Ev Yapımı Doğal En İyi Yüz Maskelerinin Malzemeleri ve Tarifi

0

Ev yapımı doğal en iyi yüz maskeleri nelerdir? Doğal maskeler ile cildini güzelleştirmek isteyenler için doğal malzemeler ile maske tarifleri.

cilt

Ev yapımı doğal en iyi yüz maskeleri

Günlük yaşantınızda ailevi sıkıntılar, maddi sıkıntılar, eğer evliyseniz eşinizle olacak sıkıntılar, çocuğunuz varsa çocuğunuzla ilgili stresleriniz, bir okul hayatınız varsa okul stresiniz ya da çalışıyorsanız iş hayatındaki stresleriniz sizi ruhen yorduğu gibi bedenen de bir takım problemler yaratabilmektedir. Bu gerginlikler ve stresler cildinizde de bir takım kırışıklıklara yol açmakta, solukluk yaratmakta ya da lekelere yol açabilmektedir. Üstelik bu tip problemlerle uğraşmak için vaktinizin olmayışı ihtimali de çabasıdır. Bir güzellik merkezine gidebilecek vaktinizin olmaması ya da bir estetiksel sürece girecek vaktinizin olmaması muhtemeldir.

Bunun dışında vaktiniz olsa dahi bu sefer maddi imkanlar dahilinde sıkıntı çekebilmeniz ve istediğiniz pahalı ürünleri alma şansınızın da olmaması mümkündür. İşte bu noktada olayın içerisine doğal maskeler girmektedir. Evinizde çok fazla çeşit maskeyi çok fazla çeşitteki malzemeyle ihtiyacınız olan duruma göre hazırlayabilmeniz mümkündür. İsterseniz kırışıklıklarınız için bir maske hazırlayabilir, isterseniz lekelenmeleriniz için bir maske hazırlayabilir ya da canlandırıcı bir etki yaratmak istiyorsanız ona uygun bir maske ortaya çıkartabilirsiniz. Bu istekler doğrultusunda hazırlanabilecek en doğal ve en iyi yüz maskeleri ise şu şekildedir;


Badem maskesi

Malzemeler
 • İki adet badem
 • Bir çorba kaşığı miktarında bal
 • Bir çay kaşığı miktarında limon suyu
Hazırlanışı

Elinizdeki bademleri ince bir şekilde toz haline gelebilecek kadar ezerek ardından elinizdeki balın içine karıştırın. Hazırladığınız bu malzemelerin içerisine limon suyunu da ekledikten sonra malzemeyi dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayın. Uyguladığınız malzemeyi 15 dakika beklettikten sonra ılık denebilecek bir suyla durulamanız yeterli olacaktır.


Yoğurt maskesi

Malzemeler
 • Bir çay kaşığı miktarında rezene tohumu
 • Göz kararı ayarlayabileceğiniz miktarda rezenenin ezilmiş yaprakları
 • Bir bardak miktarında yoğurt
Hazırlanışı

Bir bardak miktarındaki yoğurdun içerisine elinizdeki ezilmiş yaprakları ve rezene tohumunu koyarak iyice karıştırın. Ardından hazır olduğunu gözlemlediğiniz malzemeyi yüzünüze sürerek 20 dakika boyunca yüzünüzde bekleterek daha sonra ılık suyla durulayın. İsteğe göre bu maske her gün de cilde uygulanabilmektedir.


Limon maskesi

Malzemeler
 • Bir çorba kaşığı miktarında limon suyu
 • Bir çorba kaşığı miktarında bal
Hazırlanışı

Malzemeleri iyice birbirine karıştırdıktan sonra hazırladığınız bu malzemeyi de bir pamuk ya da makyaj temizleme pamuğu yardımıyla tüm suratınıza uygulayın. Maskeyi 20 dakika suratınızda beklettikten sonra suya gerek duymadan ya yine pamukla yüzünüzden silmeniz ya da maden suyuyla yıkamanız olanaklıdır. Ancak bu maskenin sonrasında dikkat edilmesi gereken ana kural yüzün hiç bir yerinde bu maskenin malzemesinin kalıntısının kalmamış olmasına özen göstermektedir. Çünkü limon malzemesi ciltte kaldığında güneşe çıkıldığı anda ciltte koyu renkli lekelerin oluşmasına sebep olmaktadır.


Salatalık maskesi

Malzemeler
 • Bir adet salatalığın yarısı
 • Bir yemek kaşığı kadar bal
 • Bir yemek kaşığı kadar yoğurt
Hazırlanışı

Elinizdeki salatalığı iyice rendeledikten sonra yoğurt ve balla mümkün olduğunda fazla miktarda karıştırın. İyice birbirine karıştığına emin olduğunuz malzemeyi yüzünüze sürdükten sonra hiç kıpırdamadan ve konuşmadan yarım saat süreyle yüzünüzde bekletin. Sürekli uygulama şansına sahip olduğunuz bu maske ancak devamlılık süresince etkisini gösterebilmektedir.


Türk kahvesi maskesi

Malzemeler
 • Yarım fincan tüketilmiş Türk kahvesi
Hazırlanışı

Kendinize hazırladığınız şekersiz Türk kahvesini içtikten sonra fincanda kalan telveyi soğumaya bırakmalısınız. Soğuduğundan emin olduğunuz bu telvelerin görünümü kum tanesine benzedikten sonra parmaklarınız yardımıyla telveyi tüm yüzünüze yayabilirsiniz. Yüzünüze sürdüğünüz telveleri 15 dakikalık süreçlerde beklettikten sonra bol miktardaki suyla iyice durulayabilirsiniz. Yaptığınız bu uygulama sayesinde cildinizdeki nemlenme etkisini hemen fark edebilmeniz mümkündür. Hatta devamındaki 4-5 günlük süreçlerde de yüzünüze ekstradan bir nemlendirici ürün sürmemeniz de normal olmaktadır. Bu nemliliğin daha da kalıcı olmasını istiyorsanız, karışımı hazırlarken içerisine bir kaç damla miktarındaki zeytin yağını da eklemeniz uygun olacaktır. Bu maskeyi haftada 1 gün olacak şekilde yüzünüze ve hatta ellerinize uygulayabilirsiniz.


Domates maskesi

Malzemeler
 • Bir adet orta boy domates
Hazırlanışı

Elinizdeki domatesi halka halka olacak şekilde dilimledikten sonra bu dilimleri yüzünüze yayarak koyun ve 15 dakika boyunca cildinizde bekletin. Uygulamadan sonra cildinizdeki yeniliği ve ferahlığı göreceksiniz.


Yumurta beyazı maskesi

Malzemeler
 • İki çorba kaşığı miktarında bal
 • İki adet yumurta
 • Bir çorba kaşığı miktarında limon suyu
Hazırlanışı

Elinizdeki bal malzemesini yumurtanın beyazıyla iyice karıştırın. Daha sonra limon suyunu da eklediğiniz bu malzemeyi yüzünüze hafifçe masaj yapacak şekilde uygulamaya devam edin. Tüm yüzünüze sürdüğünüz bu malzemeyi 20 dakika beklettikten sonra yağsız süt yardımıyla ovalayarak temizleyin. Yüzünüzün gerildiğini anında hissedeceksiniz.


Leave A Reply