Favipiravir İlaç Nedir? Koronavirüse Karşı Etkili Mi? Ne İçin Kullanılır?

0
Advertisement

Favipiravir ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Favipiravirin koronavirüs üzerindeki etkisi nedir? Son çalışmalar bu konuda ne diyor?

favipiravir

Favipiravir

T-705, Avigan veya favilavir olarak da bilinen Favipiravir, Japonya’nın Toyama Chemical (Fujifilm grubu) tarafından birçok RNA virüsüne karşı aktivite ile geliştirilen bir antiviral ilaçtır. Şubat 2020’de Favipiravir, Çin’de ortaya çıkan COVID-19 (yeni koronavirüs) hastalığının deneysel tedavisi için inceleniyordu. 17 Mart’ta Wuhan ve Shenzhen’deki iki denemede enfeksiyonun tedavisinde etkili olduğu bulundu. Diğer bazı deneysel antiviral ilaçlar (T-1105 ve T-1106) gibi, bir pirazinkarboksamid türevidir. Favipiravir ayrıca influenza virüsleri, Batı Nil virüsü, sarı humma virüsü, ayak ve ağız hastalığı virüsünün yanı sıra diğer flavivirüsler, arenavirüsler, bunyavirüsler ve alfavirüslere karşı da aktiftir. Enterovirüslere ve Rift Vadisi ateşi virüsüne karşı aktivite de gösterilmiştir. Favipiravir, hayvan çalışmalarında Zika virüsüne karşı sınırlı etkinlik göstermiştir, ancak MK-608 gibi diğer antivirallerden daha az etkilidir. Ajan ayrıca kuduza karşı bir miktar etkinlik göstermiştir ve virüs bulaşmış bazı insanlarda deneysel olarak kullanılmıştır.

Etki mekanizmasının, viral RNA’ya bağımlı RNA polimerazın seçici inhibisyonu ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Diğer araştırmalar favipiravirin ölümcül olmayan bir viral fenotip üreterek ölümcül RNA transversiyon mutasyonlarını indüklediğini göstermektedir. Favipiravir, hem oral hem de intravenöz formülasyonlarda mevcut olan aktif formu olan favipiravir-ribofuranosil-5′-trifosfat (favipiravir-RTP) ile metabolize olan bir ön ilaçtır. İnsan hipoksantin guanin fosforibosiltransferazının (HGPRT) bu aktivasyon sürecinde önemli bir rol oynadığına inanılmaktadır. Favipiravir memeli hücrelerinde RNA veya DNA sentezini inhibe etmez ve bunlar için toksik değildir. 2014 yılında favipiravir Japonya’da influenza pandemilerine karşı stoklama için onaylanmıştır. Bununla birlikte, favipiravirin, birincil insan solunum yolu hücrelerinde etkili olduğu gösterilmemiştir ve influenza tedavisinde etkinliği konusunda şüphe uyandırmaktadır.

Ebola virüsü hastalığı

İlaç, Ebola virüsü hastalığının bir fare modelinde etkili gibi görünmektedir, ancak insan Ebola enfeksiyonuna karşı etkinliği kanıtlanmamıştır. 2014 Batı Afrika Ebola virüsü salgını sırasında Liberya’da MSF için gönüllü olurken Ebola için sözleşme yapan bir Fransız hemşirenin favipiravir kürü aldıktan sonra iyileştiği bildirildi. Aralık 2014 boyunca Guéckédou, Gine’de Ebola virüsü hastalığına karşı favipiravir kullanımını araştıran bir klinik çalışma başlatıldı. Ön sonuçlar, kanda düşük ila orta seviyelerde Ebola virüsü olan hastalarda mortalite oranında bir azalma olduğunu, ancak daha yüksek ölüm riski olan bir grup olan yüksek virüs seviyesine sahip hastalar üzerinde hiçbir etkisi olmadığını gösterdi. Deneme tasarımı Scott Hammer ve diğerleri tarafından sadece tarihsel kontrolleri kullandıkları için eleştirildi. Bu klinik araştırmanın sonuçları Şubat 2016’da Daouda Sissoko tarafından sunuldu ve 1 Mart 2016’da PLOS Medicine’de yayınlandı.

Advertisement

Leave A Reply