Evren Neyden Oluşur? Kozmosun Sırlarını Keşfetmeye İlk Adımı Atın!

0

Evrenimiz neyden oluşmuştur? Evrende bulunan elementler, maddeler ve enerji nedir, özellikleri ve miktarları nedir? Merak edilen sorunun yanıtını öğrenin: Evren neyden oluşur? Galaksilerden atomlara, kara maddeden enerjiye, bu makalede kozmosun sırlarını keşfedin!

Evren

Evrenin element bileşimi, yıldızlardan, yıldızlararası bulutlardan, kuasarlardan ve diğer nesnelerden yayılan ve emilen ışığı analiz ederek hesaplanır. Hubble teleskobu, galaksilerin ve gazların kompozisyonları hakkındaki anlayışımızı büyük ölçüde genişletti. Evrenin yaklaşık% 75’inin, etrafımızdaki günlük dünyayı oluşturan atomlardan ve moleküllerden farklı olan karanlık enerji ve karanlık maddeden oluştuğuna inanılmaktadır.

Dolayısıyla, evrenin çoğunun bileşimi anlaşılmaktan uzaktır. Bununla birlikte, yıldızların, toz bulutlarının ve galaksilerin spektral ölçümleri bize normal maddeden oluşan kısmın temel bileşimini söyler.

Samanyolu Galaksisindeki Elementler

Samanyolu’ndaki, evrendeki diğer galaksilere benzeyen bir elementler tablosu aşağıda verilmiştir. Elementler bizim anladığımız gibi maddeyi temsil eder. Galaksinin çok daha fazlası başka bir şeyden oluşuyor!

Element Element Numarası Kütle Oranı (ppm)
hidrojen 1 739
helyum 2 240
oksijen 8 10,4
karbon 6 4,6
neon 10 1,34
demir 26 1,09
nitrojen 7 960
silikon 14 650
magnezyum 12 580
sülfür 16 440

Evrendeki En Bol Element

Şu anda, evrendeki en bol bulunan element hidrojendir. Yıldızlarda, hidrojen helyuma dönüşür (kaynaşır – füzyon). Kütleli yıldızlar (Güneşimizden yaklaşık 8 kat daha büyük) hidrojenle beslenir.

Daha sonra, helyum çekirdeği büzülür, yeterli basınç sağlanır ve iki helyum çekirdeği karbona kaynaşır. Karbon, oksijene sonra da silikon ve kükürte kaynaşmasına neden olur. Silikon, demire kaynar. Yıldızın yakıtı bitince süpernovaya oluşur ve bu elementleri tekrar uzaya bırakır.

Öyleyse, helyum karbona kaynaşıyorsa, neden karbonun değilde oksijenin en fazla bulunan üçüncü element olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

Cevap, evrendeki yıldızların bugünün ilk nesil yıldızlar olmadığı içindir! Yeni yıldızlar oluştuğunda, sadece hidrojen içermezler, diğer elementler de bulunur. Bu sefer yıldız, hidrojeni C-N-O döngüsü (C’nin karbon, N azot ve O’nun oksijen olduğu) şekilde kaynaşır. Bir karbon ve helyum birlikte oksijen oluşturmak için birleşebilir. Bu sadece büyük yıldızlarda değil, kırmızı dev aşamaya girdiğinde Güneş gibi yıldızlarda da olur.

Evren

Element Bolluğu Evrende Nasıl Değişecek?

Görmek için buralarda olmayacağız, ancak evren şimdiki zamandan binlerce veya milyonlarca kat daha büyük olduğunda, helyum en bol element olarak hidrojenin yerini alabilir. Çok daha uzun bir süreden sonra, oksijen ve karbonun en bol bulunan elementler haline gelmesi mümkün!

Evrenin İçeriği

Şimdilik, evrendeki maddenin ve enerji içeriğinin aşağıdaki gibi olduğuna inanılıyor:

% 73 Karanlık Enerji: Evrenin çoğu, hakkında hiçbir şey bilmediğimiz bir şeyden oluşuyor gibi görünüyor. Karanlık enerji muhtemelen kütleye sahip değildir, ancak madde ve enerji ilişkilidir.

