Ferrarisini Satan Bilge Kitabının Özeti Çıkartılacak Dersler, Robin Sharma

0
Advertisement

Robin Sharma’nın Ferrarisini Satan Bilge isimli kitabının konusu ve özeti. Ferrarisini Satan Bilge kitabından çıkarılabilecek dersler, hakkında bilgi.

Ferrarisini Satan Bilge

Ferrarisini Satan Bilge, yazar ve motivasyon konuşmacısı Robin Sharma’nın kendi kendine yardım kitabı. Bu kitap, yaşamda hoş şeylere sahip olmamakla değil, 1) Sizi birçok yönden tatmin edebilecek bir meslek veya amaç seçmekle. 2) Başkalarına katkıda bulunacağınız, derinden anlamlı bir amaç sağlamakla. 3) İstediğiniz yaşam tarzını yaşamanıza izin vermekle ilgili.

Ferrarisini Satan Bilge

Kitap, başarılı bir avukat olan ancak gerginlik ve iş baskısı ile dolu, sonunda geçmişin bagajını ve lüks yaşamını geride bırakmaya karar veren ve huzur arayışı içinde Himalaya Dağları’na giden Julian Mantle’ı konu alıyor.

Orada Yogi Raman ile karşılaşır: Hayatını aydınlatmak için ona çeşitli şeyler öğreten Sivana’nın büyük bilgelerinden biri. Birkaç ay sonra Julian, John’la buluşmak için geri döner ve ona Yogi Raman’ın tüm hikayelerini ve öğretilerini anlatır.

Ferrarisini Satan Bilge, iç huzur, neşe ve manevi armağanların zenginliğiyle dolup taşan bir yaşam için Yedi erdemi anlatıyor.

Advertisement

Kitabın Özeti;

Kitap, Julian Mantle ve en yakın arkadaşı John adlı iki karakter etrafında konuşma biçiminde gelişiyor. Julian, tatil evini ve kırmızı Ferrari’yi sattıktan sonra yaptığı bir Himalaya yolculuğu sırasında yaşadığı manevi deneyimlerini anlatıyor.

Julian Mantle, sağlığı bozulduktan sonra işini bırakan başarılı bir avukattır. Daha sonra Sivana’nın mistik topraklarında Sivana bilgelerine katılır ve aydınlanmaya giden yolu keşfeder. Mantle, geçmişte iş arkadaşı olan arkadaşı John ile öğrendiği zenginleşmiş yaşam sürmenin sırlarını paylaşmak istiyor. Julian ve John arasındaki kurgusal konuşma, yazarın okuyucunun mutlu ve sağlıklı yaşamasına yardımcı olacak bir dizi tekniği paylaştığı kitabın özünü oluşturuyor.

Ama gerçekte tutku, hayal gücü ve rüya hakkında bir kitap. Size sınırsız potansiyel ve merakla dolu bir çocuk olmanın nasıl bir şey olduğunu hatırlatan bir kitap.

Ferrari’sini Satan Bilgeden Dersler

Kitabın özü, Mantle’ın tek tek ortaya koyduğu Aydınlanmış Öğrenmenin Yedi Erdemidir.

1- Zihninize hakim olun

“Muhteşem bahçe” sembolü, düşüncelerin kalitesini artırarak zihni geliştirme ve yaşam kalitesini iyileştirme eylemini temsil eder. Olumsuz düşünceleri zihnimizden tamamen çıkarmak imkansızdır, ancak bunun yerine olumlu düşünceler geçebilir.

Hedeflere sahip olmak ve yüksek potansiyele ulaşmak önemlidir. Yolculuğa değer vermek ve şu anda sahip olduklarınızı takdir etmek kadar önemlidir.

Advertisement

Zihninizi geliştirin, beklentilerinizin ötesinde çiçek açacaktır. Şu anda, yönümüze doğru sürekli uyaranların geldiği bir dünyada yaşıyoruz ve bu uyaran, farkında olsanız da olmasanız da bilinçaltı zihninize yerleşiyor. Bu bilginin içeri girmesini sağlayan kapının anahtarını tutmalı ve aklımıza ne tür bilgilerin girmesini istediğimizi bilinçli olarak seçmeliyiz.

Yaşam kalitenizi düşüncelerinizin kalitesi belirler. Zihninizi koruyun, tükettiğiniz bilgi türlerinin farkında olun. Bu bilgi zihninize giriyor ve belirli bir şekilde düşünmenizi sağlıyor. Vizyonunuzla örtüşmeyen bir şekilde düşündüğünüzde, muhtemelen bir şeyleri kesin olarak yapmayacaksınız. Tükettiğiniz bilgileri ve içeriği vizyonunuzu destekleyen şeylere sadeleştirerek bilinçli olarak seçim yapacaksınız.

Hata yok – sadece dersler var. Bu, kendinize ve içinde yaşadığınız dünyaya saygı duymaya ve şükran duymaya dayalı bir düşünme biçimidir. Her gün yaşadığınız her deneyimin size kendinizi öğrettiğine güvenin.

2- Amacınızı takip edin

Mutluluk başarıdan gelir, ancak hedef belirlemeden hiçbir şey başaramazsınız. Hayatınızın amacını bulun, hedefler belirleyin ve bir kağıda yazın. Ortalama bir günde altmış bin şey düşünürüz.

