Georges Clemenceau Kimdir? Fransız Siyasetçinin Hayatı ve Dönemi

0
Advertisement

Georges Clemenceau kimdir? Fransız meşhur siyasetçi Georges Clemenceau hayatı, biyografisi, dönemi, siyasi kariyeri hakkında bilgi.

Georges Clemenceau; Fransız siyaset adamıdır (28 Eylül 1841, Mouilleron-en-Pareds, Mouilleron-Saint-Germain, Fransa – 24 Kasım 1929, Paris, Fransa).

Georges Clemenceau

Kaynak : wikipedia.org

Tıp öğrenimi gördü. Ailesinin etkisiyle genç yaşta politikaya ilgi duydu ve cumhuriyetçi görüşlere sahip oldu. Üç yıl ABD’de kaldı ve Amerikan İç Savaşı ile ilgili gözlemlerini Paris’te yayımlanan Temps dergisine yazdı. Aynı zamanda bir kız okulunda Fransızca öğretmenliği yaptı. 1869’da Paris’e döndü, 1870’de La Justice (Adalet) adlı Radikal Parti’nin çok etkili bir yayın organı olacak gazeteyi yayımladı. Dreyfus Davası‘nda Emile Zola‘yı destekledi, Yahudi aleyhtarlığının karşısına dikildi. 1903’te günlük Laurore (Şafak) gazetesinin genel yayın yönetmenliğini üstlendi. 1906’da ilkin içişleri bakanı, kısa bir süre sonra başbakan oldu. İçişleri bakanlığı sırasında solculara karşı katı tutumu yüzünden Sosyalist Parti ile arası açıldı, başbakanlığı döneminde hızla sağa kaydı. 1909’da başbakanlıktan düşürüldü.

Bundan sonra “hızlı büyüyen Alman tehlikesi“ni gerekçe göstererek Fransa’nın da silahlanması için büyük bir kampanya başlattı.

Görüşlerini daha iyi duyurmak için L’Homme Libre (Özgür İnsan) gazetesini yayımlamaya başladı (1913). Savaşın patlak vermesi ve dozu artan muhalefeti üzerine gazetesi kapatılınca iki gün sonra L’Homme Enchaine (Zincire Vurulmuş İnsan) gazetesini çıkarttı. Aynı zamanda Senato üyesi olarak da militarist bir politikayı savunan ateşli söylevler veriyordu. 1917’de güçlenen bozgunculuk akımı karşısında Cumhurbaşkanı Poincare’nin çağrısıyla başbakan oldu (16 Kasım 1917). O sırada 76 yaşında olan Olemenceau son derece enerjik ve kararlı bir politika izleyerek Fransa’nın savaşı kazanmasını sağladı.

Georges Clemenceau

Kaynak : flickr

Diplomasi alanında da yoğun bir etkinlik gösterdi. Versailles Barışı Fransa’ya pek çok isteğini gerçekleştirme olanağı verdi; olağan siyasal yaşama dönülmesi Clemenceau’ya yaramadı. Hükümeti düşürüldü (20.1.1920). 81 yaşına ulaşmış olan Clemenceau, ABD’de resmi olmayan bir geziye çıkarak önerdiği yeni dünya düzeni üzerine görüşlerini açıkladı. Daha sonra kaleme sarıldı ve birbiri ardına felsefe içerikli iki eser yazdı; Démosthéne (1926) ve Au Soir de la Pensée (Düşüncenin Akşamında) 2 cilt, 1927. Grandeurs et Misères d’une Victoire (Bir Zaferin Büyüklükleri ve Sefillikleri) adını verdiği anılarını tamamlayamadan öldü; kitabı eksik haliyle 1930’da yayımlandı.

23 Haziran 1869’da New York’ta binicilik öğrencilerinden Mary Eliza Plummer (1849–1922) ile evlendi. William Kelly Plummer ve eşi Harriet A. Taylor’un kızıydı. Clemenceaus Fransa’ya taşındı ve birlikte üç çocuğu oldu: Madeleine (1870 doğumlu), Thérèse (1872) ve Michel (1873). Evlilik çekişmeli bir boşanmayla sonuçlandı.

Advertisement
1919 yılında Belçika Kraliyet Bilim, Edebiyat ve Güzel Sanatlar Akademisi üyeliğine seçilmiştir.

Clemenceau, empresyonist ressam Claude Monet’in uzun süredir arkadaşı ve destekçisiydi ve Monet’i 1923’te katarakt ameliyatı olmaya ikna etmede etkili oldu. Clemenceau, on yıldan fazla bir süredir Monet’yi büyük Les Nymphéas’ın Fransız eyaletine bağışını tamamlaması için teşvik etti. (Nilüferler) resimleri şimdi Paris’te Musée de l’Orangerie’de sergileniyor. 1927’de halka açılan özel olarak inşa edilmiş oval galerilerde sergilenmektedir.

Georges Clemenceau

Kaynak : wikipedia.org

Siyasi muhaliflere karşı bir düzine düello yapmış olan Clemenceau, egzersizin önemini biliyordu ve yaşlı bir adamken bile her sabah eskrim antrenmanı yapıyordu. Clemenceau bir ateistti.

Japon sanatına, özellikle Japon seramiklerine ilgi duydu. Şu anda müzelerde bulunan yaklaşık 3.000 küçük tütsü kabı (kōgō 香 合) topladı. Montreal Güzel Sanatlar Müzesi, 1978’de koleksiyonunun özel bir sergisini açtı.


Leave A Reply