Friedrich Sertürner Kimdir? Alkaloid Kimyasının Öncüsü, Morfini Bulan Alman Kimyacı

0
Advertisement

Friedrich Sertürner kimdir? Morfini bulması ile tanınan ve alkaloid kimyasının öncüsü kabul edilen Alman kimyacı Friedrich Sertürner hayatı ve başarıları.

Friedrich Sertürner

Friedrich Sertürner (Kaynak : wikipedia.org)

Friedrich Wilhelm Adam Sertürner (19 Haziran 1783 – 20 Şubat 1841) bir Alman eczacı ve alkaloid kimyasının öncüsüdür. En çok 1804’te morfini keşfetmesiyle tanınır.

Hayatı ve Başarıları

Friedrich Wilhelm Adam Sertürner, Joseph Simon Serdinner ve Marie Therese Brockmann’ın çocukları olarak 19 Haziran 1783’te Neuhaus, Kuzey Ren-Vestfalya’da (şimdi Paderborn’un bir parçası ) doğdu. Ailesi öldükten sonra Paderborn’da eczacı çırağı oldu.

Morfini afyondan ilk izole eden Sertürner oldu . Yunan rüyalar tanrısı Morpheus’tan sonra izole edilmiş alkaloidmorfium” adını verdi . İzolasyonu, kristalleşmesi, kristal yapısı ve farmakolojik özellikleri hakkında ilk önce sokak köpeklerinde ve daha sonra kendi deneylerinde çalıştığı kapsamlı bir makale yayınladı. Morfin sadece afyondan elde edilen ilk alkaloid değil, aynı zamanda herhangi bir bitkiden izole edilen ilk alkaloiddi . Böylece Sertürner, tıbbi bir bitki veya bitki ile ilişkili etken maddeyi izole eden ilk kişi oldu. Onun ortaya çıkardığı bilim dalı o zamandan beri alkaloid kimyası olarak bilinir hale geldi.

1806’da Sertürner Einbeck’e taşındı ve eczacı yardımcısı olarak çalıştı. 1809’da Sertürner, sahip olduğu ilk eczaneyi Einbeck’te açtı . Morfinin etkilerini araştırmaya devam etti. 1817’de “Ueber das Morphium als Hauptbestandteil des Opiums” adlı makalesinin yayınlanmasından sonra, morfin üzerindeki çalışmaları daha yaygın olarak bilinir hale geldi ve morfin daha yaygın olarak kullanılmaya başlandı. 1822’de Sertürner , 20 Şubat 1841’de ölümüne kadar çalıştığı Hamelin’deki (Rathaus Apotheke) ana eczaneyi satın aldı. Einbeck’e gömüldü.

1817’de Sertürner, Jena Üniversitesi’nden fahri doktora verildi. 1831’de Sertürner, Montyon Ödülü’nü ve ‘İnsanlığın Hayırsever’ unvanını aldı.

Advertisement

Morfin Nedir?

Morfin, narkotik Tıpta hidroklorür, sülfat, asetat ve tartrat tuzları şeklinde kullanılan analjezik ilaçtır. Morfin, yaklaşık 1804 yılında Alman kimyager Sertürner tarafından afyondan izole edilmiştir . Fiziksel sıkıntı seviyesini azaltma gücüyle, morfin, kanserden kaynaklanan ağrıların tedavisinde ve vakalarda kullanılan en önemli doğal bileşikler arasındadır. Diğer analjeziklerin başarısız olduğu yerlerde başarı ile kullanılmaktadır. Ayrıca travmatik şok, iç kanama, konjestif kalp yetmezliği gibi durumlarda sistemi yorgunluğa karşı koruyan sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Hızlı etki sağlamak için en sık enjeksiyon yoluyla uygulanır, ancak ağızdan verildiğinde de etkilidir.

Morfin, rahat, uykulu bir durum ve solunum, dolaşım ve mide-bağırsak sistemlerinin depresyonundan kaynaklanan birçok yan etki üretir. Aynı zamanda bir kusturucu ve genel bir depresandır . İlacın en ciddi dezavantajı bağımlılık yapmasıdır.


Leave A Reply