Georges Pitoeff Kimdir?

0
Advertisement

Georges Pitoeff kimdir? Rus asıllı tiyatro yönetmeni Georges Pitoeff hayatı ve çalışmaları hakkında bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Georges Pitoeff, (d. 4 Eylül 1884, Tiflis, Rus Çarlığı – ö. 17 Eylül 1939, Cenevre, İsviçre), Pirandello, Shaw, Çehov, Schnitzler ve O’Neill gibi çağdaş oyun yazarlarının yapıtlarını Fransa’da tanıtan Rus asıllı tiyatro yapımcısı ve yönetmeni. Louis Jouvet, Charles Dullin ve Gaston Baty ile birlikte Fransız tiyatrosuna canlılık kazandıran bir dörtlü oluşturmuştur.

Georges Pitoeff

İlk profesyonel tiyatro topluluğunu 1915’te Cenevre’de kurdu ve bu toplulukla Paris turnesine çıktı. I. Dünya Savaşı’ndan sonra yeniden Paris’e gitti. Topluluğuyla çeşitli tiyatroların, bu arada 1922’den başlayarak Jacques Copeau’nun tiyatrosunun sahnesini kullandı; 1934’te de Theâtre des Mathurins’e yerleşti. Pirandello’nun Sei personaggi in cerra d’autore’sinin (Altı Kişi Yazarını Arıyor) ilk başarılı Fransızca sahnelenişi ile Shaw’un Saint Joan’u (Ermiş Jeanne) başta olmak üzere sahneye koyduğu 200 dolayında oyun, Pitoeff’in uyarlama, çeviri, tasarım. yönetim ve oyunculuk alanlarındaki ustalığını ortaya koyuyordu.

Yalnızca oyunculuğu aksanı yüzünden sınırlı kalmıştı. Oyun seçiminde belirli ilkeleri olmamasına karşın, her oyundaki temel düşünceleri yalın biçimde aktarmayı amaçlayan yönetiminde tutarlıydı. Ölümünden sonra topluluğun başına karısı oyuncu Ludmilla Pitoeff geçti.

Advertisement

Leave A Reply