Hedef yazmak, bilinçaltına bu tek düşüncenin diğer 59.999 düşünceden çok daha önemli olduğunu belirten sinyaller gönderir. Ardından bilinçaltı, hedefleri gerçekleştirmek için değerli zihinsel enerji sağlar.

Hedeflere sahip olmak ve yüksek potansiyele ulaşmak önemlidir. Yolculuğa değer vermek ve şu anda sahip olduklarınızı takdir etmek kadar önemlidir.

Yaşam çabanızı keşfetmek ve sonra gerçekleştirmek, kalıcı bir tatmin getirir.

Açıkça tanımlanmış kişisel, profesyonel ve ruhsal hedefler belirleyin ve ardından bunlara göre hareket etme cesaretine sahip olun. Konfor bölgenizi aşan şeyler yapmalısınız.

3- Kaizen uygulayın

Kaizen, iyileştirme ve optimizasyon için bir Japon yöntemidir. Hayatınızın ve işinizin alanlarında optimize ettiğiniz ve aşamalı olarak iyileştirdiğiniz bir süreçtir.

Kendinin efendisi olmak, yaşamın efendisi olmanın DNA’sıdır. Kendinize hakim olursanız ve size rehberlik etmesi için Kaizen felsefesini kullanırsanız, o zaman bir iş kurmak veya başarılı bir ilişki kurmak gibi dış koşulların üstesinden gelme yolundasınız demektir.

Dışarıdaki başarı içeride başlar. İstediğini değil olduğun şeyi kendine çekersin. Birçok kez tekrar etmeye ve üzerinde düşünmeye değer.

Advertisement

Aydınlanma, zihninizin, bedeninizin ve ruhunuzun tutarlı bir şekilde geliştirilmesiyle gelir.

Başarı peşinde koşulamaz; başarı ortaya çıkar. Değerli bir amaç doğrultusunda yoğunlaşan çabaların yan ürünü olarak akar.

4- Disiplinli yaşayın

Pembe bir tel bobinle temsil edilen disiplin kavramı, sizi sürekli olarak küçük cesaret eylemleri gerçekleştirmeye, irade gücünüzü güçlendirmeye ve öz disiplinin gücünü geliştirmeye davet ediyor.

Disiplin, tutarlı bir şekilde küçük cesaret eylemleri gerçekleştirerek inşa edilir. Büyük cesaret gösterebilirsiniz, ancak her gün kendinizi adayın.

Öz disiplinin embriyosunu ne kadar çok beslerseniz, o kadar olgunlaşacaktır.

İrade, tamamen hayata geçirilmiş bir yaşamın temel erdemidir. İrade gücünün güzelliği, ona iki açıdan yaklaşmanız gerektiğidir: öz disiplin uygulayarak iradenizi geliştirin ve hayatınızda sistemler kurun.

Zihninizin sarayına sızan zayıf düşüncelere karşı savaşın. İstenmediklerini görecek ve istenmeyen ziyaretçiler gibi ayrılacaklar.

5- Zamanınıza saygı gösterin

Zaman en değerli metadır. Hepimizin günde yirmi dört saati vardır, ancak etkili zaman yönetimi, başarılı insanları ortalama insanlardan ayırır. Zaman, asla geri dönmemek üzere, kum taneleri gibi elimizden akıp gider. Zaman ustalığı yaşam ustalığına götürür.

  • Zaman en değerli metanınızdır ve yenilenemez.
  • Önceliklerinize odaklanın ve dengeyi koruyun.
  • Hayatınızı basitleştirin.

Zaman elimizde kum taneleri gibi akıp gidiyor, bir daha asla dönmemek için. Erken yaşlardan itibaren zamanı akıllıca kullananlar zengin, üretken ve doyurucu hayatlarla ödüllendirilir.

6- Başkalarına özverili hizmet et

Yaşam kalitenizi, daha büyük dünyaya katkılarınızın kalitesi belirler. Bütünlüğe ulaşmak için, günlük iyilik eylemlerini uygulamalı, cömertçe vermeli ve başkalarıyla olan ilişkilerinize odaklanmalısınız.

  • Her günün kutsallığını geliştirmek için, vermek için yaşayın.
  • Başkalarının hayatını yükselterek hayatınız en yüksek boyutlarına ulaşır.
  • Günlük iyilik eylemlerini uygulamalı, isteyenlere daha zengin ilişkiler sunmalı ve geliştirmelisiniz.

7- Anı kucaklayın

Anı tam olarak kucaklamak için uygulayabileceğiniz üç teknik vardır. Çocuklarınızın çocukluğunu yaşamayı, minnettarlığı uygulamayı ve kaderinize doğru nazikçe büyümeyi içerir. Ne yaparsanız yapın, tam olarak orada olmanız ve onunla meşgul olmanız da önemlidir.

Advertisement
  • Anı yaşayın. Hediyenin tadını çıkarın.
  • Başarı için asla mutluluğu feda etmeyin.
  • Yolculuğun tadını çıkarın ve her günü son gününüz olarak yaşayın.

Hepimiz özel bir sebepten dolayı buradayız. Geçmişinizin tutsağı olmayı bırakın. Geleceğinizin mimarı olun.


Leave A Reply