Futbol Terimleri ve Anlamları Nelerdir? Futbolun Tarihçesi Genel Anlatım

0
Advertisement

Futbol hakkında genel bilgiler. Futbol oyununun tarihçesi nasıldır? Futbol terimleri ve anlamları nelerdir? Maddeler halinde kısa açıklamaları.

Futbol

Kaynak: pixabay.com

Futbol hakkında genel bilgi

Tüm dünya üzerinde, çoğu zaman erkeklerin hayatında çok önem verdikleri ve belki de hayatlarının bir parçası haline getirdikleri spor türlerinden biri de kuşkusuz futboldur. Bazı bireyler taraftarlık boyutunu hayatlarında çok ileri noktalara taşıyıp takımları uğruna bir hayat dahi sürdürebilmektedir.

Günümüzde futbol artık bir spor dalı olmasının haricinde uluslararası bir endüstri haline gelmiştir. Yüzlerce futbol takımının yaptıkları karşılaşmalar, transfer dönemleri, takımlara ait ürünlerin satıldıkları mağazalar bu endüstrinin içerisinde çok büyük paraların dönmesine de sebep olmaktadır. Aynı şekilde bu devasa büyüme, medya sektöründe de takımların kendilerinin, takım oyuncularının ve özel hayatlarının da futbol meraklılarının hayatında bir parça olarak yer almaya başlamaktadır.

Futbol

Kaynak : pixabay.com

Futbol oyununun tarihçesi

Futbolun tarihsel sürecine bakıldığında, ilk olarak Romalılar, Çinliler, Yunanlar, Mısırlılar ve Maya toplumlarında bu toplumların gelişim süreçlerinde önemli bir yer tuttuğu belirlenmiştir. Bu oyun saydığımız bu kültürlerde ayakla yuvarlak bir cisme vurarak oynadıkları bir oyun çerçevesinde gelişim göstermiştir. Futbola dair ortaya çıkartılan ilk kurallar ise 1863 yılına dayanmaktadır. Londra Futbol Birliği, futbol oyunlarına evrensel olarak geçerli olacak bir takım kurallar belirlemiştir.

Bu tip medeniyetlerde oynanan futbol oyunu, daha sonrasında İngiliz gemiciler, İngiliz askerler ve İngiliz ticaret adamları vasıtasıyla zaman içerisinde Güney Amerika bölgesinde, Güney Afrika bölgesinde, Hindistan’da ve Avrupa’da da sıklıkla oynanan bir oyun haline dönüşmüştür.

Futbolun uluslararası olarak bir çatı altında toplanması ise 1904 yılının 21 Mayısında “FIFA”nın kurulmasıyla birlikte gerçekleşmiştir. Açılım olarak Uluslararası Futbol Federasyonu Birliği’ni ifade eden FIFA, ülke olarak Fransa’da Paris’te kurulmuş; kurucu üyeler arasında da Belçika, Fransa, İsviçre, Belçika, İsveç, Hollanda, İspanya ve Danimarka bulunmaktadır.

Advertisement

FIFA’nın kurulmasından itibaren ilk kez Dünya Kupası karşılaşmaları 1930 yılında düzenlenmiş ve Uruguay’da oynanmış, organizasyonun sonunda ilk dünya kupasını da Uruguay kazanmıştır.

Yakın tarihe bakıldığında 19. yüzyıl sonlarında futbol oyunu Amerika’da da sıklıkla oynanan bir oyun haline gelmiştir. Öncelikle orada yaşayan göçmenler arasında yaygınlaşan futbol, 19070’li yıllarda Amerika’da da ilk kez ulusal bir futbol liginin kurulmasıyla birlikte daha da ciddiye alınan bir spor dalı haline gelmiştir. Hatta dünyadaki ilk Olimpiyat madalyasını da karşılaşmaların sonucunda İngiltere milli takımı elde etme hakkı kazanmıştır.

futbol

Kaynak: pixabay.com

Futbol terimleri ve anlamları nelerdir?

Futbol oyunuyla ilgili çok fazla terim bulunmaktadır. Bu terimler bir futbol karşılaşmasının nasıl oynanacağını, futbolda uyulması gereken ana kuralları ve futbolun içerdiği ana hatları belirlemektedir. Bahsedilen kuralların bilinmemesi dahilinde futbolun gerektiği gibi oynanması, saha içerisinde hem oyuncular için hem de taraftarlar için keyif verici bir müsabakanın ortaya çıkması mümkün olmamaktadır. Gereken ciddiyetin ve coşkunun sağlanabilmesi için mutlaka kuralların bilinmesi ve oyun mantığının da bu kurallar üzerinden geliştirilmesi gereklidir. En çok kullanılan futbol terimleri ve anlamları ise şöyledir;

 • Taç atışı : Topun, sahanın yan taraflarında yer alan çizgilerin dışına çıkmasıyla birlikte oyunun o alandan yeniden başlaması durumudur.
 • Ofsayt : Oyundaki bir oyuncunun gövdesinin, kafasının ya da ayağının bir bölümünün rakip takımın kale çizgisine oyundaki toptan ve ya kendisine yakın olan son rakibinden daha da yakın olması anlamındadır.
 • Kale vuruşu : “Aut atışı” olarak da adlandırılan bu terimde, yapılan vuruşla birlikte eğer top rakip takımın ağlarıyla buluşursa gol geçerli sayılmaktadır ancak tam tersi top, atışı kullanan takımın kalesine girerse gol geçeli sayılmaz ve rakip takım köşe vuruşu kullanarak oyunu yeniden başlatmaktadır.
 • Faul : Oyun içerisindeki rakip takımın oyuncusuna kural dışı hareketlerde bulunma durumu(kasti olarak ittirme, düşürme vb.)dur.
Ceza sahası :

Kalenin ön kısmında ve sahanın iki yakasında da bulunan bölge ceza sahasıdır.

 • Atak : Yapılış amacı gol atmak olan her türlü harekete verilen genel isimdir.
 • Defans : Rakip takımın saha içerisinde gol atmasını engellemek amacıyla yapılan her türlü harekettir.
 • Asist : Aynı takımda olduğu arkadaşına gol atması için verilen pas asisttir.
 • Top sürme : “Dribling” olarak da adlandırılan bu hareket, ayağın iç kısmıyla ya da dış kısmıyla saha içerisinde topu ilerletmektir.
 • Aut : Futbol topunun sahada hücum yapan oyuncular tarafından kale üzerinden ya da korner çizgilerinden dış tarafa doğru çıkartılmasıdır.
 • Korner : Sahadaki defans oyuncularının ya da kalecinin kale yan çizgilerinden topu çıkarması sonucunda atağa geçen rakip takım oyuncularının topu tekrardan korner kullanma alanından ayağıyla oyuna sokmasıdır.
 • Frikik : Oyunda faule uğrayan takımın serbest vuruş kullanma hakkıyla oyunu tekrardan devam ettirmesidir.


Leave A Reply