Ezio Pinza Kimdir?

0
Advertisement

Ezio Pinza kimdir? İtalyan opera sanatçısı olan Ezio Pinza’nın hayatı ve çalışmaları ile ilgili genel bilgiler.

Ezio (Fortunato) Pinza, (d. 18 Mayıs 1892, Roma, italya – ö. 9 Mayıs 1957, Stamford, Connecticut, ABD), bas sesli opera sanatçısı ve oyuncu, inşaat mühendisliği öğrenimi gördükten sonra babasının ısrarıyla şan çalışmalarına yöneldi.
Ezio Pinza
On sekiz yaşındayken Cremona’da Bellini’nin Norma operasında Oroveso’yu söyledi. Bologna Konservatuvan’ndaki şan öğrenimine, I. Dünya Savaşı sırasındaki askerlik hizmeti nedeniyle ara verdi. Ro-ma’da izleyici karşısına ilk kez 1920’de, Richard Wagner’in Tristan und Isolde’sindeki Kral Mark rolüyle çıktı. Daha sonra üç yıl Milano’daki La Scala’da birçok operada rol aldı. Burada 1924’te Arrigo Boito’nun Nerone operasının ilk sahnelenişinde Tigel-lino’yu söyledi. 1926’da New York kentindeki Metropolitan Operası’nda Gaspare Spontini’nin La Vestale’sinât (Vesta Rahibesi) Başrahip’i (Pontifex Maximus) söyledi. Ardından 22 yıl Metropolitan’ın baş bası oldu. Yakışıklılığı ve gür sesiyle izleyenlerin hayranlığını kazandı ve Boris Godunov, Figaro ve Don Giovanni gibi değişik rolleri canlandırdı.

1949’da, opera alanındaki ününün doruğundayken Metropolitan Operası’ndan ayrılarak Rodgers ile Hammerstein’ın South Pacific (Pasifik Şarkısı) adlı Broadway müzikalinde baş rolü üstlendi. Bu roldeki başarısının ardından çalışmalarını müzikal, sinema, radyo ve televizyon alanında sürdürdü. Bu arada, yaptığı plaklar geniş ilgi topladı. Ölümünden sonra bir otobiyografisi yayımlandı.


Leave A Reply