Evde Oyun Hamuru Hazırlama

1
Advertisement

Evde oyun hamuru nasıl yapılır? Evdeki malzemelerle çocuklarınız için hazırlayabileceğiniz oyun hamuru tarifi.

oyun-hamuru-malzemelerEvde Oyun Hamuru Hazırlama

Gerekli malzeme

1 çay fincanı un
1/2 çay fincanı tuz
1,5 çorba kaşığı sıvı yağ
1 çay fincanı su gıda boyası (isteğe bağlı)

Çocuğunuzun çeşitli renkler kullanmasına olanak vermek için, aynı miktarlarda, her birinde ayrı renkte besin renklendiricisi kullanarak, birkaç farklı hamur hazırlayabilirsiniz.

oyun-hamuru-yapimi

Advertisement

Yapılışı;

1- Unu ve tuzu, orta büyüklükte bir tavaya koyup, içine yağı dökün ve eski bir tahta kaşıkla karıştırın. Sonra, karıştırmayı sürdürerek, yavaş yavaş suyu ekleyin.
2- Malzeme tam kıvamında bir hamur haline gelinceye kadar karıştırmayı sürdürüp, bütün hamur topaklarının dağılmasını sağlayın. İstiyorsanız, birkaç damla besin renklendirici ekleyin; renklendirici hamurun her yanına eşit biçimde dağılıncaya kadar, iyice karıştırın.
3- Tavayı ateşe oturtup, karışımı hafifçe ısıtın. Koyulaşıncaya ve hamur tavanın kenarından sıyrılıp topak haline gelinceye kadar, tahta kaşıkla sürekli karıştırın.
4- Tavayı ateşten alıp, hamuru tezgâha aktararak soğumaya bırakın; sonra 2-4 dakika yoğurun; parmaklarınızla hamurdan bir çimdik topak çekip, elinizi yumruk yapın ve önce yumruğunuzun tersiyle, daha sonra da her iki elinizi kullanarak hafif hafif bastırarak yoğurun. Hamur çok gevşek olduysa biraz un, çok sert olduysa biraz sıvı yağ ekleyerek, yeniden yoğurun.

Uyanlar ve öneriler

•Oyuncak hamuru buzdolabında, hava geçirmeyen bir kapta 3 ay durabilir.
•Çocuğunuzun yaptığı ve saklamak istediği “sanat yapıtlarını”, 200°C’ta, kalınlığına göre, 6-10-2 dakika fırınlayarak sertleştirebilirsiniz. Soğuduktan sonra kalın afiş boyalarıyla boyayın; ardından bir kat tırnak cilası (renksiz oje) sürün.
•Birkaç damla gıda boyası, hoş pastel renkler verir. Daha koyu bir ton için, en azından bir çay kaşığı koymanız gerekir.
•Mermer görünüşü vermek isterseniz, işlenmiş hamura biraz besin renklendiricisi katıp, hafif hafif yoğurarak, içinde mermer damarları gibi dağılmasını sağlayın.
•Önce boyayı unun içine eleyin, sonra su ekleyerek yoğurun.


1 Yorum

Leave A Reply