Lanugo Tüyleri Nedir? Ne Zaman Dökülür? (Yeni doğanların Tüyleri Amacı)

0
Advertisement

Lanugo tüyleri nedir? Yeni doğan bebeklerde lanugo tüyleri neden oluşur, amacı nedir ve ne zaman dökülür? Yetişkinlerde lanugo oluşumunun sebepleri ve tedavisi.

Lanugo nedir?

Lanugo, bazı yeni doğanların vücudunu kaplayan saçtır. Bu tüylü, pigmentsiz saç, saç köklerinden çıkan ilk saç türüdür. Avuç içi, dudak ve ayak tabanı dışında bebeğin vücudunun her yerinde bulunabilir.

Lanugo

Çoğu fetüs, hamileliğin dördüncü veya beşinci ayında lanugo geliştirir. Ancak saç genellikle doğum anında mevcut değildir. Genellikle gebeliğin yedinci veya sekizinci ayı civarında dökülür, ancak doğumdan haftalar sonraya kalabilir ve sonra dökülebilir. Doğumda Lanugo, prematüre bebeklerde daha yaygındır.

Lanugonun amacı nedir?

Hamilelik boyunca bebekler amniyotik sıvıyla dolu bir kesede büyür ve gelişir. Bu koruyucu sıvı bebeği yastıklar.

Bir bebeğin cildi, cildi amniyotik sıvıdan koruyan vernix adı verilen, peynir benzeri, mumsu bir maddeyle kaplıdır. Vernix, bir bebeğin cildinin rahimde ıslanmasını önler. Lanugo cildin korunmasına yardımcı olur ve verniksin bebeğin cildine yapışmasını kolaylaştırır.

Advertisement

Yeme bozukluğu olan insanlar neden lanugo geliştirir?

Bir bebek lanugo tüyünün rahimde veya rahim dışında döktüğünde saç genellikle geri dönmez. Tek istisna, ciddi yetersiz beslenme durumlarıdır.

Lanugo cildi ve vücudu koruduğu için, yetersiz beslenen kişiler bu kılları hayatlarının ilerleyen dönemlerinde yüzlerinde ve vücutlarında uzatabilir. Bu, anoreksiya nervoza veya bulimia gibi yeme bozukluklarında ortaya çıkar. Anoreksiyalı insanlar kilo almaktan korktukları için yemeyi bırakırlar veya çok az yerler. Bulimia tıkanıklığı olan kişiler yemek yer ve daha sonra kilo almayı önlemek için kendi kendine kusturur.

Her iki durum da beslenme eksikliğini tetikleyebilir ve yetersiz vücut yağına neden olabilir. Lanugo, vücudu izole etmek için fizyolojik veya doğal bir tepki olarak büyür. Yeme bozuklukları vücut ısısını bozabilir. Yeterli vücut yağı olmadığında vücut sıcak kalamaz.

Lanugo’nun tedavi edilmesi gerekiyor mu?

Yeni doğmuş bir bebekte Lanugo’nun tedavi edilmesine gerek yoktur. Doğum anında çok fazla saç olsa bile endişelenmenize gerek yok. Bebeğiniz doğumdan sonraki ilk birkaç gün veya hafta içinde doğal olarak bu saçlarını dökecektir.

Doğumdan sonra bebeğin cildine nazikçe masaj yapmak lanugo’nun alınmasını kolaylaştırabilir. Ancak yine, bu gerekli değildir. Masaj etkili olabilse de risksiz değildir. Bir bebeğin cildi hassastır ve istemeden bebeğinizin cildini çok sert veya çok fazla ovarsanız, bu ağrıya, kızarıklığa veya kuruluğa neden olabilir. Bu nedenle saçı kendi haline bırakıp kendi kendine dökülmesine izin vermek daha faydalı olabilir.

Bir yeme bozukluğu veya yetersiz beslenme durumunda, lanugo tedavisi, altta yatan sağlık durumunun tedavisi ile başlar. Sağlıksız bir vücut ağırlığı yaşamı tehdit edebilir, ancak yardım mevcuttur. Yeme bozukluğunuz varsa, doktorunuzdan yardım isteyin. Yeme bozukluğu olan birini tanıyorsanız, yardım istemeye teşvik edin.

Advertisement

Hastalığın ciddiyetine bağlı olarak farklı tedavi seçenekleri mevcuttur, örneğin:

  • yatarak tedavi veya hastanede tedavi
  • bireysel danışmanlık
  • destek grupları
  • beslenme danışmanlığı
  • ilaç (antidepresanlar, antipsikotikler, duygudurum dengeleyiciler)

Özetle

Bebeğin cildindeki Lanugo endişelenmek için bir neden değildir, ancak sorularınız varsa, doktorunuzla konuşmaktan korkmayın. Yetişkin cildinde lanugo varlığı genellikle bir yeme bozukluğuna işaret eder ve göz ardı edilmemelidir.


Leave A Reply