Fön Rüzgarları Etkileri

0
Advertisement

Fön Rüzgarları nedir, nasıl oluşurlar? Fön Rüzgarlarının etkileri ve özellikleri nelerdir? Fön Rüzgarları hakkında bilgi.

Fön Rüzgarları Etkileri

Yatay yönde hareket eden hava kütleleri, önlerine çıkan dağ yamaçları boyunca yükselir. Yükselen hava kütlesinin sıcaklığı, her 200 m’de ortalama 1°C azalır.

Belirli bir yükseltiden sonra içindeki nem, yoğunlaşarak yağışa dönüşebilir.


Dağın diğer yamacına kuru olarak geçen bu hava kütlesi dağ yamacı boyunca hızla alçalır.

Kuru olması ve sürtünmenin de etkisiyle alçalırken iki kat ısınma gerçekleşir ve böylece alçaldıkça 100 metrede 1°C ısınır.

Fön rüzgarlarının etkili olduğu bir günde 1 saatte 15°C sıcaklığı artırdığı gözlenmiştir.

Advertisement

Fön rüzgârları kuru ve sıcak olarak estiklerinden, bitkilerin erken olgunlaşmasına yol açmakla birlikte, bazı dönemlerde bitkilerin kuruyup sararmasına yol açarak zarara da yol açar.

İlkbaharda karların hızla erimesine yol açar. Bu durum zaman zaman su baskınlarına yol açabilir.

Fön rüzgarlarının yaptığı etkisi fön makinesinin yaptığı etki örnek gösterilebilir.

Türkiye’de fön rüzgarları Sinop’tan Rize’nin doğusuna kadar, özellikle Rize çevresinde görülür. Bununla birlikte; Toros ve Sultan Dağları’ndan Konya ve Akşehir ovalarına doğru inen yamaçlarında da görülür.

Atmosferdeki genel hava dolaşımına bağlı olarak oluşan rüzgârların etkisinin görülmediği veya zayıfladığı dönemlerde ortaya çıkan rüzgârlar da vardır. Bu dönemlerde, yerel etkilerle doğmuş basınç koşulları, genel hava akımlarında bazı değişiklikler yaparak, yerel özelliklere sahip rüzgârların esmesine neden olurlar.

Bunlar, sahip oldukları özelliklere göre sıcak yerel rüzgârlar ve soğuk yerel rüzgârlar olmak üzere iki ana gruba ayrılırlar.

Advertisement


Leave A Reply