Fotoğraf Makinesinde Obtüratör Nedir?

0

Fotoğraf makinesinde obtüratör nedir, ne işe yarar? Obtüratörün fotoğrafta görevi, özellikleri, çalışma şekli hakkında bilgi.

Obtüratör

Fotoğraf Makinesinde Obtüratör

Obtüratör; fotoğrafçılıkta, görüntüden yansıyan ışığın bir fotoğraf makinesinin diyaframından geçtikten sonra filmin üzerine düşmesini sağlayan aygıttır.

Ne İşe Yarar?

Ayarlanabilir obtüratörler poz verme zamanını, yani ışığın filmin üzerine düşme süresini denetler. En uygun poz verme süresi ışık koşullarına, fotoğrafı çekilecek görüntünün hareketine ve öteki etkenlere bağlı olarak değişir. Poz verme süresi fotoğrafçı tarafından belirlenebileceği gibi, bazı fotoğraf makinelerinde sinyalli bir pozometre tarafından otomatik olarak da ayarlanabilir. Mekanik obtüratörler genellikle belirlenmiş hızlara göre çalışır; bazı elektronik obtüratörler ise sürekli değişen hızlarda çalışabilir.

Obtüratör Tipleri

Başlıca iki tip obtüratör vardır. Mercek elemanlarının hemen arkasına ya da arasına yerleştirilen objektif obtüratörü ya da merkezi obtüratör, bir yay etkisiyle ya da elektronik olarak açılıp kapanan, bir dizi üst üste binmiş ince metal levhadan oluşur. Görüntü düzleminin önüne yerleştirilen odak obtüratörü ya da perdeli obtüratör ise, ayarlanabilir bir açıklık biçiminde olan, birbiri üzerine binmiş bir çift perdeden oluşur.

Bir yay yardımıyla mekanik ya da elektronik olarak hareket ettirilen açıklık, filmin bir yanından öbür tarafına doğru hareket eder ve bu sırada bütün çerçeve pozlandırılır. Açıklığın genişliği poz verme süresini belirler; daha dar bir açıklık daha kısa poz verme süresine karşılık gelir. Perdenin bu etkin geçiş süresi bütün poz verme süreleri için hemen hemen sabittir; deklanşör düzeneği ikinci perdeyi serbest bırakır.


Leave A Reply