Erie Gölü Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Erie Gölü nerededir? Erie Gölü’nün konumu, yüzölçümü, özellikleri, Erie Gölü hakkında bilgi.

Erie Gölü Nerededir? Erie Gölü Hakkında Bilgi

Erie Gölü; Amerika Birleşik Devletleri-Kanada sınırında göldür. Yüzölçümü 25.745 km2, uzunluğu 387.8 km, genişliği 48.3-91.7 km, deniz düzeyinden yüksekliği 174.5 m, en derin noktası 64 m, akaçlama havzası 103.600 km2. Büyük Göller Bölgesi’nin öteki dört büyük gölü gibi buzul kökenlidir.

erie-golu

Kuzeyinde, Kanada’nın Ontario, güneyinde, ABD’nin New York, Pennsylvania ve Ohio eyaletlerinin kıyısı vardır. Detroit, St. Clair ırmakları aracılığıyla St. Clair Huron göllerine; Ontaro Gölü ile aralarındaki 75 m yükseklik farkından doğan Niyagara Çağlayanı ve Weiland Kanalı ile Ontaro Gölü’ne bağlanan Erie, Büyük Göller Bölgesini Atlas Okyanusu’na bağlayan St. Lewrence suyolu ağının bir parçasını oluşturur.

Yapımı 1918’de tamamlanan New York Barge Kanalı ise gölü doğudaki Hudson Irmağı’na bağlar. Kışın genellikle mart sonuna kadar ulaşıma kapanır. Kenti ve endüstri artıklarıyla son yıllarda büyük boyutlara varan su kirlenmesini önlemek amacıyla Kanada ile ABD arasında 1972′ de bir antlaşma imzalandı. İlk kez 1669’da Fransız gezgin Louis Jallet tarafından bulunan gölün denetimini ele geçirmek için İngilizlerle Fransızlar, daha sonra İngilizlerle Amerikalılar arasında çarpışmalar oldu. 1813’te, Erie Gölü Savaşı’nda ABD Amirali Oliver H. Perry, İngilizleri yenilgiye uğrattı.

ERİE KANALI, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Erie Gölü ile Hudson Irmağı’nı birbirine bağlayan kanaldır. Uzunluğu 584 km. New York Eyaleti’nde, Albany ile Buffalo kentleri arasında uzanır. Gölün deniz düzeyinden yüksekliği (175.5 m), Hudon Irmağı’ ndan fazladır. Büyük Amerikan Devrimi’nden sonra, Büyük Göller Bölgesi ile Atlas Okyanusu arasında ulaşım gereksinimi doğdu. Politik ve parasal sorunlar kanal yapımını geciktirdi. Yapımına 1817’de başlanan kanalın, Ütica ile Salina arasındaki bölümü 1820′ de, doğu bölümü 1823’te bitirildi. 1835’te genişletilerek (genişliği 50 m, derinliği 4 m) küçük teknelerin ulaşımına elverişli hale getirilen kanal, 1850’lerde ortaya çıkan demiryolu rekabeti sonucunda önemini yitirdiyse de New York Eyaleti’nin ekonomik gelişiminde önemli rol oynadı.

Advertisement

Kaynak – 2

ERİE GÖLÜ

Kuzey Amerika’da bir göldür. Amerika Birleşik Devletleri – Kanada sınırı bu gölün ortasından geçer. Büyüklük bakımından Amerika’daki göllerin dördüncüsü olan Erie’nin yüzölçümü 25.000 km² dir. En derin yeri 64, ortalama derinliği 18 m. dir.

Erie Gölü çevresinde, başta Pittsburgh olmak üzere, çok önemli demir ve çelik sanayi bölgeleri vardır. Bu bakımdan, göl ulaştırma işlerinde önemli bir rol oynar. Çevresinde birçok liman vardır. Bunların başında A. B. D.’nin en önemli limanlarından olan Cleveland, Toledo, Buffalo, Erie gelir. Kanada’nın da gölün kuzey kıyışında limanları vardır.

Erie Gölü çeşitli kanallarla yakındaki akarsulara bağlanmıştır. Bu kanalların en önemlisi Erie Kanalı’dır. 1825’te işletmeye açılan kanalın uzunluğu 600 km. kadardır. 12 m. genişliğinde olan kanal Hudson nehrini, dolayısıyla New York limanını Erie Gölü’ne birleştirir. Welland Kanalı da Erie’yi Ontario Gölü’ne bağlar.

Erie Gölü Haritası


Leave A Reply