Erkeklerde Meme Kanseri Belirtileri ve Riskleri Nelerdir? Tehlikeli Midir?

0
Advertisement

Erkeklerde meme kanseri görülür mü, nasıl anlaşılır? Kimler risk altındadır? Erkeklerde meme kanseri belirtileri ve risk faktörleri hakkında bilgi.

Erkeklerde Meme Kanseri

Meme kanseri, hücreler meme içinde kontrolden çıktığında ortaya çıkar. Memedeki kanser vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Meme kanseri sadece bir kadın hastalığı değildir. Erkekler nadir de olsa meme kanseri olabilir.

Erkeklerde Meme Kanseri

Erkek meme kanseri belirtileri kadınlarda görülenlerle aynıdır. Ancak erkekler düzenli olarak göğüslerini kontrol etmediği veya mamografi çektirmediği için belirtileri kaçırmaları daha kolaydır.

Bu semptomlardan herhangi birini fark ederseniz doktorunuzu arayın:

 • bir göğsünde yumru
 • içe doğru iten bir nipel (ters meme başı)
 • meme ucundan deşarj (akıntı)
 • meme ucunda ağrı
 • göğüs üzerinde kızarıklık, pul pullaşma, çukurlaşma veya ciltte diğer değişiklikler
 • meme başı ve areolada kızarıklık veya yaralar (meme başı çevresindeki renkli halka)
 • kolunuzun altındaki şişmiş lenf düğümleri

Erkeklerde meme büyümesinin meme kanseri belirtisi olmadığını belirtmek önemlidir. Bu olduğunda, jinekomasti olarak adlandırılır ve bunun nedeni kilo alımı veya bazı ilaçların kullanımı olabilir.

Advertisement

Ama erkeklerin göğüsleri yok değil mi?

Erkeklerde tıpkı kadınlar gibi meme dokusu bulunur. Fark, sahip oldukları doku miktarındadır.

Ergenlikten önce, erkekler ve kızlar aynı miktarda meme dokusuna sahiptir. Meme dokusu, lobül adı verilen süt üreten bezlerden, sütü meme uçlarına taşıyan kanallardan ve yağdan oluşur.

Ergenlik döneminde, kızların yumurtalıkları kadın hormonları üretmeye başlar. Bu hormonlar göğüslerin büyümesine neden olur. Erkekler aynı hormonları üretmez, bu yüzden göğüsleri düz kalır. Bazen bir erkeğin göğüsleri belirli hormonları alır veya ortamdaki hormonlara maruz kalırsa büyüyebilir.

Erkekler birkaç farklı meme kanseri tipi geliştirebilir:

 • Duktal karsinom, süt kanallarında başlayan erken bir kanserdir.
 • Lobüler karsinom süt üreten bezlerde başlar.
 • Paget hastalığı meme kanallarında başlar ve daha sonra meme ucuna yayılır.
 • Enflamatuar meme kanserinde meme şişer ve kızarır. Çok nadir, ama aynı zamanda çok agresiftir.

Kimler risk altında?

Meme kanseri erkeklerde nadir olsa da, risk altında olup olmadığınızı bilmek önemlidir. Çünkü erkekler rutin olarak kadınlar gibi meme kanseri taramasından geçmezler.

Erkek meme kanseri için riskler şunları içerir:

Advertisement

Yaş: İster erkek ister kadın olun, yaşlandıkça meme kanserine yakalanma olasılığınız daha yüksektir. Bir erkeğin teşhis konması için ortalama yaş 68’dir. Bununla birlikte, herhangi bir yaşta meme kanseri olabilirsiniz.

Genler: Meme kanseri ailelerde görülür. Babanız, erkek kardeşiniz veya diğer yakın akrabalarınız teşhis edilirse, risk altında olabilirsiniz. Bazı genler, BRCA1 ve BRCA2 genleri dahil olmak üzere bu kanseri alma olasılığınızı artırır. Bu genler, göğüs hücrelerinin kontrolden çıkmasını önleyen proteinleri kodlar. BRCA1 veya BRCA2 gen mutasyonlarını devralan hem erkekler hem de kadınlar, riskleri hala küçük olmasına rağmen, meme kanseri için risk altındadır. BRCA1 geniniz varsa yaşam boyu meme kanseri riskiniz yaklaşık yüzde 1, BRCA2 geniniz varsa yüzde 6’dır.

Kilo alımı: Yağ dokusu dişi östrojen hormonu salgılar. Östrojen meme kanseri büyümesini uyarır. Ne kadar fazla kilolu olursanız, o hormonun o kadar fazla üretirsiniz.

