazı bilim adamları rüzgar enerjisinin doğaya zarar verdiğini düşünmesine rağmen somut bir sonuç halen elde edilememiştir.)

Peki o halde neden hep enerji konusunda problemler sıkıntılar yaşıyoruz. Bunun cevabı oldukça açık : “Çünkü enerji tasarrufu yapmıyoruz ve bu konu ile toplum olarak pek de ilgilenmiyoruz.”

Enerji tasarrufu öncelikle evimizden başlar. Enerji tüketimi için kurulacak olan santraller, barajlar ve ya yöntemlere devletin ilgili makamları karar verdiğine göre bize de etki alanımızda yer alan ev, okul, dershane, yazlık v.s. yerlerde tasarruf etme görevi düşmektedir. Öncelikle eğer evimizde tasarruflu ampul kullanılmıyorsa aile büyüklerimizden bu konuda yardım alarak bunların değişimini sağlamalıyız. Eski tip 100 Wattlık bir ampülün yaydığı ışık ile son dönemde üretilen 20 Wattlık ekonomik ampüllerin arasında hiçbir fark yoktur. Ancak enerji kullanımı konusunda kabaca aralarında 5 kat fark vardır ki bu da azımsanmayacak bir orandır. Gereksiz yere açılan lambaların kapatılması konusunda bir şey söylememek gerekiyor bunu zaten herkesin yapması gerekiyor. Ayrıca televizyon, DVD, uydu alıcıları ve ya bilgisayarların kullanılmadığı anlarda bekleme durumuna alınması ve ya açık bırakılması mutlaka engellenmelidir. Mutlaka kullanmadığımız cihazları gerekirse el ile kapatmalıyız. Cihazlarda genel olarak bulunan küçük led lambalarının dahi kullanılmadığı zamanlarda açık bırakılmaması büyük bir enerji tasarrufu yapmamıza sebep olacaktır.

Evlerimizde bulunan buzdolaplarının kapaklarının gereksiz yere açık bırakılmaması, kış aylarında güçlerinin minimum dereceye kadar kısılması da güzel bir enerji tasarrufudur. Yaz aylarında klima açık iken pencerelerin sıkı sıkıya kapalı tutulması. Direk güneş ışığı alan noktalara klima kurulmaması cam çerçevelerin ısı yalıtımı yapılmış olması derken saydığımız tüm maddelerin yerine getirilmesi hem ev hem de ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacak enerji tasarrufu anlamına gelmektedir.

Advertisement

Ne unutun ne de unutturun. “Enerji tasarrufu yapmak sadece kişisel ekonomimiz için bir kazanç değil aynı zamanda insanlık ve gelecek kuşaklara daha temiz bir dünya bırakabilmek için de önemli ve gerekli bir yoldur.”


Leave A Reply