Genotropin İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Genotropin ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Genotropin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Genotropin neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Genotropin

Genotropin

Kullanımları

Bu ilacın çeşitli markaları aşağıdaki tıbbi durumlardan birinin tedavisi için kullanılır: büyüme başarısızlığı, büyüme hormonu eksikliği, bağırsak bozukluğu (kısa bağırsak sendromu) veya HIV ile ilgili kilo kaybı.

Somatropin ayrıca belirli bozuklukları olan çocuklarda (Noonan sendromu, Turner sendromu, idiyopatik kısa boy) boyu uzatmak için kullanılır.

Genotropin Şırınga nasıl kullanılır?

Somatropin kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilacın bazı markaları bir kas içine veya derinin altına enjeksiyon yoluyla verilir. Bazı markalar sadece deri altına enjekte edilebilir. Bu ilacı enjekte etme şekliniz kullandığınız markaya bağlı olacaktır. İlacınızı enjekte etme şeklinizin doğru olduğundan emin olmak için eczacınıza danışın. Cildin altındaki problemli alanlardan kaçınmak için enjeksiyon bölgesinin yerini değiştirmek önemlidir. En iyi sonuç için, bu ilaç tam olarak doktorunuz tarafından reçete edildiği gibi kullanılmalıdır. Tedavinizi anlamak ve doktorunuzun talimatlarını yakından takip etmek önemlidir.

Advertisement

Dozaj yaşınıza, kilonuza, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Çözeltiyi karıştırırken sallamayın. Sallamak ilacın düzgün çalışmamasını sağlar. Kullanmadan önce bu ürünü partikül veya renk değişikliği açısından görsel olarak kontrol edin. İkisinden biri varsa, sıvıyı kullanmayın. Tıbbi malzemelerin nasıl güvenli bir şekilde saklanacağını ve atılacağını öğrenin.

Kalem cihazı kullanıyorsanız, iğne değiştirilse bile kalem cihazınızı başka biriyle paylaşmayın. Diğer insanlara ciddi bir enfeksiyon verebilir veya onlardan ciddi bir enfeksiyon alabilirsiniz. Tıbbi malzemelerin nasıl güvenli bir şekilde saklanacağını ve atılacağını öğrenin.

Bu ilaç kısa bağırsak sendromu için kullanılıyorsa, özel bir diyetin (yüksek karbonhidrat / az yağlı) veya besin takviyelerinin kullanılması yardımcı olabilirse doktorunuza danışın.

Bu ilaç kilo kaybı / kas kaybı için kullanılırsa, ilacın etkilerini fark etmek 2 hafta kadar sürebilir. Bu ilacı reçete edilenlerden daha fazla kullanmayın veya yan etki riski artacağından daha sık kullanmayın.

Yan etkiler

Baş ağrısı, bulantı, kusma, halsizlik, kas ağrısı veya halsizlik oluşabilir. Bu belirtiler devam ederse veya rahatsız edici hale gelirse, derhal doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendirin.

Advertisement

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyin: gevşeklik, kalıcı yorgunluk, olağandışı / açıklanamayan kilo alımı, sürekli soğuk intoleransı, sürekli yavaş kalp atışı, hızlı kalp atışı, kulak ağrısı / kaşıntı, işitme sorunları, eklem / kalça / diz ağrısı, uyuşma / karıncalanma, susuzluk veya idrara çıkmada olağandışı artış, şişen eller / ayak bilekleri / ayaklar, boyutunda değişiklik, kalıcı bulantı / kusma, şiddetli mide / karın ağrısı.

Görme sorunları / değişiklikleri, nöbet, şiddetli baş ağrısı gibi çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Prader-Willi sendromlu çocuklarda nadiren (muhtemelen ölümcül) akciğer / solunum problemleri bu ilaçtan kaynaklanabilir. Daha yüksek risk altında olanlar erkekleri, aşırı kilolu çocukları veya ciddi akciğer / solunum problemleri olanları (örneğin uyku apnesi, akciğer enfeksiyonları, akciğer hastalığı) içerir. Çocuklar tedavi öncesi ve sırasında bazı solunum problemleri (üst solunum yolu tıkanıklığı) açısından kontrol edilmelidir. Uyku sırasında ağır horlama veya düzensiz solunum (uyku apnesi) hava yolu tıkanıklığı belirtileridir. Bu belirtiler ortaya çıkarsa derhal doktora söyleyin. Ayrıca ateş, sürekli öksürük veya nefes darlığı gibi akciğer enfeksiyonu belirtilerini de bildirin.

Somatropin, tümör veya kanser olma riskinizi artırabilir. Bu ilacın ayrıntılarını, risklerini ve faydalarını doktorunuzla tartışın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdaki ciddi alerjik reaksiyon belirtilerinden herhangi birini fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şiddetli şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Somatropin kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler (bazı markalarda bulunan benzil alkol veya metakresol gibi) içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de adrenal bez problemleri, göz problemleri (örn. Diyabetik retinopati), yakın zamanda yapılan büyük cerrahi / yaralanma, şiddetli solunum problemleri (akut solunum yetmezliği), diyabet veya aile öyküsü diyabet, obezite, böbrek hastalığı, tümörler (özellikle baş / boyun kanseri), tiroid problemleri, sırt problemleri (skolyoz).

Diyabetiniz varsa, bu ilaç kan şekerinizi artırabilir. Kan şekerinizi düzenli olarak talimatlara uygun olarak kontrol edin ve sonuçları doktorunuzla paylaşın. Artan susuzluk / idrara çıkma gibi yüksek kan şekeri belirtileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin. Doktorunuzun diyabet ilacınızı, egzersiz programınızı veya diyetinizi ayarlaması gerekebilir.

Bu ilaç yenidoğanlara verildiğinde, koruyucu içermeyen enjeksiyon için steril su ile karıştırın. Bu ürünü karıştırmak için kullanılan sıvı içinde bulunabilen bir koruyucu (benzil alkol), yaşamın ilk aylarında bebeğe enjeksiyon yoluyla verilirse nadiren ciddi sorunlara (bazen ölüm) neden olabilir. Düşük doğum ağırlıklı bebeklerde risk daha fazladır ve artan miktarda benzil alkol ile daha fazladır. Semptomlar ani nefes nefese kalma, düşük tansiyon veya çok yavaş bir kalp atışını içerir. Bu belirtileri ortaya çıkarsa derhal doktora bildirin.

Advertisement

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle kan şekeri veya şişme ayak bilekleri / ayakları üzerindeki etkilere daha duyarlı olabilir.

Bu ilaç sadece hamilelik sırasında açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.


Leave A Reply