Gemlik Nerededir? Gemlik İlçesinin Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Gemlik nerededir? Gemlik hangi ilimize bağlıdır? Bursa iline bağlı Gemlik ilçesinin coğrafi özellikleri hakkında bilgiler.

Gemlik

Gemlik – Bursa (Kaynak : Gemlik Belediyesi)

Gemlik; Bursa İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 21 köyü vardır. İlin kuzeyinde; batıdan Gemlik Körfezi, doğudan Orhangazi, güneyden Gürsu ve Yıldırım, kuzeyden Yalova’nın Armutlu ilçeleriyle çevrilidir.

Gemlik Ovası kuzeyde Armutlu Yarımadası güneyi ve bu yarımada üzerinde doğu-batı doğrultusunda uzanan Samanlı Dağları ile güneyde Katırlı Dağları’nın bir bölümünü içeren ilçe topraklarında en yüksek nokta 920 m’ yi geçmez. Armutlu Yarımadası’nın batı ve güney kıyılarında yükseklik belirgin biçimde azalmasına karşın, kıyı düzlükleri fazla geniş değildi. Samanlı Dağları ile Katırlı Dağları arasında Garsak Çukuru’nu oluşturan boğaz, Gemlik Körfezi ile İznik Gölü’nü de içine alan bir çöküntü havzasıdır.

Deniz düzeyiyle hemen hemen aynı düzeyde olan havzalarla kaplı verimli bir tarım alanıdır. İlçenin en önemli suyu, İznik Gölü’nün fazla sularını Gemlik Körfezi’ne boşaltan Garsak Çayı’dır. Marmara-Akdeniz arası bir geçiş ikliminin gözlendiği ilçede, yıllık ortalama sıcaklık 15°C, yağış tutarı 740 mm’ dir. Alçak kesimler maki toplulukları (özellikle zeytinlikler), dağların yamaçları meşe ve çam ormanlarıyla kaplıdır. Ekonomide tarımın yanı sıra’ son yıllarda endüstri etkinlikleri de önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Zeytin (özellikle sofralık tirilye zeytini), buna bağlı zeytinyağı ve meyve (üzüm, elma, şeftali) üretimi en büyük gelir kaynaklarıdır. Bursa zeytin üretiminin 1/3’ünden fazlasını Gemlik karşılar. Buğday, arpa ve fasulye öteki başlıca tarım ürünleridir.

Aynı adı taşıyan körfezin doğu kıyısında kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 29 km uzaklıktadır. Son yirmi yılda hızlı bir nüfus artışına sahne olan ilçe merkezi, kuzey kıyı boyunca Kumla yönünde büyümektedir. Orta tonajlı (15-18.000 ton) gemilerin yanaşabileceği Gemlik Limanı’ndan ilin ve ilçenin tarım ve endüstri ürünlerinin bir bölümü İstanbul’a ve dış ülkelere gönderilir. Gemlik doğal güzellikleri, kaplıcalarıyla (Armutlu, Kumla), aynı zamanda bir tatil ve turizm beldesidir.

Advertisement

Leave A Reply