Ergenlik Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ergenliğin Özellikleri Nelerdir?

0

Ergenlik nedir? Herkesin mutlaka bir şekilde yaşadığı ergenlik belirtileri nelerdir, ergenlik nasıl anlaşılır, özellikleri ve tedavisi hakkında bilgi.ergenlik

Ergenlik; Daha çok erinlik (bülûğ) çağına erişmiş gençlerde görülen sivilceler bu adla anılır. Ergen, bekâr demek olduğuna göre, bu sivilceler yalnız evlenmemiş kimselerde çıkar sanılırsa da, evli kadınlarla erkeklerde görülür. Bu arada, kadınların aybaşıları sırasında rastlanabilir.

Advertisement

Ergenlik bir nevi aknedir. Bundan dolayı, çeşitli sebepleri vardır. Genç kızlarda, delikanlılarda görülen ergenlikler daha çok hormon salgılarıyla ilgilidir. Bunun gibi, daha birçok iç salgı bezlerindeki bozukluklarda da, her yaştaki insanlarda ergenlik olabilir. Mide, barsak bozuklukları da ergenlik yapabilir.

Ergenlikler en çok alında, yanaklarda, burunda, çenede çıkarsa da ensede, sırtta da olabilir. Kimisi küçük bir sivilce gibidir, içinde irin vardır. Bunlar iltihaplı ergenliklerdir. Kimisi de iltihapsızdır, biri batıp biri çıkar. Yalnız, bunlar da bazan iltihaplanabilir.

Tedavi.

Ergenlik daha çok derisi yağlı olan kimselerde görülür; gerçekten de, hangi sebepten ileri gelirse gelsin, ergenlikler kıl diplerindeki yağ bezlerinin aşırı salgısından, bu salgının kıl diplerinde birikmesinden ileri gelir. Onun için, ergenlik tedavisinde ilk önce yağ bezlerinin salgısını azaltacak ilâçlar kullanılır. Ayrıca, pehrize dikkat etmelidir.

Bu arada, mideyi, bağırsakları yoracak yiyeceklerden, biberli, baharlı, ekşili yemeklerden sakınmak gerekir. Ara sıra müshil alarak bağırsakları temizlemek de faydalıdır. Öte yandan, ergenliğe karşı özel merhemler de vardır. Bu gibi tedbirlerle geçmeyen bazı inatçı ergenliklerin yok edilmesinde elektrik (ışın) tedavisine kadar gidilir.

Advertisement

Sağlık Uyarı


Leave A Reply