Eskimolar Hakkında Bilgi

13
Advertisement

Eskimo nedir? Eskimolar hakkında bilgi. Eskimoların kökeni nedir? Eskimolar nasıl yaşar? Eskimo kültürü nasıldır.

Eskimolar

Eskimolar

Eskimolar Grönland’dan Labrador’a, Bering Denizi’ne kadar uzanan kuzey topraklarında yaşayan bir kavimdir. Eskimoların asılları kesin olarak bilinmiyor. Kızılderililerle akraba oldukları, Asya’dan geldikleri ileri, sürülüyor olsa da bunlar farazi olmaktan ileri gitmez. Etnoloji bilginleri Eskimoları Kuzey kavimleri topluluğundan bir kavim olarak kabul ederler. Eskimo adını bunlara Kızılderililer vermişlerdir, “çiğ et yiyenler” anlamına gelir.

Grönland ve Labrador’da yaşayan Eskimolar’ın çoğunda beyaz kan fazladır. Yüz hatları Moğolları andıran Eskimolar, ayaklarının küçüklüğü, burunlarının darlığı, boylarının kısalığıyla dikkat çekerler.

Eskimolar pek ilkel şartlar içinde yaşarlar. Ömürleri her mevsim oradan oraya giderek av hayvanı aramakla geçer. Hayvan derilerinden yaptıkları basit giyim eşyalarıyla kuzeyin dondurucu soğuğunu yenmeye çalışırlar. Başlıca besinleri balık ve fok etidir. Fok balığının etini yemenin yanında yağıyla da hem ısınırlar, hem de aydınlanırlar. Süt, taze sebze ve meyve yemezler, vücutları için gerekli vitamini çiğ et ve bol bol balık yiyerek sağlarlar.

Kışın eskimolar komatik denilen köpeklerin çektikleri kızaklarla ava çıkarlar. Av uzun sürerse kendilerine hemen kardan kulübe yapıp oraya yerleşirler. İlkbaharda, yazın uzun günlerde Eskimolar kışa saklamak üzere bol bol balık ve çeşitli hayvan avlarlar. Yazları nehir kenarlarına, deniz kıyılarına göç ederler, hayvan derilerinden yapılmış çadırlarda kalırlar. Son çağlarda Kuzey denizlerinde yapılan keşif yolculukları Eskimoların da kısmen medenileşmelerinde önemli rol oynamıştır. Bu arada beyazlarla evlenen eskimolar da olmuş, melez bir zümre meydana gelmiştir.

Eskimoların dili Eskimo-Aleut dilleri topluluğunun bir koludur. Genizden konuşulur. Aşağı yukarı 10 000 kelimelik bir dildir. Eski çağlarda eskimoların yazısı resim çizmekten ibaretti. 20. yüzyılın başında yazı şekli değişti.

Advertisement

Dinlerine gelince, Eskimolar tabiat kuvvetlerini idare eden ruhların varlığına inanırlar, onlara taparlardı. Eskimo dininin yasakları, boş inançları çoktur. Son yıllarda beyazların her konuda etkisi altında kalan eskimolar onların dinini de benimsemeye başladılar. Eskimo kabileleri arasında Hristiyanlığı kabul edenlerin sayısı gittikçe artıyor. Geri kalmış eskimo kabileleri angakok adını verdikleri şamanların etkisi altında yaşamaktadırlar. Angagkoklar doktorluktan büyücülüğe kadar her işi yaparlar.

Eskimolar, sakin tabiatlı, dürüst, neşeli insanlardır. Müziğe çok meraklıdırlar. Beyazlardan tokalaşmasını öğrenmişlerdir. Onların kanaatince tokalaşmak uzun köklü bir dostluğa işarettir. Eskimolar aslında burunlarını birbirlerine sürterek selamlaşırlar. Yaşlılara, çocuklara gayet iyi bakarlar. Kasabaları küçüktür, 200 evi geçmez. Bazen bütün kabile halkı bir kulübede oturur. Yiyecek, barınak herkesin malı sayılır. Yalnız beyazlardan alınan eşyalar bir insanın kendi malı olabilir. Savaş, kavga, hırsızlık eskimoların hemen hiç bilmedikleri şeylerdir. Bir suç işleyen eskimonun cezalandırılması da gayet basittir. Suç işleyeni ancak bütün kabile uygun bulursa cezalandırırlar.


13 yorum

  1. Eskimolar’ın hayatı çok tuaf. BENİM EN ÇOK SEVDİĞİM HİKAYELERİ ”AY AVCISI ESKİMOLAR” ya sizce hangi hikayeleridaha güzel? Cevaplarınızı fecebookta bekliyorum.

  2. ahmet buğra arık on

    Güzel bilgiler vermiş. Sılanın dediği gibi eskimolar ın en güzel masalı AY AVCISI ESKİMOLAR bu masalı bence okuyun.

Leave A Reply