Frasquita Opereti ( Franz Lehár) Konusu ve Özellikleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Frasquita Opereti kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Frasquita Operetinin konusu, özeti, hakkında bilgi.

FRASQUİTA

Üç perdelik operettir.

  • Metin: A M. Willner ve Heinz Reichert.
  • Bestecisi: Franz Lehár
  • İlk oynanış: 1922 Viyana.
  • Başlıca kişiler: Aristide Girot, Dolly, Armand Mirbau, Hippolyt Gallipot, Frasquita, Sebastiano, Juan.
  • Konunun geçtiği çağ ve yer: Çağımızda Barselona ve Paris.

Konusu:

Barselona’da bir otel salonu. Zengin fabrika sahibi Girot çocukluğundan beri görmediği genç yeğeni Arman Mirbau’yu beklemekte, bir yandan eğlenen gemicileri seyretmektedir. Paris’ten gelecek olan Armand’ı kızı Dolly ile evlendirmek niyetindedir. Salonda gürültü çoğalmış, başta dilber Frasquita olmak üzere içeri dolan çingeneler kavga ve dansa koyulmuştur.

Dans biterken Armand yanında arkadaşı Hippolyt’le gözükür. Konuşmalar ilerledikçe Hippolyt’in Dolly’ye özel ilgi gösterdiği, Armand’ın ise Frasquita’yi pek beğendiği anlaşılır. Fakat güzel çingene dansöz bir arkadaşıyla kavgaya tutuşmuş, bıçak çekmiştir. Armand bıçağı kadının elinden alır, kavga biterken altın sigara tabakasının kaybolduğunu görür. Frasquita’yi hırsızlıkla suçlar. Frasquita bu suçlamaya çok kızarak öç almak için yemin eder. Armand kısa süre sonra pişman olur, bir gül göndererek özür dilemek isterse de sonuç alamaz. Frasquita «Alhambra» adlı gece kulübünde çalışmaya başlamış, Girot kızını, Armand ve Hippolyt’i alıp oraya gelmiştir. Armand dansözü görünce nişanlısı Dolly’yi unutarak ona koşar. Bu durum Dolly’yi fena halde üzmüş, Hippolyten avutucu sözleriyle acısı hafiflemiştir. Armand artık Frasquita’nin delisidir; Girot’yu ve Dolly’yi unutmuştur. Bu gerçek nişanın bozulmasıyla sonuçlanır.

Frasquita salonda çıldırtıcı bir dansa başlamış, delikanlı kıskançlıktan deliye dönmüştür. Kadını «orta malı» olmakla suçlarken Frasquita dansörlerden Sebastiano’yu çağırır. Armand’a adamın sevgilisi olduğunu söyler. Armand yıkılmış, düş kırıklığıyla salondan çıkmıştır Frasquita öcünü almıştır ama pişmandır; Armand’ı sevdiğini anlamıştır. Delikanlı Paris’e döner, fakat Frasquita’yi unutamamıştır. Arkadaşlarının avutmaları sonuç vermemiş, o gün kutlanacak karnavala katılmayı kabul etmemiştir. Hippolyt girer, Dolly ile nişanlandığını haberler. Onu Frasquita izlemiştir.

Advertisement

Ancak kadının gelişini umursamayan Armand ona kapıyı göstermekten çekinmez. Girot gözükür, bir dileği vardır; Armand’ın evinde bir kadınla buluşmayı düşünmüş, ondan kadını çağıran özel bir mektupla evin anahtarını istemeye gelmiştir. Armand mektubu yazar, anahtarı verir ve sonra Frasquita’nın hayaliyle dalar Bir ara kapı açılır, Frasquita gene belirmiştir karşısında. Bu Gurot’nun düzenlediği bir plânın sonucudur; Armand’a yazdırdığı mektubu Frasquita’ya götürmüş, onun pişman olup kendisini beklediğini söylemiştir. Kuşku, öç ve kin sona ermiş, sevgililer birbirlerinin kollarına atılmışlardır.

Çingene ve sosyete yaşamı arasında sallanan konu Lehar’ın olgunluk çağlarına özgü bir ustalıkla süslenmiş, tatlı İspanyol atmosferi başarının baş nedenlerinden biri olmuştur.

Tanınmış bölümler:

«Schatz, ich bitt dich», «Du siehst auf jedem kleinen Blatt», «Wo du weilst».


Leave A Reply