Jacob Perkins Kimdir?

0
Advertisement

Jacob Perkins Kimdir? Amerikalı ünlü mucit Jacob Perkins hayatı ve çalışmaları ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Jacob Perkins Kimdir?

Jacob Perkins (d. 9 Temmuz 1766, Newburyport, Massachuşetts, ABD – ö. 30 Temmuz 1849, Londra, İngiltere), buluşlarıyla tanınan ABD’li mucit.

Jacob Perkins

Jacob Perkins

1790’da çivilerin tek bir işlemle kesilip başlarının şekillendirilmesini sağlayan bir makine geliştiren Perkins, bir süre sonra da sahte kâğıt para basılmasını oldukça zorlaştıran bir oymabaskı kalıp hazırlama yöntemi buldu. Buluşu ABD’de ilgi görmeyince İngiltere’ye geçerek 1819’da yerel bankalar için değerli kâğıtlar basmaya başladı; 1840’ta da İngiltere‘nin ilk 1 penny değerindeki posta pullarını basma yetkisini aldı.

Jacob Perkins yüksek basınçlı buhar kazanları üzerinde de çeşitli deneyler yaptı ve 1823’te çalışma basıncı 800-1.400 psi olan kazanlar geliştirdi. 1827’de Woolf tipi bir buhar makinesi yaptı, 1829’da çarklı gemiler için gelişkin bir çark tasarımı hazırladı ve 1831’de de kazanlar için serbest su dolaşımı sistemini geliştirdi. Gemiler için bir havalandırma yöntemi de bulan Jacob Perkins, bu başarısıyla Sanat, İmalat ve Ticareti Teşvik Derneği’nce madalyayla ödüllendirildi.


Leave A Reply