Ferace Nedir?

0
Advertisement

Ferace nedir? Ferace nasıl olur, eski zamanlarda kullanımı, tarihçesi, Ferace hakkında bilgi.

feraceFerace;Eski Türk kadın kıyafetlerinden biridir.Yaşmak denilen yüz örtüsüyle birlikte kullanılırdı.

Ferace kadınların içlik üstüne giydikleri, kendisi de, kolları da gayet bol, kol ağızlan çok açık, gayet geniş devrik yakalı bir mantoydu. Etekleri topuklara kadar inerdi. Kollar göğüs üzerinde kavuşturulduğu zaman eller tamamıyla yen içinde kalırdı.

Feraceler, genel olarak, gürünşah ve Türk kadını “Engürü (Ankara) sofu” denilen Türk dokumalarından yapılırdı. Fakat çuha, atlas, canfes (tafta), lahur, kişmir yünlü ve ipeklilerinden yapıldığı da çok olurdu. Sonradan Avrupa fabrikaları bu kumaşları taklit ederek lahuraki, kaşmir, triko ve şelaki gibi adlar altında, feracelik olarak memlekete sürdüler. Halbuki Türk kumaşları hiç solmaz, kolay eskimezdi.

Ferace, zamanla, biçim bakımından değişikliklere uğradı. Yakalarına dantela kırmalar konuldu, önüne ilik, düğme yapıldı. Bilhassa kibarlar ve saraylılar, Avrupa kadınlarının mantolarına benzeterek, feracenin sadeliğini bozdular. Ferace, gide gide, yalnız yaşlı kadınların kullandığı bir kıyafet halini aldı. Daha sonra geçen yüzyılın sonunda Beyrut’tan gelen bazı Türk kadınlarının çarşafla sokağa çıkarak bu Suriye kıyafetini moda haline getirmesi üzerine, ferace büsbütün unutulmaya yüz tuttu; yalnız Saray kadınlarında kaldı.

Advertisement

Leave A Reply