Gelibolu Yarımadası’nın Çanakkale Savaşındaki Önemi Nedir?

0
Advertisement

Çanakkale Savaşı, Gelibolu Yarımadası neden önemli olmuştur? Gelibolu Yarımadasının stratejik ve savaştaki önemi nedir?

Gelibolu Yarımadası Haritası

Gelibolu Yarımadası Haritası

Gelibolu Yarımadası’nın Önemi

Yüzyıllar boyu Türk Boğazları, açık denizlere inmek, sıcak iklimlere kavuşmak politikası güden güçlerle, Ortadoğu, Akdeniz ve Hint Okyanusunda egemenlik kurmak isteyen güçlerin uyguladıkları emperyalist politikalar sonucu, jeopolitik açıdan stratejik bir önem arzetmiştir. Çanakkale boğazına hakim olmanın en önemli koşulunun, Gelibolu Yarımadasına hakim olunması gerektiği Çanakkale savaşları ile kanıtlanmıştır. Yarımadanın önemini belirleyen başlıca olgular şunlardır:

1 – Dünya savaş tarihinde dar bir alanda 525.000 askerle geldikleri savaş alanında 200.000 ingiliz, 48.000 Fransız, 20.000 Avusturalya’lı, 10.000 Yeni Zelanda 6.000 Hintli olmak üzere 284.000 askerini kaybetmiştir.

Çanakkale’nin geçilemeyeceğini anlayan itilaf devletleri 10 Ocak 1916 tarihinde kutsal toprakları terk etmişlerdir. 500.000 askerin hayatını yitirdiği sayılı savaş alanlarından biri olması.

2 – Balkan bozgunundan sonra, şan, şeref ve kahramanlıklarla dolu Türk Milletinin tarihine, destanlarla dolu yeni bir onur belgesi eklemesi.

3 – Kurtuluş savaşımızın liderliğini yapan büyük ATATÜRK’ün Arıburnu-Anafartalar cephesinde kazandığı kesin zaferle tarih sahnesine çıktığı yer olması.

Advertisement

4 – ATATÜRK’ün sözü ile “Bütünüyle bir Türk Abidesi” niteliğinde olan yarımadanın, günümüzün genç ve gelecek kuşaklarına barışın değerini anlatan, salaşın vahşetini gösteren önemli bir tarihi mekan olması.


Leave A Reply