Eyüp Sultan Türbesi Nerededir ve Hakkında Kısa Bilgi

0
Advertisement

İstanbul’un en tanınmış türbelerinden olan Eyüp Sultan türbesi hakkında bilgi. İstanbul’da bulunduğu ilçeyede adını veren Eyüp Sultan Türbesi tarihçesi.

Eyüp Sultan Türbesi

Eyüp Sultan Türbesi

İstanbul’un fethinden sonra Ebu-Eyyup Ensari’nin kabri üzerine yapılmış, adını bulunduğu semte vermiş ilk türbedir. Fatih Sultan Mehmet önce bu türbeyi, 1458 tarihinde de Eyüp Camisi’ni yaptırmıştır.

Türbe caminin karşısındadır. Hacet penceresiyle kapısı cami ile müşterek avluya açılır. Türbenin pencereleri renkli camlarla süslenmiş, duvarları çok nefis çinilerle kaplanmıştır. Osmanlı hükümdarları bu türbeye büyük önem verirlerdi. Bu arada I. Ahmet önünde dua edilen pencereyi açtırdı. Sultan İbrahim iki büyük gümüş şamdan hediye etti. I. Mahmut Hz. Peygamber’in ayak izini saraydan türbeye getirtti. Damat İbrahim Paşa zamanında türbe tamir edildi ve kabrin etrafı gümüş şebeke ile çevrildi. III. Selim de hükümdar olunca türbeyi yeniden tamir ettirip gümüşten dökme kafesler yaptırdı ve avizeleri yeniletti. Daha sonra birçok tamirler gören türbenin civarı, ihtiyar çınar ağaçları, servilerle dolu İstanbul hayatında büyük önem taşıyan bir mezarlık halindedir.

Türbenin tam adı : Eyyub El-Ensari (Hz.) Türbesi olarak geçmektedir.

Eyüp Sultan türbesi Eyüpsultan ilçesinde yer almaktadır. Tam olarak Eyüp Sultan Camiisinin tam karşısında yer almaktadır.

Advertisement

Leave A Reply