% 22 Karanlık Madde: Karanlık madde, spektrumun herhangi bir dalga boyunda radyasyon yaymayan maddelerdir. Bilim adamları karanlık maddenin tam olarak ne olduğundan emin değiller. Laboratuvarda gözlemlenmemiş veya oluşturulmamıştır. Şu anda en iyi ihtimal, soğuk karanlık madde, nötrinolara benzer parçacıklardan oluşan, ancak çok daha büyük olan bir maddedir.

% 4 Gaz: Evrendeki gazın çoğu yıldızlar (yıldızlararası gaz) arasında bulunan hidrojen ve helyumdur. Normal gaz, ışık yaymaz. İyonize gazlar parlar, ancak yıldızların ışığı ile rekabet edebilecek kadar parlak değildir. Gökbilimciler bu konuyu görüntülemek için kızılötesi, röntgen ve radyo teleskoplarını kullanırlar.

% 0,04 Yıldız: İnsanın gözünden, evrenin yıldızlarla dolu olduğu anlaşılmaktadır. Gerçekliğimizin bu kadar küçük bir yüzdesini oluşturduğunu anlamak şaşırtıcıdır.

% 0.3 Nötrinolar: Nötrinolar, ışık hızına yakın seyahat eden minik, elektriksel olarak nötr parçacıklardır.

% 0,03 Ağır Elementler: Evrenin sadece küçük bir kısmı hidrojen ve helyumdan daha ağır elementlerden oluşur. Zamanla bu yüzde artacaktır.

Evren

Evren Hakkında Bilinen En İlginç Bilgiler

Evren hakkında bilinen birçok ilginç bilgi bulunmaktadır. İşte bazıları:

  1. Büyük Patlama Teorisi: Evrenin yaklaşık 13,8 milyar yıl önce Büyük Patlama ile başladığı düşünülmektedir. Bu teoriye göre, evren aniden genişleyerek varoluşunu sürdürmeye başlamıştır.
  2. Koyu Madde ve Koyu Enerji: Evrende görünür madde yani atomlardan oluşan maddelerin yanı sıra, koyu madde ve koyu enerji olarak adlandırılan gizemli bileşenler de bulunmaktadır. Koyu madde, görünmezdir ve çekim etkisiyle galaksilerin hareketini etkilerken, koyu enerji, evrenin genişlemesini hızlandıran bir güç olarak düşünülmektedir.
  3. Galaksiler: Evrende milyarlarca galaksi bulunmaktadır. Her bir galaksi, yıldızlar, gaz, toz ve koyu madde gibi çeşitli bileşenlerden oluşur. Samanyolu Galaksisi, Dünya’nın bulunduğu galaksidir ve içinde Güneş Sistemi yer alır.
  4. Kara Delikler: Kara delikler, uzaydaki en yoğun ve güçlü çekim alanlarından biridir. Yıldızların çökmesi veya dev bir yıldızın patlaması sonucunda oluşurlar. Kara delikler, ışığı bile yakalayacak kadar güçlüdür ve çevrelerindeki maddeyi yutarlar.
  5. Evrenin Genişlemesi: Evren sürekli olarak genişlemekte ve uzaklaşmaktadır. Galaksiler birbirlerinden uzaklaşırken, genişleme hızı zamanla artmaktadır. Bu keşif, karanlık enerji olarak adlandırılan gizemli bir güç tarafından yönlendirilen evrenin genişlemesini açıklamaktadır.
  6. Evrende Su Arayışı: Bilim insanları, uzayda suyun varlığını araştırmaktadır. Mars’ta su izleri bulunmuş ve Jüpiter’in uydusu Europa gibi bazı gök cisimlerinde suyun varlığına dair kanıtlar elde edilmiştir. Bu, yaşamın var olma olasılığını araştırmak için heyecan verici bir keşiftir.
  7. Kozmik Mikrodalga Arka Planı: Evrenin erken dönemlerine ait bir iz olan kozmik mikrodalga arka planı, Büyük Patlama’nın kalıntıları olarak kabul edilir. Bu iz, evrenin gençliği hakkında bilgi verir ve evrenin ilk anlarını anlamak için büyük bir öneme sahiptir.

Bu ilginç bilgiler, evrenin doğası ve kökeni hakkındaki anlayışımızı genişletmekte ve sürekli olarak yeni keşiflerle güncellenmektedir. Bilim insanları evreni keşfetmeye devam ettikçe, daha fazla ilginç bilgiye ulaşmayı umuyoruz.


Leave A Reply