Flebotomist Nedir? Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Çalışma Ortamı

0
Advertisement

Flebotomist nedir, ne iş yapar? Flebotomist nerede çalışır, görev ve sorumlulukları nelerdir? Flebotomist çalışma ortamı hakkında bilgi.

Flebotomist

Bir Flebotomist nedir?

Flebotomist, klinik bir ortamda yaşayan insanlardan veya hayvanlardan kan alma becerisi konusunda iyi eğitilmiş kişidir. Kan almak için damarda bir kesi yapma işlemi olan ven ponksiyonunu kullanarak flebotomi personeli araştırma, test, bağış veya transfüzyon amacıyla kan örnekleri toplayabilir.

Flebotomist

Bir flebotomist, bir tıbbi laboratuvar bilim adamının gözetimi altında çalışır. Başarılı bir şekilde işletilen bir laboratuvar tesisinin önemli bir parçasıdır ve hastaların test için bir klinik laboratuvara girerken görecekleri ilk kişilerden bazılarıdır.

Flebotomist ne iş yapar?

Flebotomist, kan almak için damarda bir kesi yapma işlemi olan ven ponksiyonunu kullanarak, araştırma, test, bağış veya transfüzyon amacıyla kan örnekleri toplayabilir.

Flebotomist, sofistike laboratuvar ekipmanı kullanarak topladığı kan örneklerini test eder ve analiz eder. Flebotomistler de detaylara çok dikkat etmelidir. Hastanın kanı üzerinde doğru test yapılacaksa, her test numunesinin doğru etiketlendiğinden emin olmak son derece önemlidir. Hasta yaşamı tehdit eden bir hastalık veya virüs için test ediliyorsa, bu daha da önemli hale gelir.

Advertisement

Kanla uğraşmanın tehlikeli doğası, tüm flebotomi personelinin laboratuvar güvenlik prosedürlerine sıkı ve sürekli olarak uyması gerektiği anlamına gelir. Flebotomi için belirlenen laboratuvar alanının, hastalıkların yayılmasını önlemek için her hasta ayrıldıktan sonra iyi temizlendiğini ve sterilize edildiğini görmeleri gerekir.

Flebotomistler örnek almak için arterlerden ve damarlardan kan alırlar. Bir flebotomistin işinin çoğu zaman hafife alınmayan bir kısmı, iğne kesisini nispeten ağrısız hale getirmekten iğnelerden korkan insanları sakinleştirmeye kadar kan alma deneyimini olabildiğince keyifli hale getirme görevidir. Bu beceri olmadan flebotomi uygulayan herkes, işini herhangi bir ustalıkla yapmaya çalışırken zor bir zamana sahip olacaktır.

Flebotomistler, sakin kalarak ve baskı altında etkili bir şekilde çalışırken mükemmel bir el becerisine sahip olmalıdır. Bir günde otuz veya daha fazla hastayla karşılaşabilirler ve her birinin kanlarının alınması için farklı nedenleri vardır. Flebotomist, bazı hastaların olası sinirlilikleri arasında sakin kalarak ne yaptıklarına odaklanmazsa, konsantrasyon eksikliği, yanlış etiketleme nedeniyle hastanın kanı üzerinde yanlış test yapılabilir, aynı zamanda test numuneleri çapraz kontamine olabilir. Çapraz kontaminasyon, iki veya daha fazla kan numunesi istemeden birbiriyle etkileşime girdiğinde oluşur.

kan alma

Flebotomistler sadece iyi iletişimciler değil, aynı zamanda iyi dinleyiciler de olmalıdır. Hastanın ihtiyaçlarını ve isteklerini dinleyebilmek ve bunlara uyum sağlayabilmek, stressiz bir hasta ziyareti ile stresli bir ziyaret arasındaki fark olabilir. Günümüzde tüm flebotomistler, bilgisayarlar ve diğer yüksek teknoloji laboratuvar ekipmanları ile çalışabilmelidir.

Flebotomistin çalışma yeri nasıldır?

Flebotomistler genellikle çeşitli yerlerde klinik bir ortamda çalışırlar. Kan bankaları, doktor ofisleri, evde sağlık kurumları, hastaneler, klinikler, araştırma enstitüleri, ticari laboratuvarlar, ilaç firmaları ve halk sağlığı tesisleri, bir flebotomist olarak iş bulabileceğiniz yerlerdir. Halk sağlığı tesisleri genellikle çok meşgul ve yetersiz personel olduğundan, bu ortamı çalışmak için çok stresli hale getirir. Çalışma süreleri, özellikle hastanelerde ve 24 saatlik kliniklerde değişebilir, ancak diğer birçok tesiste bir flebotomist, çalışma saatlerinin sabah 7 ile akşam 7 arasında, hafta içi ve hafta sonları değişen saatlerde olmasını bekleyebilir.

Advertisement


Leave A Reply