Gargoyle (Çörten) Nedir? Özellikleri Nelerdir? Gargoyle Neyi Sembolize Eder?

0

Gargoyle nedir? Türkçe karşılığı olarak “Çörten” ifadesi kullanılan gargoylelerin özellikleri ve sembolize ettikleri şey nedir? Tarihçesi nasıldır?

Bir gargoyle, tipik olarak Gotik mimaride bulunan, bir çatıdan ve bir binanın yanından uzağa su taşımak için tasarlanmış bir musluğu olan oyulmuş veya kalıplanmış bir grotesktir. Genellikle boynuzları, kanatları ve açık çeneleri olan vahşi görünümlü yaratıklar olarak tasvir edilirler. “Gargoyle” kelimesi, “boğaz” veya “gulet” anlamına gelen Fransızca “gargouille” kelimesinden gelir. Orta çağda, çirkin yaratıkların koruyucu güçlere sahip olduğuna inanılıyordu ve genellikle kötü ruhları kovmak için kullanılıyordu.

Gargoyle, öncelikle Gotik mimarisiyle ilişkilendirilir. Bu figürler için ahşaptan taşa geçiş muhtemelen 13. yüzyılın başlarında meydana geldi ve kısa süre sonra işlevsiz kullanıma doğru genişletildi. Gotik çirkin yaratıklar fizyonomide hayal ürünü ve oldukça etkileyici olma eğiliminde olduklarından, genellikle grotesk olarak adlandırılırlar. Gargoyleler üslup ve sembolik önem atfedilmiş olsa da, karakterleri Gotik çağa damgasını vuran üretken yaratıcı enerjiye atfedilebilir.

Konular geniş bir yelpazeyi kapsar ve her zaman grotesk değildir. Hem vahşi hem de evcil hayvan temaları ve kimera adı verilen garip hayvan karışımları hakimdir. Bununla birlikte, vahşi adamlardan şövalyelere kadar değişen insan kafaları veya figürleri de ortaya çıkar. Konuların doğası mutlaka kötü değildir, ancak keşişler ve hacılar gibi adanmış türleri içerir.

Gargoyle benzeri figürler, Gotik ev dekorasyonlarında ve özellikle koro tezgahlarındaki verimli süslemelerde bulunur. Tüm bu tür çalışmaların canlı, etkileyici ve kendiliğinden doğası, onu modern zevk için en çekici Gotik sanat formlarından biri haline getiriyor.

Gargoyle neyi sembolize ediyor?

Gargoyle, tipik olarak suyu binadan uzaklaştırmak için tasarlanmış bir ağzı olan oyulmuş bir taş figür şeklini alan bir mimari süsleme türüdür. Tarihsel olarak gargoyles, kiliseler, katedraller ve kaleler gibi binalarda dekorasyon olarak kullanılmıştır.

Gargoyles genellikle grotesk bir görünüme sahiptir ve genellikle kötülüğü sembolize etmek veya kötü ruhları kovmak için kullanılırdı. Binayı ve sakinlerini kötü güçlerden koruma gücüne sahip oldukları düşünülüyordu. Bazıları ayrıca, gargoyle varlığıyla yenildiğine inanılan belirli bir iblis veya şeytanı temsil etmek için kullanıldı.

Sembolik rollerine ek olarak, çörtenler, yağmur suyunu binadan uzaklaştırarak yapının zarar görmesini önlemeye yardımcı olarak pratik bir amaca da hizmet ettiler.

En Ünlü Gargoyle Örnekleri Nelerdir?

Gargoylelerin en ünlü örneklerinden bazıları şunlardır:

  1. Paris, Fransa’daki Notre-Dame Katedrali – Katedral, bir aslan gövdesi ve bir keçi kafası olan efsanevi bir yaratık olan “Chimère” de dahil olmak üzere bir dizi ünlü çirkin yaratıklara ev sahipliği yapar.
  2. Londra, İngiltere’deki Westminster Abbey – Ortaçağ kilisesi, 13. yüzyılda yağmur musluğu olarak hizmet etmesi için eklenen çirkin yaratıklarıyla tanınır.
  3. Çek Cumhuriyeti, Prag’daki St. Vitus Katedrali – Katedral, bir dizi hayvan benzeri figür de dahil olmak üzere bir dizi karmaşık ve ayrıntılı gargoyle ev sahipliği yapmaktadır.
  4. Lincoln, İngiltere’deki Lincoln Katedrali – Katedralde, ortaçağ sanatında yaygın bir figür olan yeşil bir adamın tasviri de dahil olmak üzere bir dizi çirkin yaratık vardır.
  5. Wells, İngiltere’deki Wells Katedrali – Katedralde domuz tutan bir adam figürü de dahil olmak üzere bir dizi benzersiz ve ilginç gargoyle vardır.
  6. Chartres, Fransa’daki Chartres Katedrali – Katedral, bazılarının var olan en eski olduğu düşünülen birçok gargoylesiyle tanınır.

Bunlar çirkin yaratıkların (gargoyle) en ünlü örneklerinden bazılarıdır, ancak dünyadaki diğer birçok katedral, kilise ve kale de bu mimari unsurlara sahiptir.


Leave A Reply