Frank Anthony Wilczek Kimdir? 2004 Yılı Nobel Ödüllü Fizikçinin Hayatı

0
Advertisement

Frank Anthony Wilczek kimdir ve ne yapmıştır? 2004 yılı Nobel ödülünü kazanan fizikçi Frank Anthony Wilczek’in hayatı ve çalışmaları

Frank Anthony Wilczek

Frank Anthony Wilczek

Frank Anthony Wilczek (15 Mayıs 1951 doğumlu) Amerikalı Nobel ödüllü, matematikçi ve teorik fizikçidir. Halen Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) Herman Feshbach Fizik Profesörü ve Stockholm Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapmaktadır. Wilczek, David Gross ve H. David Politzer ile birlikte 2004 yılında Nobel Fizik Ödülü’ne asimptotik özgürlük teorisi keşifleri sebebiyle layık görülmüşlerdir. Yaşamın Geleceği Enstitüsü Bilimsel Danışma Kurulu üyesidir.

Biyografisi

Polonya ve İtalyan asıllı olarak Mineola, New York’ta doğan Wilczek, Queens’teki devlet okullarında Martin Van Buren Lisesi’nde eğitim gördü. Bu sıralarda Wilczek’in ailesi, Frank Wilczek’in bir IQ testi yaptırmış olmasının bir sonucu olarak, onun istisnai olduğunu fark etti. Katolik olarak yetiştirildi.

Matematik alanında lisans derecesini 1970 yılında Chicago Üniversitesi’nde, Matematik alanında Yüksek Lisansını, 1972’de Princeton Üniversitesi’nde doktora derecesini aldı. 1974’te Princeton Üniversitesi’nde fizik alanında yüksek lisans yaptı. Wilczek, MIT Teorik Fizik Merkezi’nde Herman Feshbach Fizik Profesörlüğü’ne sahiptir. Princeton’daki Institute for Advanced Study’de ve Santa Barbara’daki California Üniversitesi Teorik Fizik Enstitüsü’nde çalıştı ve aynı zamanda NORDITA’da misafir profesördü.

Wilczek, 2000 yılında Hollanda Kraliyet Sanat ve Bilim Akademisi’nin yabancı bir üyesi oldu. 2002’de Lorentz Madalyası ile ödüllendirildi. Wilczek, 2003 yılında Amerikan Fizik Topluluğu Lilienfeld Ödülü’nü kazandı. Aynı yıl Matematik Fakültesi’ne layık görüldü ve Prag’daki Charles Üniversitesi’nden Fizik Hatıra Madalyası. Avrupa Fizik Derneği’nin 2003 Yüksek Enerji ve Parçacık Fiziği Ödülünün eş-alıcısı oldu. Wilczek aynı zamanda 2005 Kral Faysal Uluslararası Bilim Ödülü’nün eş-alıcısıydı. 25 Ocak 2013’te Wilczek, İsveç Uppsala Üniversitesi Fen ve Teknoloji Fakültesi’nden fahri doktora aldı.

Advertisement

Halen Society for Science & the Public yönetim kurulunda görev yapmaktadır.

Wilczek, 3 Temmuz 1973’te Betsy Devine ile evlendi ve iki kızı var.

Wilczek, 2014 yılında Stephen Hawking ve diğer iki bilim insanıyla birlikte bir mektup kaleme alarak “Yapay zekayı yaratmadaki başarı insanlık tarihindeki en büyük olay olacaktır. Ne yazık ki, risklerden nasıl kaçınacağımızı öğrenmezsek, sonuncusu da olabilir.” dedi. İnsanlığın karşı karşıya olduğu varoluşsal riskleri, özellikle de gelişmiş yapay zekadan kaynaklanan varoluşsal riskleri azaltmak için çalışan bir kuruluş olan Yaşamın Geleceği Enstitüsü Bilimsel Danışma Kurulu’nun bir üyesidir.

Frank Wilczek

Araştırmaları;

1973’te, Princeton Üniversitesi’nde David Gross ile çalışan bir yüksek lisans öğrencisi olan Wilczek, “kuarklar birbirine ne kadar yakınsa, aralarındaki güçlü etkileşim (veya renk yükü) o kadar az” olan asimptotik özgürlüğü keşfetti; kuarklar birbirine çok yakın olduğunda, aralarındaki nükleer kuvvet o kadar zayıftır ki neredeyse serbest parçacıklar gibi davranırlar. H. David Politzer tarafından bağımsız olarak keşfedilen teori, kuantum kromodinamiğinin gelişimi için önemliydi.

Wilczek eksenleri, anyonları, asimptotik özgürlüğü, kuark maddesinin renk süperiletkenlik aşamalarını ve kuantum alan teorisinin diğer yönlerini ortaya çıkarmaya ve geliştirmeye yardımcı oldu. Yoğun madde fiziği, astrofizik ve parçacık fiziği üzerinde çalıştı.

Advertisement

2012’de uzay-zaman kristali fikrini önerdi.

Güncel araştırmaları
  • “Saf” parçacık fiziği: teorik fikirler ve gözlemlenebilir fenomenler arasındaki bağlantılar;
  • maddenin davranışı: kuark maddesinin ultra yüksek sıcaklık ve yoğunlukta faz yapısı; renkli süper iletkenlik;
  • parçacık fiziğinin kozmolojiye uygulanması;
  • alan teorisi tekniklerinin yoğun madde fiziğine uygulanması;
  • kara deliklerin kuantum teorisi.


Leave A Reply