George Washington Goethals Kimdir? Panama Kanalı’nı İnşa Eden Mühendisin Hayatı

0

George Washington Goethals kimdir ve ne yapmıştır? Panama kanalını inşa eden mühendisin hayatı, çalışmaları ve başarıları.

GEORGE GOETHALS (1858 – 1928)

George Washington Goethals (29 Haziran 1858 – 21 Ocak 1928), Panama Kanalı’nın inşaatını ve açılışını denetlemesiyle tanınan bir Birleşik Devletler Ordusu subayı ve inşaat mühendisiydi. New York ve Elizabeth, New Jersey’i kapsayan Goethals Köprüsü ve Panama’nın Balboa kasabasında bulunan Goethals Anıtı onuruna adlandırılmıştır. Oyuncu Angela Goethals’ın büyük-büyük-büyükbabasıdır.

George Washington Goethals

Kaynak : wikipedia.org

Biyografisi

Brooklyn, New York’ta doğdu. 1880’de mezun olduğu West Point’teki Birleşik Devletler Askeri Akademisi’nde subay eğitimi almadan önce City College of New York’a katıldı. Delta Upsilon kardeşliğinin bir üyesiydi. Aynı yıl, Birleşik Devletler Ordusu Mühendisler Birliği’nde yarbay olarak görevlendirildi. 1888 yılına kadar akademide sivil ve askeri mühendislik dersleri verdi. 1891’de yüzbaşı rütbesine yükseldi.

İspanya-Amerika Savaşı sırasında bir yarbay ve Birleşik Devletler Gönüllüleri’nin baş mühendisiydi. 1907’de Amerika Birleşik Devletleri başkanı Theodore Roosevelt, onu Panama Kanalı’nın baş mühendisi olarak atadı. Kanalın inşaatı, planlanandan bir yıl önce 1914’te, 1 Haziran 1915’te tamamlandı.

Görevi yerine getirirken, bazı dağların yüksekliğinin düşürülmesi, Gatun barajının inşası ve Atlantik Okyanusu’nun seviyesi arasındaki yükseklik farkının üstesinden gelmeyi mümkün kılan kilit sistemi gibi birkaç büyük problemle uğraşmak zorunda kaldı.

Albay Goethals, Batı dünyasının mühendislerinden ve teknik basınından çok övgü aldı. 1914 baharında National Geographic Society, New York Civic Forum ve National Institute of Social Sciences’dan madalyalar kazandı. Başkan Wilson, onu Panama Kanalı Bölgesi’nin ilk Valisi olarak atadı.

1916’da Kanal Bölgesi Valisi olarak istifa etti. O zamandan beri pozisyonları: 1917’de New Jersey Eyalet Mühendisi. Acil Durum Filosu Şirketi Koordinatörü (kısa bir süre için), Birleşik Devletler Ordusu’nun Quartermaster ve War’dan bir üye Sanayi Kurulu (1918). 1919’da görevden alınmasını istedi. Daha sonra bir mühendislik ve inşaat şirketi işletti.

Kaynak 2 – Kısa Bilgi

Amerika’da Belçikalı bir ailenin oğlu olan George Goethals West Point Askeri Akademisi’nden mezun oldu. Hızla yükselerek 1907’de ABD Başkanı Theodore Roosevelt (1858-1919) tarafından Panama Kanalı’nın baş mühendisliğine getirildi. Çekingen ama kararlı bir insan olan George Goethals kanalı 1914’te tamamlamak için mühendislik ve insangücü bakımından çok büyük engellerle baş etmek zorunda kaldı. 1914’te 1916’ya kadar Panama Kanal Bölgesi valiliğini yaptı. Birinci Dünya Savaşının sonunda New York’ta inşaat mühendisliği danışmanı oldu. New York’ta adı bir köprüye verilmiştir.

Önemli Başarısı: Panama Kanalı’nı inşa etti, 1907 – 1914


Leave A Reply