Hormon maruziyeti: Hormon bazlı ilaçlar alırsanız (örneğin, prostat kanserini tedavi etmek için) veya gıda, böcek ilacı veya diğer ürünler yoluyla östrojene maruz kaldıysanız, meme kanseri için daha yüksek risk altındasınız demektir.

Klinefelter sendromu: Bu durum erkeklerin X kromozomunun fazladan bir kopyasıyla doğmasına neden olur. Normalde erkekler bir X ve bir Y kromozomuna (XY) sahiptir. Klinefelter sendromunda, Y kromozomuna (XXY) ek olarak X kromozomunun iki kopyası vardır. Bu duruma sahip erkeklerin testisleri normalden daha küçüktür. Normalden daha az testosteron ve daha fazla östrojen üretirler. Klinefelter sendromlu erkekler meme kanseri için daha büyük risk altındadır.

Ağır alkol kullanımı: Çok fazla alkol içmek kanınızdaki östrojen seviyelerinin yükselmesine neden olabilir.

Karaciğer hastalığı: Siroz ve karaciğere zarar veren diğer hastalıklar, erkek hormonlarının miktarını azaltabilir ve vücudunuzdaki östrojen miktarını artırabilir.

Testislerinizin ameliyatı: Testislerinizin hasar görmesi meme kanseri riskinizi artırabilir.

Radyasyona maruz kalma: Radyasyon ile meme kanseri bağlantılıdır. Başka bir kanser türünü tedavi etmek için göğse radyasyon aldıysanız, meme kanseri için daha büyük risk altında olabilirsiniz.

Erkek meme kanseri ne kadar yaygındır?

Erkeklerde meme kanseri nadirdir, ancak yine de olabilir. Erkekler tüm meme kanseri vakalarının yüzde 1’inden daha azını oluşturmaktadır. Bir erkeğin yaşamı boyunca meme kanseri riski 1000’de 1’dir.

Hastalık erkeklerde çok daha az görülür, çünkü kanserin başladığı meme kanalları kadınlardan daha az gelişmiştir. Erkekler ayrıca meme kanseri büyümesini destekleyen hormon olan daha düşük östrojen seviyelerine sahiptir.

Advertisement

Ciddi midir?

Meme kanseri vücudun diğer bölgelerine yayılabilir ve bu da onu daha ciddi hale getirir. Erkek meme kanseri de, kadın meme kanseri kadar ciddidir.

Durum, ne tür bir kansere sahip olduğunuza ve ne kadar hızlı teşhis edildiğinize bağlıdır. Kanseri erken yakalarsanız iyileşme olasılığınız en yüksektir. Evre 0 veya evre 1 meme kanseri olan bir erkek için beş yıllık göreli sağkalım oranı yüzde 100’dür. Bu nedenle, göğüslerinizi düzenli olarak kontrol etmeniz ve meme kanseri belirtilerini tespit ederseniz hemen doktorunuzu uyarmanız önemlidir.

Riskinizi nasıl azaltabilirsiniz?

Meme kanseri için aile öyküsü ve yaş gibi birçok risk kontrolünüz dışındadır. Ancak obezite de dahil olmak üzere kontrol edebileceğiniz birkaç risk faktörü vardır.

Meme kanseri olma ihtimalinizi azaltmaya yardımcı olacak bazı ipuçları:

Kilonuzu sağlıklı bir aralıkta tutun. Obezite vücudunuzdaki hormon dengesini değiştirerek meme kanserine yakalanma olasılığınızı artırır. Fazla kiloluysanız, beslenme ve egzersiz planınızda değişiklik yapma konusunda doktorunuzla ve bir diyetisyenle konuşun.

Haftanın çoğu gününde egzersiz yapın. Fiziksel aktivite eksikliği, hormon seviyenizi değiştirerek sizi kansere daha duyarlı hale getirebilir.

Alkol kullanmaktan kaçının veya sınırlandırın. Günde iki veya daha fazla alkollü içeceğin olması, kadınlarda meme kanseri riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir. Bağlantı erkeklerde net olmasa da, yine de dikkate değer.

Ailenizden ırsi olarak erkek meme kanseri geçerse, bunu önleyemeyebilirsiniz. Ancak, riskinizi bilerek erken yakalayabilirsiniz. Genetik bir danışmanla BRCA1, BRCA2 ve diğer genler için test yaptırılması hakkında konuşun.


Leave A Reply